czwartek, 29 sierpnia 2024

Rajd rowerowo-literacki z Jakubem Kornhauserem

Dom Literatury zaprasza na rajd rowerowo-literacki z Jakubem Kornhauserem, poetą, eseistą, tłumaczem, literaturoznawcą, ale również zapalonym cyklistą, autorem książki „Premie górskie najwyższej kategorii” (wydawnictwo Książkowe Klimaty).

8 września (niedziela), godzina 11:00.

Miejsce zbiórki: Stary Rynek. 

Na wydarzenie obowiązują zapisy: zapisy@dom-literatury.pl

Do uczestnictwa w wydarzeniu DL zaprasza osoby powyżej 16 roku życia.

Jakub Kornhauser zabierze uczestników wydarzenia na rowerową wyprawę po obrzeżach Łodzi, aby zarówno pokazać, jak i opowiedzieć o tym jak wygląda świat znad kierownicy typu „baran”. Wycieczka będzie składać się z przejazdu wyznaczoną przez autora trasą. W trakcie postojów o książce „Premie górskie najwyższej kategorii” z autorem rozmawiać będzie Paulina Frankiewicz.

Tytułowe „premie górskie najwyższej kategorii” są znane miłośnikom kolarstwa: to mety najtrudniejszych podjazdów, owiane legendą przełęcze i szczyty, strome zbocza, po których wspinają się najwytrwalsi. W książce autor zabiera czytelnika na jedyną w swoim rodzaju rowerową wyprawę po premiach górskich na rogatkach Krakowa. Punkty te są usytuowane w najbardziej tajemniczych zakątkach miasta, wśród starych chat i zagajników, między zapomnianymi kapliczkami a ruinami fabryk i magazynów.

Skrzypienie rowerów wyznacza rytm opowieści, łączących baśniową gawędę z przewodnikiem krajoznawczym, eseistyczną swobodę z precyzją kronikarza.

Książka „Premie górskie najwyższej kategorii” Jakuba Kornhausera uhonorowana została Nagrodą Literacką "Znaczenia" oraz zdobyła nominację do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii „Esej”.


Jakub Kornhauser (ur. 1984 w Krakowie) - poeta, eseista, tłumacz, literaturoznawca, redaktor, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opublikował cztery tomy poetyckie, m.in. „Drożdżownię" (2015), za którą otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, „Dziewięć dni w ścianie" (2019), a także zbiory esejów „Wolność krzepi" (2018) i „Preteksty, posłowia. Małe kanony literatury światowej" (2019). Tłumaczył książki Gherasima Luki, Dumitru Crudu (wraz z Joanną Kornaś-Warwas), Gellu Nauma oraz Miroljuba Todorovicia (wraz z Kingą Siewior). Obecnie pełni funkcję redaktora serii wydawniczych „awangarda/rewizje” (Wydawnictwo UJ), „Rumunia Dzisiaj” (Universitas) i „wunderkamera” (Instytut Mikołowski), współpracuje również z portalem Małopolska To Go, na którego łamach opisuje wyznaczone przez siebie trasy rowerowe. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz