poniedziałek, 21 marca 2016

Werdykt XXV KP o Nagrodę im. K. K. Baczyńskiego

Monika Kocot i Julian Czurko – sekretarze XXV Konkursu Poetyckiego o Nagrodę im. K. K. Baczyńskiego ogłaszają werdykt. Towarzyszy im Magdalena Rabizo-Birek, członkini jury, która obok Joanny Ślósarskiej – przewodniczącej, Justyny Fruzińskiej, Romana Honeta i Doroty Korwin-Piotrowskiej przyznawała w jubileuszowej odsłonie Konkursu nagrody i wyróżnienia. Na Konkurs nadesłano 93 zestawy wierszy.

I Nagrodę, w wysokości 1200 złotych, przyznano Natalii Zalesińskiej z Katowic za zestaw „błysk”.

II Nagrodę, w wysokości 750 złotych, przyznano Czesławowi Markiewiczowi z Zielonej Góry za zestaw „Łapa łamie łapę”. Czesław triumfował również w Turnieju Jednego Wiersza, w którym Nagroda wynosiła 200 zł.

III Nagrodę, w wysokości 500 złotych, przyznano Joannie Żabnickiej z Lubonia za zestaw „Maciejka”.

Nagrodę TETIS, w wysokości 600 złotych, przyznano Piotrowi Zemankowi z Bielska-Białej za zestaw „Prestige”.

Dwa równorzędne Wyróżnienia, w wysokości 250 złotych każde, przyznano Marianowi Lechowi Bednarkowi z Czernicy za zestaw „Drzewko” oraz Pawłowi Kobylewskiemu z Bytomia za zestaw „księga psa”.

Paweł Kobylewski

Finał Konkursu uświetnił koncert zespołu Dzikie Jabłka.

Publiczność, która stawiła się w Domu Literatury, aby uczestniczyć w jubileuszu Stowarzyszenia Literackiego im. K. K. Baczyńskiego.

Kilka refleksji z offu: warto podkreślić, że działające od 1990 roku Stowarzyszenie pierwszy Konkurs Poetycki o Nagrodę im. K. K. Baczyńskiego zorganizowało w 1992 roku. Wszystkie prace związane z funkcjonowaniem (administracja, księgowość itp.) oraz z realizacją celów statutowych Stowarzyszenia wykonywane są nieodpłatnie przez jego członków. Mimo to, na koncie SL znajduje się 109 wydanych tomów (w większości to poezja) takich autorów, jak m.in. Wojciech Bonowicz, Roman Honet, Tomasz Różycki i Radosław Kobierski. Spośród tegorocznych laureatów, najciekawszy wydał mi się nagrodzony wyróżnieniem Paweł Kobylewski, którego wiersze dociekliwy czytelnik odnajdzie także wśród Połowu Biura Literackiego (debiuty 2014-2015) w wyborze i opracowaniu Marty Podgórnik i Dariusza Sośnickiego. Porywający koncert zagrał zespół Dzikie Jabłka, łącząc polski folklor z afrykańskimi rytmami bębnów i delikatną elektroniką. Można powiedzieć, że gorąca muzyka frekwencyjnie bije na głowę lirykę, o czym zaświadczała wypełniona po brzegi (dopiero) podczas koncertu Kawiarnia Literacka DL. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz