wtorek, 1 kwietnia 2014

„Arterie” po raz siedemnasty!

Z tradycyjnym opóźnieniem jest już gotowy nowy numer łódzkiego Kwartalnika Literacko-Artystycznego „Arterie” Nr 3(17) 2013 r., którego promocja odbędzie się w Domu Literatury na początku kwietnia.

UTOPIA i KRACH

Do góry… i bach… dziurawy dach. Coś kapie. Pot. Obmyj się, kryzys. Obmyj się, wyzysk. Bo cuchnie biedą. Idźcie przed wieprze. Są jak wskaźniki liczby dogodnej do skorumpowania. Idźcie na ślepo z perłą w oku. Po kieszeń z odzysku, w sieć z wisielcami na krwawych linkach i Facebooku. Zbawienie dostarczy kontrola zarządcza. Co nas nie dzieli, to nas wystrzeli. Aż zbudujecie miasto na Marsie, unosząc ze sobą puszkę Pandory. Kosmos da fory obiektom spadającym wprost w pustkę znaczenia i słowa wezwą nas na majdan. Nie będzie wrogów, nie będzie przyjaciół. Kto się pokwapi? Kto się obłapi? Który polityk ujeździ ślimaka? Albowiem nadzieja jest jak wirus i przenika spleśniałe hipermarkety. Tymczasem ślimak, bez kropli śluzu, bujając na biegunach bytu, mijając imadło z powidoków, wskoczy w dopełniacz i się podwoi. W spirali kwasu?
Dup nas, utopio! Rachuj nas, krachu! Wymasuj, Unio! Lecz się, naziolku! Czy spałeś kiedyś w krematorium? Prym to Krym. Rzym to Pcim. Zaprawdę, idźcie drogą środka, gdy znowu nie dali Wam dotacji i na wschodzie czerwieni się apokalipsa. Szosą do chleba, Piotrkowską do schronu. Za niebo wystarczą kłęby z opon.
Gdy nie jest dobrze i nie jest źle, niesiemy Wam numer pocieszenia. Czyta się sinusoidalnie. Aż wkręca w korkociąg i stałe rubryki. I tuż przed Edenem, ciut przed kretesem, czeka Was jeszcze Pamiętnik z powstania, debiutancki tomik Rafała Krausego.

Redakcja „Arterii”

W numerze:

Poezja: Oliwia Betcher, Michał Grocholski, Paweł Podlipniak, Dawid Staszczyk, Łukasz Suskiewicz, Zuzanna Ogorzewska, Krzysztof Grzelak, Janek Rojewski, Katarzyna Michalczak, Tomasz Mielcarek, Damian Kowal, Michał Kozłowski, Anna Adamowicz, Maciej Burda, Piotr Przybyła, Monika Brągiel, Dominika Kaszuba, Michał M. Sikorski, Małgorzata Lebda, Piotr Tomczak, Joanna Żabnicka.

Poezja (przekład): Ingmāra Balode.

Proza: Ian Kemp, Łukasz Suskiewicz, Piotr Maur, Piotr Krauze, Robert Miniak, Martyna Czapiewska, Marcin Tomasiewicz, Maja Staśko.

Esej: Kamil Śmiechowski („Utopie w dystonii. Rzecz o łódzkich dyskursach”), Przemysław Owczarek (Moja ulica – nie moja Łódź? O filmie Marcina Latałły”), Izabela Kamińska („Bomba z opóźnionym zapłonem – refleksja nad fenomenem wyrazu artystycznego Jana Jubaala Wasińskiego, pisana przez jego odbiorcę w pierwszej osobie”) , Katarzyna Tomczak-Tomaszewska („Z głębokości łódzkich slumsów – o „Hotelu Jahwe” Szymona Domagały-Jakucia”), Zuzanna Pawlak („Republika marzeń jako suwerenne terytorium poezji czyli o jednym wierszu Jacka Dehnela”), Jakub Sajkowski („Chaos i czułość – o „Badlandzie Grzegorza Jedrka”).

Felieton: Hanna Gill-Piątek („Dwadzieścia pięć lat później w barze Jolanda”).
Reportaż: Jędrzej napiecek („Taj na ziemi”).

Wywiad: Przemysław Owczarek („Taka polska katastrofa” – rozmowa z profesorem Przemysławem Czaplińskim).

Debata: Piotr Kardas, Przemysław Owczarek, Jolanta Sowińska-Gogacz, Jan Wasiński i Błażej Filanowski („Utopia, kontestacja, pop...Co napędza łódzką kulturę?”).

Rozmowa: Rafał Gawin i Przemysław Owczarek („Kłapouchy na biegunach. Pamięci Artura Fryza”).

Galeria: Jan „Jubaaal” Wasiński (malarstwo, rysunek), Krzysztof „Chris” Marciniak, Piotr Pasiewicz, Kosma Woźniarski (rysunek), Marta Horodniczy, Krzysztof Szwarc (ilustracja).

Recenzja: Marek Olszewski (Jenny Diski „Lata sześćdziesiąte”), Rafał Różewicz (Karolina Kułakowska „Puste muzea”), Dagmara Pawlik (Angelika Kuźniak „Papusza”), Anna Zatora (Thomas Bernhard „Korekta”), Magdalena Nowicka (Patrycja Pustkowiak „Nocne zwierzęta”).

Stałe Rubryki: „Maseczki” Pauliny Ilskiej, „Nóż w płycie” Piotra Gajdy, „Co do joty” Jerzego Jarniewicza i Zdzisława Jaskuły, „Jeszcze zdarzają się wiersze” Roberta Rutkowskiego, „Słów gorączka p. Strączka” Andrzeja Strąka i „(A) tak na marginesie” Krzysztofa Kleszcza.

Dystrybucja numeru:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz