środa, 3 lipca 2024

Mikołowski Zatarg Poetycki


 

Instytut Mikołowski zaprasza na Mikołowski Zatarg Poetycki.

Lipiec – Sierpień 2024, Scena Mikołowski Rynek.

Na scenie pojawią się poeci związani z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka. Zestawienie poezji prezentowanej na żywo przez nierzadko wielce uznanych poetów z generowaną muzyką wpisuje się w tradycję kultywowaną na Górnym Śląsku od ponad 25 lat. Dzięki takiemu połączeniu i wiersze i muzyka zyskują walor dynamicznego przekazu, intrygującego w swej autorskiej prezentacji, dając możliwość odbioru współczesnej poezji w sposób odmienny od utartych schematów jej prezentacji. Tym razem, w trzech odsłonach pojawią się poeci z sąsiedzkich przestrzeni – mikołowscy, górnośląscy oraz małopolscy. Muzyka zaproszonych twórców stanie się z kolei okazją do zapoznania się z szeroką gamą współczesnego fermentu muzycznego, jaki na Górnym Śląsku tworzony jest za sprawą młodego pokolenia muzyków - sięgających nierzadko po krańcowo odmienne style - którego są oni reprezentantami.

Szczegółowy program na załączonym plakacie.

wtorek, 2 lipca 2024

Puls Literatury w Regionie bił w Brzezinach

28 czerwca w Muzeum Regionalnym w Brzezinach została rozstrzygnięta XVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryko, organizowanego we współpracy ze SPP Oddział w Łodzi (świetna impreza z mega organizacją i mega offem, którym w tym roku nie zaszkodziła nawet nawałnica, związana z nią awaria prądu i przenosiny miejsca akcji)*.

W ramach finału odbyła się promocja najnowszej książki poetyckiej Piotra Gajdy pt. „Małpa apokalipsa" (Bukowno 2024); spotkanie poprowadził Rafał Gawin (znalazło się również miejsce dla kilku wierszy z „Goliata zwycięzcy”, a że z Gawinem znamy się jak „łyse konie”, rozmowa toczyła się gładko i ogarniała konieczne szczegóły).

Następnie wręczono nagrody w konkursie. Jury obradowało w składzie: Andrzej Strąk (przewodniczący), Rafał Gawin, Przemysław Owczarek i Paweł Zybała (sekretarz). I nagrodę otrzymała Joanna Wróbel z Krakowa, II - Artur Boratczuk z Boleszkowic, III - Łukasz Krajewski z Warszawy, natomiast specjalną, za wiersze bliskie poetyce patrona konkursu - Agnieszka Rzonca z Krakowa. Wyróżnienia przypadły Agnieszce Kuszewicz z Gdańska, Albertowi Sienkiewiczowi z Warszawy i Natalii Wawrzyniak z Łodzi/Le Mans (wspaniale, że ludzie wiersze piszą, i są to dobre wiersze).

Wydarzenie zwieńczył koncert zespołu Agnellus z utworami do tekstów Bolesława Leśmiana (zespół jak zwykle w rewelacyjnej formie i z ciekawym repertuarem).

*(Relacja Domu Literatury, dopiski w nawiasach moje, zdjęcia Julii Sroczyńskiej).



















poniedziałek, 1 lipca 2024

Premiera – książka Joanny Pauli Oklińskiej w DL


Nakładem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi i Domu Literatury w Łodzi ukazała się książka Joanny Pauli Oklińskiej Transkryptom szczęśliwej komórki. Wiersze ukazały się w ramach Biblioteki laureatów konkursu im Jacka Bierezina (tom 30).