Nakładem Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka ukazał się nowy tom poetycki Olgerda Dziechciarza „Podest na piedestale”.
O książce:
Zachciało wam się awangardy? No to Dziechciarz wam ją daje. I to nie taką, co by w kółko młóciła efektowne zagrywki dla szpanu, lecz awangardę miejską, dziarsko przepychającą się w tłumie, wyrąbującą sobie własne miejsce w wielogłosie ulic, dzielnic i domów. Awangardę szybką jak winda w bloku i mocną jak żebro kaloryfera. Podróż z Podestem na piedestale to jak mknięcie surrealistycznym busem z otwartym szyberdachem: coś wpada, coś wypada, skacze się po muldach i tnie na zabój, a na koniec wszyscy klaszczą. Bo to zacna książka, po prostu.
Jakub Kornhauser
OLGERD DZIECHCIARZ – prozaik, poeta, felietonista i bloger. Z wykształcenia nauczyciel historii, ale niepraktykujący. Pracował za to w kilkudziesięciu innych zawodach, był m.in.: opiekunem kolonijnym, ratownikiem wodnym, pomocnikiem ślusarza, statystą filmowym, ogrodnikiem i konserwatorem zieleni, barmanem, tragarzem mebli, cieciem na budowie, stróżem w hurtowniach bananów, oleju spożywczego i alkoholu, dozorcą osadników kopalnianych, roznosicielem ulotek, przewodnikiem turystycznym, dziennikarzem i redaktorem, wydawcą oraz współwłaścicielem firmy public relations, urzędnikiem samorządu powiatowego i głównym specjalistą ds. wystawienniczych w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. Prezes Fundacji Kultury AFRONT i redaktor naczelny kwartalnika literacko-artystycznego o takim samym tytule. Autor ponad 30 książek; m.in. tomów wierszy: Autoświat (2007), Galeria Humbug (2009), Mniej niż zło (2011): powieści Wielkopolski (2012), Małopolski (2013) i Zapolski (2020) oraz zbiorów opowiadań – np.: Masakra (2007), Miasto Odorków (2009) i Pakuska (2012). Publikuje też pod pseudonimem Tytus Żalgirdas – tomy poetyckie: MITYfikacje (2016), okazja czyni boga (2018).
Wiersze z tomu Podest na piedestale pochodzą z lat 2007-2008 i w większości nie były publikowane.
Wydanie I, 2020
Redakcja: Maciej Melecki
Format: A5 (145 x 205 mm) ze skrzydełkami
Okładka miękka, foliowana
stron: 48
Biblioteka Arkadii – pisma katastroficznego, tom 177
ISBN: 978-83-65250-74-2
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz