poniedziałek, 26 października 2020

Tom poetycki Bogdana Prejsa w IM


Nakładem Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka w Mikołowie ukazał się nowy tom poetycki Bogdana Prejsa „wanna na balkonie”.

O książce:

Najnowsza książka Bogdana Prejsa to świat zamknięty: ograniczony murami, ścianami, rantem wanny, rdzą, która pożera świat. Podmiot liryczny, który wie już niemal wszystko (choć wciąż ma odwagę zadać najważniejsze pytanie: „ktoś kiedyś widział miłość?”), wydaje się, wyposażony w tę wiedzę o sobie i życiu, umiejętnie poruszać w labiryncie zdarzeń, ludzi i rzeczy. Jest jednak ograniczony zasiekami własnej skóry, ciała. To nomadyczność czy monadyczność? To ruchy Browna czy traktat o ostatecznej samotności? A może analiza pułapki czasu („to się dzieje nie wiadomo kiedy”), w jaką wpada każdy z nas?

Uniwersalizm tych wierszy wielokrotnie skłaniał mnie do refleksji: to wszystko jest także o mnie. To wszystko jest także o Tobie, Czytelniku. Ta bardzo dobra książka jest o nas.

 Karina Stempel


Tak, Bogdan Prejs jako poeta jest ironiczny, cyniczny, sarkastyczny i depresyjny, wyczulony na omyłki świata, jaki w swojej zatracie okazuje się „bytem stworzonym dla innych”, organizowanym na co dzień przez upiorny duet Houellbecqua z siostrą Ratched.

Wiersze Prejsa to antidotum, ratunek, punkt zwrotny, a raczej „wywrotny” (wywrotowy). To swoisty początek wojny domowej, która lekturowo ogarnia nie tylko sąsiednie dzielnice, ale rozprzestrzenia się dalej, czyniąc zgliszcza w rzeczywistości przypominającej dom wariatów w wersji globalnej.

Tak, wiersze wchodzące w skład „wanny na balkonie” mają tę samą uwalniającą moc od sformatowanego myślenia, co wódz Bromden ciskający w okratowane okno zwalistą konsolą do hydroterapii. Wanna (napełniona metaforycznie), czy konsola - jakie ma to w końcu znaczenie, co się dźwiga, biorąc poetycki rozmach?

Piotr Gajda

BOGDAN PREJS, ur. 1963, mieszka w Mikołowie. Debiutował drukiem w 1984 roku na łamach „Życia Literackiego”. Autor kilku arkuszy poetyckich oraz tomów wierszy: sms do ludożerców, ce ha, ‘biernik, objawy pierwotne (nakładem Instytutu Mikołowskiego) i Nic więcej (Convivo), wydał również parę innych książek. Więcej na: www.bogdanprejs.pl 

Wydanie I, 2020

Redakcja: Maciej Melecki

Format: A5 (145 x 205 mm) ze skrzydełkami

Okładka miękka, foliowana

stron: 44

Biblioteka Arkadii – pisma katastroficznego, tom 179

ISBN: 978-83-65250-75-9

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz