poniedziałek, 21 września 2020

Wybór wierszy Arkadiusza Kremzy w WBPiCAK


Nakładem WBPiCAK w Poznaniu ukazał się wybór wierszy z lat 1997-2020 Arkadiusza Kremzy zatytułowany „Mokre szwy”.

O książce:

Dopiero po złożeniu szeregu opowieści, pochodzących z różnych źródeł, w jedną wielką mozaikę będzie możliwe zbliżenie się do prawdy o danym człowieku, której w dłuższej perspektywie i tak się nie posiądzie. Szczególnie, kiedy jest mowa o człowieku tak wielostronnym i różnorakim, jakim był Arkadiusz Kremza – jako kompan, ojciec i poeta.

(…) To właśnie on jest autorem fenomenalnej parafrazy, w której zawarł kwintesencję małostkowości i głupoty ludzkiego postrzegania Innego, pomieszczonej w tytułowym wierszu trzeciego tomu pt. Brania: „Jak cię widzą, tak się mylą”. Sądzę, że niezwykle twórczo rozwijał tę gorzką konstatację w swoich wierszach. Jak każda znakomita poezja, przechodziła ona różne okresy i fazy, promieniując z tomu na tom treściami wypływającymi z bezpośrednich doznań oraz intelektualnych ostrych, nierzadko wielce kąśliwych, oznajmień odnośnie do turbulencji życiowych, jakie wywołuje w człowieku ślepy los – determinujący go niekiedy bardzo dotkliwie.

 (Maciej Melecki, z Posłowia)




Arkadiusz Kremza, ur. 24.09.1975 w Mikołowie – zm. 24.04.2020 w Oświęcimiu. Poeta, prozaik, dramaturg, reżyser teatralny. Autor tomów wierszy: Bloki (1997), Hocki-klocki (2000), Brania (2003), Pukanie ziemi (2006),Ludzie wewnętrzni – poemat (2009), Wiersze z wody i żelaza (2012), Sterownia(2015), Stacje (2017), Człowiek O. (2020). Autor jednoaktówek teatralnych:Środek (2001) – premiera 2001, Teatr Mały w Tychach, Pumeks (2014). Reżyser spektaklu słowno-muzycznego Nigdy nie otwierać okna – opartego na wierszach Rafała Wojaczka – premiera 2005, FAMA Świnoujście. Zawodowo związany z Teatrem Małym w Tychach i Instytutem Mikołowskim. Imał się ponadto różnych prac dorywczych.


Autor wyboru i posłowia: Maciej Melecki
Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz
Autorka fotografii wykorzystanych na okładkach: Sylwia Dwornicka

(Źródło: WBPiCAK)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz