poniedziałek, 27 stycznia 2014

„Arterie” numer 16 już w lutym!

Z dużym poślizgiem niezależnym od woli i chęci, datowany na październik 2013 roku numer 16 (2/2013) „Arterii” pod hasłem „Karnawał Tuwima”, w lutym trafi do rąk czytelników. O nowym numerze pisze Redakcja:

Karnawał Tuwima

Bo patrzcie! Patrzcie, jaka sensacja!
Brawo dyrekcja! Co za atrakcja!
Gąsienicą hipopotamową,
Glistą, na miarę przedpotopową,
Na salę wpełza tłusty jaszczur,
Czołg złotociekły, forsiasty praszczur:
Szczurząc i wsząc, i pchląc wspaniale,
Książę Karnawał wjeżdża na salę!
Tajniaki z tyłu, tajniaki na przedzie,
Mlaskiem, człapem, wijąc się, jedzie,
Pełznie smoczysko, a na nim okrakiem
Goła, w pończochach, w cylinderku na bakier…

Julian Tuwim, Bal w Operze

  Dzisiaj wielki bal? Przecież opera jest światem poddanym nieustannej karnawalizacji. Zwłaszcza ze strony mediów. Po cóż nam więc prawdziwy karnawał? Wszak na forum w necie wszyscy jesteśmy równi i pod maską nicków pozwalamy sobie na nieprzerwany kociokwik wirtualnych poglądów. Dlatego próżno oczekiwać, by tłum wyszedł z domu i ruszył w tany jak wiersz, któremu zachciało się dotknąć świata. Chyba, że jest Sylwester, ograniczy się dostęp do sieci albo zamieni miejski plac w koszary lub kościół. I gdzież jest ten cudowny wodzirej, który potrafił nas zjednać w rozkoszy lektury i drżeniu ciała?
     Toteż gwoli przypomnień, sięgamy do postaci, która wprowadziła poezję do radia, zapełniła pasaże wierszem, piosenką, wodewilem i szmoncesem. Szczęśliwe to dziecko, które Cię doznało w postaci słonia albo lokomotywy. Bowiem Twój Rok, Mistrzu Tuwimie, jest tylko pretekstem, byśmy zrozumieli, że byłeś prawdziwie demokratycznym poetą, co deptał piedestały i zachęcał do czynu prostego człowieka. Chociaż każdy Twój życiowy wybór zamieniał twarz w tragikomiczną maskę, dotąd nie wiemy, ile kryło się za nią bólu. A był on wyczuwalny, nawet gdy kazałeś całować się w cztery litery. Lecz weźmy inną czwórcę.
    ŁÓDŹ utkała Twój charakter, naostrzyła szpilę, którą poiłeś atramentem. I nie można Cię w pełni zrozumieć bez Małej Europy w granicach miasta. Dlatego dzisiaj powinieneś być ambasadorem łódzkości, jako Polak, Żyd, Europejczyk i przede wszystkim Człowiek. Bo jakże moglibyśmy Ci nie wybaczyć tej drobnej roli czerwonego aparatczyka, skoro powołując się na Chrystusa, ratowałeś chłopców z podziemia albo białogwardyjskiego poetę i zawsze miałeś w pamięci smutne spojrzenie głodnego robotnika. Bądź nam odtrutką na wszech i nic-Polaków. Bądź takim do rany przyłóż, do serca, czoła i tyłka, Lodzermenschem.
   Tak to czujemy, Szanowni Czytelnicy, łódzcy i wszechludzcy. A jest co poczuć, wystarczy odwrócić stronę i zajrzeć w spis treści. Korowód zamyka poetycki debiut Pawła Tomanka pt. Sam tu, piesku, książka, w której autor usiłuje przywołać się do siebie, zrzuciwszy maskę.

Redakcja „Arterii”

Ponadto w „Arteriach”:

Poezja: Maciej Froński, Marcin Bałczewski, Kuba Przybyłowski, Dawid Koteja, Joanna Lewandowska, Rafał Baron, Ida Sieciechowicz, Paweł Podlipniak, Michał Książek, Grzegorz Wróblewski, Darek Foks, Grzegorz Ryczywolski, Grzegorz Ósmy, Dorota Ryst, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Czesław Markiewicz, Marzena Pillado.

Poezja w przekładzie: Ginatras Bleizgys, Gytis Norvilas, Marius Burokas, Donatas Petrošius, Agnè Źagrakalytè, Giedrè Kazlauskaitè, Vytautas Stankus (Litwa), Rae Armantrout (USA).

Proza: Ewa Olejarz, Sławomir Majewski, Paweł Rutkiewicz, Jarek Zaręba-Vitczakoff (proza/dramat).

Dramat: Monika Mosiewicz.

Wywiady: Przemysław Owczarek – Piotr Bikont, Przemysław Owczarek – Ryszard Bonisławski, Przemysław Owczarek – Iwona Śledzińska-Karasińska, Katarzyna Kobylarczyk – Agnieszka Cytacka.

Esej: Kacper Bartczak, Sylwia Blady, Paulina Ilska.

Felieton: Marta Zdanowska, Piotr Gajda.

Ankieta: 10 pytań w sprawie Juliana Tuwima (Przemysław Owczarek, Piotr Śliwiński, Tomasz Cieślak).

Galeria: Bartek Jarmoliński (malarstwo)

Stałe rubryki: ŁÓDŹ KONKRETNA (Rafał Gawin – Rok Juliana Tuwima – subiektywny przegląd, protokoły konkursów tuwimowskich: plakat, forma graficzna, teledysk, utwór muzyczny), PROWINCJA OŚWIECONA, JESZCZE ZDARZAJĄ SIĘ WIERSZE (Robert Rutkowski – Łukasz Jarosz), MASECZKI Pauliny Ilskiej, NÓŻ W PŁYCIE Piotra Gajdy, CO DO JOTY Zdzisława Jaskuły i Jerzego Jarniewicza, SŁÓW GORĄCZKA P. STRĄCZKA Andrzeja Strąka, (A)TAK NA MARGINESIE Krzysztofa Kleszcza.

Recenzje: Anna Spólna, Marek Olszewski, Katarzyna Knapik-Gawin, Dagmara Pawlik, Agnieszka Rozner.

Pismo można zamawiać drogą mailową (koszt wysyłki 7 zł.):


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz