środa, 17 sierpnia 2022

Książka Anny Augustyniak w IM


Nakładem Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka ukazał się tom poezji Anny Augustyniak Anna Q.

O książce:

Kim jest Anna Q, najważniejsza postać tomu Anny Augustyniak? Czasami artystką wizualną - jedną z wielu, które żyły krótko i niebezpiecznie. Czasem to po prostu jedna z kobiet, występujących na najmniejszej scenie świata, w dramacie, który rozgrywa się między dwojgiem kochanków. Czasem jest to osoba zaplątana w okrucieństwo historii. Krew, śmierć, gwałt, ekstremalne okrucieństwo, psychiczna przemoc i dominacja – to wspólny mianownik tych historii. Te „sceny pierwotne” z życia kobiet opowiedziane są tak by bolało. Musi boleć. To jest właśnie życie Anny Q czyli kobiety.

 

Anna Nasiłowska

 

 

Siłą poezji Anny Augustyniak jest doświadczenie, które w tym wypadku jest otwartą raną. Wybitna literatura to jest rozdrapywanie ran. Trzeba do tego odwagi mówienia o tym, o czym boją się mówić inni. Odwagi wracania do tego, przed czym większość ucieka. Śmiałości w odrzucaniu sacrum. „Anna Q”  to mariaż liryki z pełną kontrowersji i prowokacji publicystyką. To jest nowa jakość intymności. Zmysłowość i obrzęd tworzą w tych wierszach energetyk, który stawia czytelnika poza strefą komfortu. Chrystus i sperma. Ukrzyżowanie i sutki. Augustyniak nie pozostawia złudzeń, że nie ma w świecie, w którym żyjemy nic świętego. Nic poza prawdą.

 

Marcin Zegadło

 

 

ANNA AUGUSTYNIAK

Dziennikarka i realizatorka reportaży dla radia i telewizji. Autorka książek: Kochałam, kiedy odeszła (nominacja do Nagrody Literackiej Gryfia 2014), biografii Hrabia, literat, dandys. Rzecz o Antonim Sobańskim oraz Irena Tuwim. Nie umarłam z miłości (nominacja do nagrody Złoty Ekslibris 2017) i tomów: Bez ciebie (III nagroda Złoty Środek Poezji 2015 za poetycki debiut roku), dzięki bogu (nominacja do Nagrody Poetyckiej Orfeusz 2018 oraz nominacja do Nagrody Literackiej Warszawy 2018), Między nami zwierzętami (nominacja do Nagrody Poetyckiej Orfeusz 2021).

 

 

Anna Augustyniak "Anna Q"

Instytut Mikołowski, 2022

Redakcja: Maciej Melecki

Stron: 56

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN 978-83-65250-06-3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz