środa, 26 kwietnia 2017

Tomasz Bąk nominowany do Nagrody im. W. Szymborskiej!

 
Tomasz Bąk z nominacją do Nagrody im. W. Szymborskiej za książkę „[beep] generation” (WBPiCAK Poznań)! Pozostali nominowani to:  Jerzy Kornhold za „Skok w dal” (Wydawnictwo Literackie), Tomasz Różycki za „Litery” (A5), Marcin Sendecki za „W” (Biuro Literackie), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za „Nie dam ci siebie w żadnej postaci” (Lokator). 
  
Tomku, serdeczne gratulacje!

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Wiec Ludzi i Książek – już dzisiaj w Łodzi


Wczoraj, Dom Literatury gościł Filipa Łobodzińskiego i Jerzego Jarniewicza w ramach spotkania wokół książki z tłumaczeniami wierszy i piosenek Boba Dylana, które ukazały się w antologii „Duszny kraj” (Biuro Literackie), natomiast dzisiaj wyrusza w plener – w poniedziałek, 24 kwietnia, od godz. 13 do 18 w parku Sienkiewicza DL zaprasza na  bookcrossing i na kiermasz książek łódzkich wydawnictw: Wydawnictwo Kwadratura, Officyna, Wydawnictwo Akapit Press, małe książki, Wydawnictwo Literatura, Dom Literatury w Łodzi (na kiermaszu, wśród wielu wspaniałości poetyckich czytelnicy odnajdą również moją skromną książeczkę – „Śrubę Archimedesa").


Znani i lubiani łodzianie ze sceny opowiedzą o swoich przygodach z książkami i fascynacjach bohaterami literackimi. Dla najmłodszych odbędą się warsztaty książkowe i artystyczne przygotowane przez Ośrodek Kultury Górna. Program artystyczno-wokalny poświęcony poezji, prozie, bajkom i wszystkiemu, co w literaturze ważne i ciekawe zaprezentuje m.in. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi, Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi, Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Śródmieście Filia nr 9 dla Dorosłych, kabaret Bi-Ba-Bo, Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej”, Szkoła Podstawowa nr 173 w Łodzi, Szkoła Podstawowa nr 199, Szkoła Podstawowa nr 29, III Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Łodzi.


Zagrają i zaśpiewają: Agnieszka Kowalska-Owczarek i Szymon Wiśniewski.

niedziela, 23 kwietnia 2017

Światowy Dzień Książki - smutne święto


Wyniki czytelnictwa za 2016 rok przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową pokazują wciąż to samo: myśląc, że sięgnęliśmy dna, usłyszeliśmy nagle pukanie od spodu. 63% Polaków w minionym roku nie przeczytało ani jednej książki. A jeśli już coś czytali, rzadko wychodzili ze swoimi gustami poza top sieci „empik”. Ambitna literatura interesuje marginalną liczbę czytelników, współczesna poezja tę liczoną w promilach. Tylko 10% moich rodaków przeczytało więcej niż siedem książek w roku. W Polsce mamy 41% domów w ogóle bez książek lub tylko z podręcznikami. „Pokaż mi swój księgozbiór, swoją płytotekę, a powiem ci kim jesteś” – ciśnie się na usta. „Mam gdzieś twój garaż i twoje zdjęcia z wysp na fejsie”. Patrzę na jedną ze ścian w mojej domowej bibliotece, z której zbudowany jest mój azyl. Nie od świata, od ludzi, ale od ciebie bezmyślny człowieku.

środa, 19 kwietnia 2017

Bob Dylan „Duszny kraj”. Spotkanie z Filipem Łobodzińskim i Jerzym Jarniewiczem!

 

Kto dostał ostatnio Literacką Nagrodę Nobla? Bob Dylan, oczywiście!  Dom Literatury w Łodzi idąc za ciosem zaprasza  w niedzielę, 23 kwietnia o godzinie 17.30 do Kawiarni Literackiej na spotkanie z Filipem Łobodzińskim, autorem tłumaczeń wierszy i piosenek Boba Dylana, które ukazały się w antologii „Duszny kraj” (Biuro Literackie). W spotkaniu weźmie udział prof. Jerzy Jarniewicz, poeta i tłumacz, znawca kontrkultury i autor książki „All you need is love. Sceny z życia kontrkultury”. Spotkanie poprowadzi Maciej Trojanowski (dziennikarz Radia Łódź).

„Duszny kraj” to wydana przez Biuro Literackie,  oczekiwana od wielu lat antologia zbierająca piosenki i wiersze Boba Dylana oraz pierwsza taka publikacja na polskim rynku. Przekładem oraz doborem tekstów Boba Dylana zajął się Filip Łobodziński – dylanolog, dziennikarz muzyczny, muzyk, prowadzący program Xiegarnia.pl. W liczącej ponad 350 stron antologii znalazły się 132 utwory Dylana. Towarzyszą im komentarze tłumacza, ułatwiające zrozumienie kontekstu prezentowanych tekstów oraz posłowie.
Filip Łobodziński jest również współautorem płyty dylan.pl  „Niepotrzebna pogodynka, żeby znać kierunek wiatru", na której usłyszymy 29 polskich wersji piosenek Boba Dylana wykonanych przez zespół (Jacek Wąsowski, Marek Wojtczak, Krzysztof Poliński, Tomasz Hernik, Paweł Szymiczek, Filip Łobodziński) z towarzyszeniem takich muzyków jak Tomasz Organek, Pablopavo, Muniek Staszczyk, Marysia Sadowska, Tadeusz Woźniak i Martyna Jakubowicz.

Jak Bob Dylan wpłynął na historię rocka? Czy można go uznać za jednego z twórców kontrkultury? Czy jego teksty znalazły w Polsce szeroki odbiór i czy wciąż pozostaje aktualny? A może dla młodego pokolenia to ktoś reprezentujący inny czas? Przyjdźcie do Domu Literatury! Wstęp wolny!


piątek, 14 kwietnia 2017

Otwarcie pokoju Magazynu Materiałów Literackich Cegła, nr 35B


21.04.2017 r. o godzinie 20. we Wrocławiu odbędzie się wernisaż pokoju Magazynu Materiałów Literackich Cegła wraz z wystawą prezentującą wszystkie poprzednie numery. 

Pokój nr 35 B w „Hart-Hostel & Art” przy ul. Ludwika Rydygiera 25 jest integralną częścią wydania papierowego „Cegły” – nr 35 „Cegła Hotelowa Skarg i Wniosków”, wydania wzorowanego na księgach hotelowych, w którym opublikowano teksty poetyckie i prozatorskie o tematyce hotelowej, podróżniczej nacechowane mniejszym lub większym poziomem  nasycenia jadu. Pokojowi „Cegły” towarzyszyć będzie hasło przewodnie: „You've promised me poems”, a on sam będzie dostępny do zwiedzania i wynajmowania na czas krótszy lub dłuższy od wspomnianego kwietnia. 

W „Cegle” nr 35, obok wierszy innych autorów ukazały się także trzy moje wiersze. Redakcja Magazynu Cegła zaprojektowała przestrzeń pokoju tak, aby spełniał on oczekiwania turysty, a jednocześnie zaprasza do swoistej gry literackiej. Wiersze ukryte są w kilkunastu miejscach i tylko najdociekliwsi odkryją wszystkie literackie zagadki pokoju.

Moderatorzy wydarzenia:

red. prowadzący – Karol Pęcherz 
projekty, visual – Karolina Wiśniewska (Love Gyyethy) 
natura – Michalina Kostecka 
produkcja – Adam Mak, Karolina Maria 
kurator – Izabela Duchnowska 



Otwarciu będzie towarzyszyć wystawa  „Urban Ikebana” Michaliny Kosteckiej. Pobyt w HART - Hostel & Art umili koncert zespołu Chain Smokers. Impreza odbywa się w ramach Poczytaj mi Wrocław (weekend zamknięcia Światowej Stolicy Książki UNESCO).

(Źródło: http://magazyn-cegla.net

środa, 12 kwietnia 2017

Trzy łódzkie książki poetyckie w finale Silesiusa!


Dobre wiadomości z Wrocławia! Laureatem tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Andrzej Sosnowski (jeden z moich ulubionych poetów).

W kategorii Książka Roku nominowano siedmioro autorów (w tym autora, którego tom ukazał się w  Instytucie Mikołowskim oraz książkę wydaną w SPP oddział Łódź):

Cezary Domarus „cargo, fracht” (Instytut Mikołowski),
Darek Foks „Wołyń Bourne'a” (Wydawnictwo Raymond Q),
Piotr Janicki „13 sztuk” (Fundacja Na Rzecz Kultury im. Tymoteusza Karpowicza),
Jerzy Kronhold „Skok w dal” (Wydawnictwo Literackie),
Jacek Podsiadło „Włos Bregueta” (WBPiCAK, Poznań),
Renata Senktas „Clarity” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddz. Łódź/Dom Literatury w Łodzi),
Dariusz Suska „Ściszone nagle życie” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak).

Jury nominowało też autorów w kategorii Debiut (w tym dwa debiuty wydane w Łodzi), są to:

Radosław Jurczak za tom „Pamięć zewnętrzna” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddz. Łódź/Dom Literatury w Łodzi/Tłocznia Wydawnicza Ach Jo, Kraków),
Damian Kowal za tom „Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddz. Łódź/Dom Literatury w Łodzi),
Joanna Żabnicka za tom „Ogrodnicy z Marly” (WBPICiCAK w Poznaniu).

Pięknie się koleżankom i kolegom gratuluje!