wtorek, 5 listopada 2024

Nowa książka Petra Hruški w IM


„Ujrzałem swoją twarz” Petra Hruški to najnowsza pozycja Instytutu Mikołowskiego. Konceptualny tom wierszy tego najważniejszego obecnie poety czeskiego został doskonale przełożony przez Franciszka Nastulczyka, którego poniższe słowa o tym tomie powinny stać się ewidentną zachętą do wejścia w posiadanie egzemplarza.

Spotkanie z autorem oraz tłumaczem odbędzie się w IM już 15 listopada, o godz. 18. Tymczasem czytamy i zamawiamy!

O książce:

Kiedy bierzemy do ręki kolejną książkę Petra Hruški, jesteśmy przekonani, że odnajdziemy w niej to, do czego przygotowała nas jego wcześniejsza twórczość. I to jest zasadniczy błąd. Petr Hruška nie stoi w miejscu, nie pozwala się złapać i przyszpilić jak motyl w gablocie niezmienności. Wciąż jest inny, w innym świecie, w innych rejestrach. Lecz pozostaje wciąż sobą: zdziwionym światem uważnym obserwatorem i współodczuwającym uczestnikiem życia na ziemi.

Najnowsza książka Petra Hruški pod tytułem "Ujrzałem swoją twarz" jest luźno oparta na relacji z wyprawy Magellana dookoła świata, którą napisał dla Zakonu Maltańskiego Antonio Pigafetta. Ta opowieść jednego z osiemnastu uczestników wyprawy, którzy przeżyli i dopłynęli do portu w Sewilli, jest pretekstem dla wyobraźni poetyckiej i inteligencji emocjonalnej autora tych zaskakujących wierszy. Znajdujemy w nich namysł nad relatywnością i słabością naszych wierzeń, naszego sposobu pojmowania świata. Także pojęcie czasu, skończoności i cykliczności spina poszczególne obrazy i relacje. Stoimy nadzy i bezbronni wobec „innego”, który nas widzi. I tylko w obliczu „innego” rozpoznajemy swoją prawdziwą twarz.

Warto przeczytać, co ujrzał Petr Hruška w lustrze raportu Pigafetty.

Franciszek Nastulczyk


niedziela, 3 listopada 2024

Przed nami kolejna, 18 edycja Festiwalu Puls Literatury!


Oznacza to, że w tym roku flagowa impreza Dom Literatury w Łodzi osiąga pełnoletność

Organizatorzy zapraszają do wspólnego świętowania wszystkich miłośników dobrej literatury! 



Przed jej fanami 10 intensywnych dni, w trakcie których odbędzie się wiele wydarzeń: spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, wystaw, performensów, koncertów.

Mimo, że tegoroczna odsłona nie jest okrągła, jest w pewnym sensie jubileuszowa. Obchodzimy 30. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina, z którego korzeni wyrósł Festiwal Puls Literatury. Dlatego na hasło festiwalu wybrano KORZENIE, aby przyjrzeć się wnikliwie kulturowym, historycznym i tożsamościowym fundamentom.

Temat odnosi się do poszukiwania własnej tożsamości poprzez literaturę, zrozumienia przeszłości i odkrywania więzi między kulturami. Motyw korzeni stanowi zaproszenie do głębszej refleksji nad tym, skąd pochodzimy i jak to wpływa na naszą współczesność.

Sukces historii ludowych i narracji o lokalnych tożsamościach to nie tylko literacki fenomen, ale również dowód na to, że istnieje we wspólnocie głęboka potrzeba przyjrzenia się drzewom genealogicznym, odtworzenia i odzyskania własnych korzeni oraz rewizji zastanych, narzuconych odgórnie narracji.

Finałem festiwalu Gala Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima i przyznawanej po raz pierwszy Nagrody Translatorskiej im. Ireny Tuwim, która odbędzie się 15 grudnia 2024 r. w EC1 Łódź - Miasto Kultury.

Do zobaczenia na Pulsie Literatury!