Fundacja Kultury AFRONT zapowiada nową, już drugą wydaną w tym roku książkę Łukasza Jarosza Teksty poboczne, następczynię Wietrznej pamiątki. Będzie to ostatnia książka wydana przez Fundację w 2024 roku. Premiera 31.12. o godz. 23.59.
środa, 27 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
XXV – lecie Instytutu Mikołowskiego
Instytut Mikołowski jest instytucją tyleż szczególną, co niewątpliwie specyficzną w skali naszego kraju. Podkreślanie wyjątkowości miejsca i działalności IM nie wydaje mi się – subiektywnie oczywiście na to patrząc – czymś przesadnym, albowiem tworząc to miejsce od samego początku, byłem bezpośrednim uczestnikiem wszelkiej ewolucji tej instytucji, która nie powstała bynajmniej znikąd, ponieważ miała swoje mocne zakotwiczenie w tym, co ją poprzedzało, i w konsekwencji okazała się miejscem silnie rozpoznawalnym dla wszystkich żywo zainteresowanych współczesną literaturą. Rzadki to wszak przypadek, ażeby w mieście nieledwie 40 tyś, niemającym konkretnej tradycji literackiej, nagle nastąpiła eksplozja poetycka i literacka. A tak właśnie stało się w Mikołowie u początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. U progu roku 1999 Rada Miejska Miasta Mikołowa, na wniosek Burmistrza Miasta Marka Balcera powołała do życia Instytut Mikołowski. Pierwszym dyrektorem IM został Paweł Targiel, a pracownikami poeci: Maciej Melecki, Krzysztof Siwczyk i Arkadiusz Kremza. Tym samym redakcja Arkadii – pisma katastroficznego, powstałego w Mikołowie w 1996 roku, znalazła nowe miejsce, i - niejako z marszu – w IM ukazał się kolejny numer pisma, a w raz z nim pierwsza książka afiliowana przy bibliotece pisma. Była nią Reszta krwi, autorstwa Rafała Wojaczka – tom wierszy zawierający nieznane lub niepublikowane dotąd wiersze mikołowskiego poety - w którego dawnym rodzinnym mieszkaniu swą siedzibę otrzymał IM.
Działania IM skoncentrowane były nieustannie na kreowaniu życia literackiego i naukowego w postaci rozlicznych spotkań autorskich, organizowaniu sesji naukowych, wydawaniu Arkadii i książek: poetyckich, filozoficznych, naukowych, historycznych, przekładowych. Efektem tych wszystkich dwudziestu pięciu lat, jakie upłynęły w kwietniu 2024 r. od momentu powstania instytucji, jest osiągnięcie rangi miejsca wyjątkowego w skali kraju, albowiem nieczęsto się zdarza, by w tak małym mieście – jakim jest Mikołów względem, chociażby, miast ościennych – udało się, dzięki ogromnemu zapałowi ludzi pracujących i współpracujących z IM, stworzyć magnetyczne miejsce dla miłośników literatury i sztuki z całego kraju. IM – jako instytucja i wydawnictwo – stanowczo swymi działaniami dawał wyraz niezgodzie na zalew populistycznej i koniunkturalnej kultury, dostarczającej tylko rozrywkę dostrojoną do masowych gustów, generując publikowanymi książkami czy organizowanymi spotkaniami nieustanną potrzebę myślenia krytycznego i alternatywnego wobec narzucanych standardów.
Niezależność działań, której IM od początku hołdował, daje spore możliwości oferowania odbiorcom szerokiego spektrum indywidualnych aktywności poszczególnych twórców. Badania i interpretacje ich dorobku – czego najdobitniejszym przykładem jest chociażby edycja dzieł wszystkich Witolda Wirpszy, zapoczątkowana w IM od 2005 roku – czyni, podług naszego myślenia, jedyną drogę zmierzającą w stronę przezwyciężenia opresji miernoty współczesnego świata. Publikacja tomów poezji współczesnej, operującej różnorodną skalą wypowiedzi, w której decydującym aspektem jest indywidualny rys języka, jego wielorejestrowe zderzanie i skłócenie (mam tu na myśli takie tomy jak: Pora roku Tomaža Šalamuna, Dziennik rozbitka Krzysztofa Karaska, Kapsle i etykietki Andrzeja Niewiadomskiego, Fe Jerzego Suchanka, Chwila nieuwagi Marka Forda Bezczynność butów Rona Padgetta, Wiwisekcja Genowefy Jakubowskiej – Fijałkowskiej, Ludzkie nieludzkie Piotra Kępińskiego, Mogiły obwoźne Jana Kaspra czy Czarny organizm Juliusza Pielichowskiego) koreluje zarazem z masą krytyczną zawartą w książkach eseistycznych czy prozatorskich (Świadomość Piotra Matywieckiego, Złote myśli samobójcze Marka K. E Baczewskiego, Myśliwice, Myśliwice Krzysztofa Bartnickiego, Dziennik. Teksty krytyczne Kazimierza Ratonia, O Nietzschem Georges’a Bataille, Podania Cezarego Domarusa, Nie bez reszty Tadeusza Sławka, Anty Antychryst? Wojaczek religijny Konrada Wojtyły). To właśnie w nich – wydawanych przez IM książkach – czytelnik natknie się na wielorodną wizję świata, którego centralną postacią jest kreująca go jednostka - wymykająca się powierzchownemu odbiorowi i będąca w stanie zwarcia z obiegowymi i banalnymi sądami o jej naturze czy charakterze. Rozwijaniu i eksponowaniu takich właśnie ujęć - przez najbliższe lata – niewątpliwie będziemy poświęcać nasze dalsze wysiłki.
Maciej Melecki
Program:
28. 11 – godz. 17
- Spotkanie z prof. Tadeuszem Sławkiem wokół jego książki "Świst strzały" (Instytut Mikołowski, 2024);
- Spotkanie z prof. Marianem Kisielem – redaktorem tomów Arnolda Słuckiego "Poezje zebrane" (tom I i tom II) (Instytut Mikołowski, 2024).
29. 11 – godz. 17
- "Wirpsza nieustannie" – spotkanie wokół twórczości Witolda Wirpszy z udziałem badaczy jego twórczości: prof. Dariusza Pawelca i dr hab. Piotra Bogaleckiego;
- "Światy poetyckie Rafała Wojaczka" – spotkanie wokół tomu interpretacji twórczości poetyckiej Rafała Wojaczka (Śląsk, Katowice, 2024) z udziałem redaktorek: Katarzyny Niesporek –
Klanowskiej i prof. Joanny Kisiel.
Instytut Mikołowski
Ul. Konstytucji 3 Maja 18
Mikołów
sobota, 23 listopada 2024
Nowa książka Sławomira Płatka w Fundacji Kultury „Afront”
Nakładem Fundacji Kultury AFRONT ukazał się najnowszy tom wierszy Sławomira Płatka pt. „obszar niejasny”!
Tak pisze o książce Maciej Melecki:
„Sławomir Płatek swoim kolejnym tomem raz po raz udowadnia, że nie można go w żaden sposób przyszpilić, ująć w karby i ad hoc przyporządkować. Poezja Płatka opiera się bowiem na konieczności zmiany kursu języka i ewokowanej treści, jakby nieustannie przeczuwała groźbę zastoiny wypracowanego wcześniej idiomu. Obszar niejasny jest tego kapitalnym dowodem. Nie ma w tym przypadku mowy o czymś raptownie odmiennym lub o jakimś gwałtownym przeskoku. Chodzi raczej o wysadzenie z lekturowego siodła, zapewniającego wszak wygodne usadowienie, ażeby naruszać nawyki czy przyzwyczajenia. Każdy bowiem wiersz jest de facto przejściem granicznym. Autor nie jest ani po jednej, ani po drugiej stronie, ponieważ obszarem jego językowej eksploracji jest właśnie to, co pomiędzy widzialnym a słownym, odbiorczym a kreowanym. Uwewnętrznienie staje się przez to zewnętrzną niejasnością. A wszystko, co nosi znamiona autentycznego przeżycia, staje się językowym konceptem, gdyż dynamem tych wierszy jest to, co niepostrzeżenie się ze sobą zderza. Tylko permanentne rozbijanie tego, co na siebie nachodzi, może – paradoksalnie – przynieść scalenie, pochodzące na pierwszy rzut oka z różnych wymiarów, by w efekcie stać się światem własnym, czyli jedynym."
Sławomir Płatek – poeta, filmoznawca, autor ośmiu książek poetyckich.
Ostatnio opublikował „To po prostu brak” (Dom Literatury i SPP w Łodzi, Łódź
2022). Mieszka w Gdańsku, związany rodzinnie z Beskidami.
piątek, 22 listopada 2024
Program XIII edycji Festiwalu Puls Literatury w Łodzi
Mimo że tegoroczna odsłona nie jest okrągła, jest w
pewnym sensie jubileuszowa. Obchodzimy 30. edycję Ogólnopolskiego Konkursu
Poetyckiego im. Jacka Bierezina, z którego korzeni wyrósł Festiwal Puls
Literatury.
Jest mi z tego powodu tym bardziej przyjemnie, że wraz z Izabelą Poniatowską i Rafałem Różewiczem 7 grudnia (sobota) o godzinie 15.05 będę miał okazję literacko rozpocząć Dzień Jacka Bierezina w Domu Literatury. Tego dnia (i nie tylko tego) wiele innych gości, w tym m.in. nominowani do Nagrody Głównej OKP im. J. Bierezina (szczegóły w programie – link).
czwartek, 21 listopada 2024
Querowy Kącik Poezji w DL
Fabryka Równości i Dom Literatury w Łodzi zapraszają na niezwykły wieczór – Querowy Kącik Poezji, który odbędzie się 25 listopada o godzinie 18:00. To ostatnia w tym roku okazja, by wspólnie zanurzyć się w świat słów, które mówią o wolności, tożsamości i miłości. W formule open mic każdy ma szansę wyjść na scenę i podzielić się swoją poetycką twórczością, tworząc przestrzeń, w której każda historia, każdy głos, każda emocja znajdą swoje miejsce.
To wieczór pełen różnorodnych głosów, w którym wyrażanie siebie staje się aktem odwagi, a poezja – mostem łączącym. Świętujemy tu nie tylko słowa, ale i autentyczność, dając przestrzeń tym, którzy pragną mówić głośno o tym, kim są. Przyjdź, by posłuchać, by podzielić się, by być częścią wspólnego rytmu – rytmu, który niesie równość, zrozumienie i siłę wyrażania siebie w pełnej wolności.
W programie:
1. Łódzka premiera książki poetyckiej Anny Błasiak z fotografiami Lisy
Kalloo „Rozpętanie/Deliverance” (SPP Oddział w Łodzi, Łódź 2024). Prowadzenie
Rafał Gawin.
2. Tradycyjny open mike, w dobrej atmosferze i bez triggerów.
środa, 20 listopada 2024
Werdykt XIII OKP im. Ziemowita Skibińskiego
Protokół z Posiedzenia Jury
XIII Ogólnopolskiego Konkursu
Poetyckiego im. Ziemowita Skibińskiego
– „Zaczyna się od słowa”
(XVIII Puls Literatury w Łodzi)
Jury w składzie:
Anna Matysiak (przewodnicząca),
Rafał Różewicz
i Rafał Gawin (sekretarz)
po przeczytaniu nadesłanych na konkurs zestawów wierszy na zdalnym posiedzeniu w dniu 13 listopada 2024 roku postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I nagroda:
Maja Rybarczyk z Poznania
(2006), godło „Rutynowa nostalgia”
Nina Matras z Garlicy Murowanej (2012), godło „Guślarz”
II nagroda:
Mateusz Walusiak z Zielonej Góry (2007), godło „Waluś”
III nagroda:
Bartosz Żelek z Żnina (2006), godło „Scandalli93”
Wyróżnienia ex aequo:
Kinga Legierska z Istebnej (2008), godło „Zbira”
Martyna Walter z Wrocławia (2010), godło „JOHANA WOO”
Podpisy jury:
Łódź, 13 listopada 2024 roku
wtorek, 19 listopada 2024
Nowe wiersze w „Nowym BregArcie”
poniedziałek, 18 listopada 2024
Chichot (z) poezji
Nawet z filmu o czarnych owcach finansjery można dowiedzieć się czegoś o poezji („Big Short”, reż. A. McKay).
sobota, 16 listopada 2024
Nominowani do XXX OKP im. Jacka Bierezina
Protokół z
Posiedzenia Komisji Kwalifikacyjnej
XXX
Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina
(XVIII Festiwal Puls Literatury).
Komisja
selekcyjna XXX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina
w składzie:
Rafał Gawin
(przewodniczący),
Piotr Gajda,
Izabela
Kawczyńska
i Lucyna Skompska
po przeczytaniu 101 propozycji nadesłanych na konkurs na zdalnym posiedzeniu 15 listopada 2024 roku postanowiła nominować do Nagrody Głównej następujące projekty debiutanckich książek poetyckich (kolejność przypadkowa):
22. SEN – OWCA
ANDROIDÓW;
25. Samochody
galopujące na koniach – Miłuj diabelskie pisklę które wyszło z jajka zepsutego;
27. wiersze w
docx-ach – Filmy do połowy;
48. Peryskop –
OPTYKON;
51.
kokokryształ – Tracking przesyłek poleconych;
52. Oflo –
Gatunki anadromiczne;
55. Chrząszcz
– Gap;
60. Mirrlees –
Kanały;
66. matryca –
zagranica;
79. manfred –
wszystkie kwiaty unii;
87. Zakład Wodoleczniczy – Destynacje.
Podpisy jury:
Łódź, 15
listopada 2024 roku
piątek, 15 listopada 2024
Z Archiwum P. (55)
Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa,
XXX edycja OKP im. Jacka Bierezina. Z tej okazji wrzucam zdjęcie z edycji
XVIII, rok 2012, a więc zupełnie inna epoka. Na foto: Paweł Tomanek – laureat Nagrody
Głównej, Rafał Krauze – Nagroda Specjalna, Szymon Domagała-Jakuć – nominowany do
Nagrody Głównej, Laureat Nagrody Publiczności. Gdzie oni wszyscy są dzisiaj? Gdzie
zapodziały się ich wiersze? Na tej samej fotografii jeszcze Zdzisław i Andrzej,
dziś już w zaświatach, wciąż niezastąpieni. No i Julia Szychowiak, członkini
jury tamtej edycji.
wtorek, 12 listopada 2024
Petr Hruška w IM
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
w Mikołowie zaprasza 15.11.2024 r. o godz. 18 ma spotkanie wokół tomu Petra Hruški Ujrzałem
swoją
twarz (wyd. Instytut
Mikołowski,
2024) z udziałem
autora oraz tłumacza
Franciszka Nastulczyka. Prowadzenie Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk.
O książce:
niedziela, 10 listopada 2024
26. Syfon Brzeg 2024 Ludzie - Muzyka – Sztuka - Literatura
Kolejna, 26. edycja Syfonu - Brzeg 2024. Na zaproszenie Radka Wiśniewskiego w Herbaciarni pojawi się silna reprezentacja łódzko-tomaszowska. Do zobaczenia w piątek, 22 listopada. Poniżej trzydniowa rozpiska Syfonu.
21 listopada 2024, czwartek
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu, Biblioteka Centralna, ul. Jana
Pawła II 5
17:00 – „Gra o sumie niezerowej” - spotkanie z Michałem Cholewą, prowadzi: Michał Cetnarowski
18:00 - „Agla” – spotkanie z Radkiem Rakiem, prowadzi Krystian Ławreniuk
Niezależny Ośrodek Kultury Herbaciarnia, ul. Jana Pawła II 20, Brzeg
19:00 – „Ciało i zgłoska” - spotkanie z Szymonem Florczykiem, prowadzi: Beata Gruszecka-Małek
20:00 – „Poezja w muzyce Ameryki XX w.” – recital Macieja Jakubowicza
22 listopada 2024 piątek
Brzeskie Centrum Kultury, Mała Scena, ulica Mleczna 5
17:00 – „Element Piąty” - DJ Live Act for Juliusz Gabryel – Marcin Podlaski, Olga Rembielińska, Albert Wallin i inni
Niezależny Ośrodek Kultury Herbaciarnia, ul. Jana Pawła II 20, Brzeg
18:00 – „Bardzo żywe kobiety” – spotkanie z Katarzyną Zwolską-Płusą, Anną Błasiak i Agnieszką Mohylowską, prowadzi: Witek Sułek
19:00 – Wesoła kompanija Robin Łódzia – spotkanie Przemysława Owczarka i Rafała Gawina prowadzi: Rafał Różewicz
20:00 – Izba Książki Niszowej – Fundacja Afront – spotkanie z Piotrem Gajdą prowadzi: Olgerd Dziechciarz
21:00 – koncert zespołu Loża Masorza
23 listopada 2024 sobota
Miejska Biblioteka Publiczna im.
Księcia Ludwika I w Brzegu, Filia nr 1, pl. Zamkowy 6
13.00 – Poezja plastyczna - warsztaty kreatywne dla dzieci, prowadzi Beata
Gruszecka-Małek (zapisy)
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu, Biblioteka
Centralna, ul. Jana Pawła II 5
16:00 – Dlaczego poloniści mordują literaturę – dyskusja panelowa – Baba od polskiego, Przemek Rojek, Wojciech Rusinek,
prowadzenie: Justyna Styrna
Niezależny Ośrodek Kultury Herbaciarnia, ul. Jana Pawła II 20, Brzeg
18:00 – W drodze z Brzegu na Reunion – spotkanie z Bartoszem Sadulskim,
prowadzenie: Radosław Wiśniewski
19:00 – Pojedynka i światło w praktyce – spotkanie z Anną Matysiak i Grzegorzem Malechą
20:00 – Stowarzyszenie Żywych Poetów i przyjaciele - prezentacje autorskie gości imprezy, Konkurs o nagrodę publiczności.
21:30 - Rozstrzygnięcie konkursu o laur Scherffera, rozstrzygnięcie konkursu o laur SŻP, rozstrzygnięcie konkursu o nagrodę publiczności oraz wręczenie Honorowego Złotego Syfonu 2024
22:00 – koncert zespołu Shafa
Izba Książki Niszowej kiermasz literacki 22-23.11.2024 w „Herbaciarni”:
Wydawnictwo J (Wrocław), papierwdole-Katalog Press – Osobne Góry (Wrocław-Oleśnica), Dom Literatury/SPP Łódź (Łódź), Afront (Bukowno), Stowarzyszenie Żywych Poetów(Brzeg), Wydawnictwo „Convivo” (Warszawa),
Font (Poznań).
Organizator
K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów
Partner główny:
Fundusz Popierania Twórczości ZAIKS
Mecenasi:
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Urząd Miasta w Brzegu
Nadleśnictwo Brzeg
Starostwo Powiatowe w Brzegu
Współorganizatorzy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu
Niezależny Ośrodek Kultury „Herbaciarnia”
Brzeskie Centrum Kultury
Patronat medialny:
Przegląd Brzeski
PR Opole
Współpraca:
Żwawy Borsuk
Fit Morning
sobota, 9 listopada 2024
Korespondencja (62)
Do „Hostelu” dotarł debiut Izabeli Poniatowskiej papier nożyce przesłany przez autorkę. Książka jest nagrodą główną w XIX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia – Olkusz 2023. Miałem przyjemność być jednym z jurorów tej edycji obok Doroty Ryst i Magdaleny Rabizo-Birek. Muszę przyznać, że zarówno mnie, jak i Dorocie zestaw wierszy, który został przygotowany przez Izabelę Poniatowską od razu rzucił się w oczy. Do dziś zresztą pamiętam jego godło – „Lewy brzeg”. Regulamin Ratonia głosi, że każdy z uczestników konkursu proszony jest o nadesłanie jednego zestawu wierszy zawierającego od 5 do 8 utworów, a po ogłoszeniu werdyktu laureat I nagrody jest zobowiązany dostarczyć organizatorom zestaw 30-50 wierszy. Z nich dopiero wyłania się debiut.
Debiut Izabeli Poniatowskiej i dziś czytam z satysfakcją towarzyszącą dobremu wskazaniu. Słusznie prawi Joanna Mueller, autorka blurba, że „(...) autorka tworzy poezję interwencyjną, ale nie publicystyczną, bardziej w trybie emergency niż w stylu <<slogany na sztandary>>. Niezwykle ciekawe jest połączenie perspektywy prywatnej z chłodnym, dyktowanym rozczarowaniem dystansem, dzięki któremu poetka unika pułapek łzawej konfesyjności”. W tym spostrzeżeniu posunąłbym się jeszcze dalej, że to poezja introwertyczna, która organizuje własną przestrzeń tylko po to, by bezpiecznie przylegała do przestrzeni obcych, nierozpoznanych, toksycznych.
(…) bezsennicy bezdzietnicy artyści ateiści zawsze
byli podejrzani
na ulicach mego miasta
to znaczy trochę byli ale nie aż tak
w końcu wszyscy oglądaliśmy
przystanek alaska
wieczorami przy bilardzie kruk rzucał
daj jej wygrać opłaci ci się
zostały tylko mecze z bratem
oraz precz
z
transakcentacją
W tomie papier nożyce odnajduję dla siebie
to, co mnie w poezji najbardziej interesuje; reakcję na opresyjność życia-świata,
niezgodę na społeczny dryl, skrywaną (ale niezbyt głęboko) traumę, która jest zmartwiałym
pulsem tych wierszy. Zatem odczytuję z nich prawdę, ponieważ wyświechtane poczucie
pozornego szczęścia związane z przymusową akceptacją reguł narzucanych nam
przez antropocentryczną rzeczywistość jest stanem jałowym, sztucznym i
wymuszonym.
był sobie dominator magik i game changer. diabeł kazał
im wejść
do jaskini
ale nie nastawił złamań
więc nie mogli zacząć żałoby
Cytowanej wcześniej Joanna Mueller udało się określić
główne wątki książki: „patriarchalne tresury, którym poddaje się zwłaszcza
dziewczynki i kobiety, przemoc szpitalną i położniczą, a także praktykę troski,
która często ulega społecznemu wymazaniu”. Mamy więc w tych wierszach do
czynienia ze wskazaniem na nieuwagę, która bywa domeną słabych mężczyzn niedostrzegających
egzystencjalnych, kobiecych zapaści, mężczyzn nieszczerze głoszących, że kobiety
są od nich silniejsze. Są, również lirycznie.
ciekawe czy złoci chłopcy
słowem walczący
i troską
co się obnażają z formy
mężczyzny
też czasem mają skojarzenia jak ja
zielona oliwka w dużym powiększeniu
z dziurki wystaje jej lubieżny
plasterek papryki
nikt nie chce moich wierszy
lub
mózg Doktor
wziął nożyczki – trach jakby ciął tekturę
L4 ale bez recepty
i każde słowo mi wyjęli
z kontekstu
Jak kształtuje się mój kontekst po lekturze? Powtórzę
za Cioranem: „W istnieniu jesteśmy wygnańcami, nicość naszym domem”. A w każdym
dobrym domu powinno znaleźć się miejsce na papier i nożyce.
Izabela Poniatowska, papier nożyce. Galeria Sztuki Współczesnej BWA Olkusz. Olkusz 2024
czwartek, 7 listopada 2024
Premiera nowej książki Rafała Gawina
Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej zapowiada premierę nowej książki Rafała Gawina, która odbędzie się na Targach Książki w Katowicach. „Dla tych, którzy poszukują nietuzinkowej poezji, mamy Zdania bez wypadku i żadnego trybu (…). To książka pełna wierszy, które dotykają pustki i obojętności, z jaką współczesny świat patrzy na poezję. Jak pisze Michał Noga: <<Wiersz przestał być potrzebny… wpada w otchłań i nie słychać choćby echa>>. To poezja, która stawia pytania o sens literatury i granice jej wpływu w czasach, kiedy słowa zdają się być jedynie echem dawnych emocji. Już tylko te dwie wypierające się nawzajem opinie zapowiadają lekturę pełną przygód. Znam oczywiście treść nowego poematu Gawina, ale nic o tym nie napiszę. Przyszłego czytelnika zostawiam samego z tym wyzwaniem, zadaniem, zdaniem, wypadkiem, trybem*
(*niepotrzebne skreślić).
Rafał Gawin, poeta, redaktor i animator kultury, tworzy teksty przenikliwe, ukazujące samotność słowa i jego niemoc w obliczu współczesności. Książkę znajdziecie na stoisku Wydawnictwa Biblioteki Śląskiej. Polecam!
Zapowiedź książki Sławomira Płatka
Fundacja Kultury „Afront” zapowiada wydanie nowej książki poetyckiej Sławomira Płatka pt. obszar niejasny, która ukaże się w listopadzie.
Sławomir Płatek - poeta, filmoznawca, autor ośmiu książek poetyckich. Ostatnio opublikował To po prostu brak (Dom Literatury i SPP w Łodzi, Łódź 2022). Mieszka w Gdańsku, związany rodzinnie z Beskidami.
wtorek, 5 listopada 2024
Nowa książka Petra Hruški w IM
„Ujrzałem swoją twarz” Petra Hruški to najnowsza pozycja Instytutu Mikołowskiego. Konceptualny tom wierszy tego najważniejszego obecnie poety czeskiego został doskonale przełożony przez Franciszka Nastulczyka, którego poniższe słowa o tym tomie powinny stać się ewidentną zachętą do wejścia w posiadanie egzemplarza.
Spotkanie z autorem oraz tłumaczem odbędzie się w IM już 15 listopada, o godz. 18. Tymczasem czytamy i zamawiamy!
O książce:
Kiedy bierzemy do ręki kolejną książkę Petra Hruški, jesteśmy przekonani, że odnajdziemy w niej to, do czego przygotowała nas jego wcześniejsza twórczość. I to jest zasadniczy błąd. Petr Hruška nie stoi w miejscu, nie pozwala się złapać i przyszpilić jak motyl w gablocie niezmienności. Wciąż jest inny, w innym świecie, w innych rejestrach. Lecz pozostaje wciąż sobą: zdziwionym światem uważnym obserwatorem i współodczuwającym uczestnikiem życia na ziemi.
Najnowsza książka Petra Hruški pod tytułem "Ujrzałem swoją twarz" jest luźno oparta na relacji z wyprawy Magellana dookoła świata, którą napisał dla Zakonu Maltańskiego Antonio Pigafetta. Ta opowieść jednego z osiemnastu uczestników wyprawy, którzy przeżyli i dopłynęli do portu w Sewilli, jest pretekstem dla wyobraźni poetyckiej i inteligencji emocjonalnej autora tych zaskakujących wierszy. Znajdujemy w nich namysł nad relatywnością i słabością naszych wierzeń, naszego sposobu pojmowania świata. Także pojęcie czasu, skończoności i cykliczności spina poszczególne obrazy i relacje. Stoimy nadzy i bezbronni wobec „innego”, który nas widzi. I tylko w obliczu „innego” rozpoznajemy swoją prawdziwą twarz.
Warto przeczytać, co ujrzał Petr Hruška w lustrze raportu Pigafetty.
Franciszek Nastulczyk
niedziela, 3 listopada 2024
Przed nami kolejna, 18 edycja Festiwalu Puls Literatury!
Oznacza to, że w tym roku flagowa impreza Dom Literatury w Łodzi osiąga pełnoletność!
Organizatorzy zapraszają do wspólnego świętowania wszystkich miłośników dobrej literatury!
Do zobaczenia na Pulsie Literatury!