piątek, 3 sierpnia 2018

Nowe książki Domu Literatury – Wiercigroch-Woźniak, Wróblewski, Zegadło

Nakładem Domu Literatury w Łodzi i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi ukazały się/ niebawem ukażą się książki poetyckie Klaudii Wiercigroch-Woźniak, Marcina Zegadły i Grzegorza Wróblewskiego.

Marcin Zegadło „Zawsze Ziemia” (seria Biblioteki „Arterii”, tom 38). O książce napisał Radosław kobierski: „Wiersze Marcina Zegadły od pierwszego zetknięcia się z nimi na Tyskiej Zimie Poetyckiej w 2014 roku są dla mnie swoistym fenomenem. Ten poeta mówi dużo, ale nie jest przegadany. Świetnie czuje się w długiej fazie, ale potrafi celnie strzelać krótkimi seriami. Jest w tej liryce, świadomej i wyrazistej, ważny zarówno żywioł prywatny, jak i historyczny. Jest w niej miejsce równocześnie na autoironię i powagę oraz ciemność i afirmację ojcostwa. Nie wiem, jak on to robi. Być może za wszystko odpowiedzialny jest <<genius nominis>>”.

Marcin Zegadło, ur. 1977. Autor pięciu zbiorów wierszy. Monotonne rewolucje (Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego, łódź 2003), nawyki ciał śpiących (Biblioteka „Studium”, Zielona Sowa, Kraków 2006), Światło powrotne (Kwadratura, Łódź 2010), Cały w słońcu (SPP Oddział w Łodzi/Dom Literatury w Łodzi, Łódź 2014) oraz Hermann Brunner i jego rzeźnia (Forma, Szczecin 2015). Publikował m.in. w Studium, Odrze, Kresach, Czasie Kultury, Arteriach, Tyglu Kultury, Red., Pograniczach, Portrecie i Gazecie Wyborczej. Jego wiersze były przekładane na język rosyjski i ukraiński. Mieszka w Częstochowie.


Klaudia Wiercigroch-Woźniak „Paragon” (seria Biblioteki „Arterii”, tom 40).

Klaudia Wiercigroch-Woźniak – instruktorka terapii zajęciowej, redaktorka i reporterka w WGmedia.eu, prezeska TMZŻ Koło w Rajczy, pomysłodawczyni i realizatorka Rozmów Kulturalnych, które prowadzi w Sołtysówce w Rajczy. Wiersze publikowała w „Babińcu Literackim”, „2Miesięczniku”, „Śląskiej Strefie Gender”, „Radykalnym Słoniu”, „eleWatorze”, na stronach PoeciPolscy.pl i Pisarze.pl oraz w antologii Grała w nas gra (Poznań 2017). Laureatka Nagrody Spe­cjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2017). Mieszka w Rajczy.

Grzegorz Wróblewski „Implanty” (seria Biblioteki „Arterii”, tom 41).

O książce:

„,<<Implanty>> Grzegorza Wróblewskiego to czujny zapis impulsów przyjmowanych ze świata i w świat wysyłanych. Autor w mistrzowski sposób zamienia kakofonię otaczającej nas rzeczywistości w poezję. Poezję, która wchodzi w język. Poezję, od której nie sposób się uwolnić

Małgorzata Lebda


„Główny komunikat tego tomu brzmi: <<Zmienił się tylko sposób przetwarzania danych>>. Zmienił się zatem <<tylko>> sposób komunikowania. Zmienił się sposób pisania poezji, która jest wszak także <<przetwarzaniem danych... I wiersze Wróblewskiego tworzą przestrzeń, w której dochodzi do wciąż zwiększającej się kompresji słów, zwiększania ich wibracji tak dalece, że wytwarzają charakterystyczną mgłę znaczeniową, wyzwala się ich skumulowana i nieprzeczuwana wcześniej energia, odsłaniając absurd i groteskę bytowania, ale też dążąc do chronienia wysp przeżyć intymnych przed inwazją brutalności medialnie wykreowanego chaosu informacyjnego. Te minimalistyczne wiersze twórczo spożytkowują dykcję awangardową, czyniąc z poezji obszar swoistego rezerwatu ocalającego język przed degeneracyjną mocą wszelkiego rodzaju perswazyjności. Gdy czyta się te wiersze uważnie, nie sposób nie zauważyć, że okazywana w nich moralna wrażliwość nie ma nic wspólnego z belferskim moralizatorstwem”.

Leszek Szaruga


Grzegorz Wróblewski – ur. w 1962 w Gdańsku, w latach 1966– –1985 mieszkał w Warszawie, od 1985 w Kopenhadze. Autor książek poetyckich, prozatorskich, eseistycznych i dramatów, takich jak między innymi: Ciamkowatość życia (1992/2002), Planety (1994), Dolina królów (1996), Prawo serii (2000), Pomieszczenia i ogrody (2005), Hologramy (2006), Noc w obozie Corteza (2007), Nowa kolonia (2007), Hotelowe koty (2010), Pomyłka Marcina Lutra (2010), Dwie kobiety nad Atlantykiem (2011), Wanna Hansenów (2013), Gender (2013), Kosmonauci (2015), Namiestnik (2015), Choroba Morgellonów (2018) i Miejsca styku (2018). Tłumaczony na kilkanaście języków, między innymi angielski; zbiory: Our Flying Objects – selected poems (2007), A Marzipan Factory – new and selected poems (2010), Kopenhaga – prose poems (2013), Let’s Go Back to the Mainland (2014) i Zero Visibility (2017). W Bośni i Hercegowinie opublikował Pjesme (2002), w Danii w ostatnich latach wybory wierszy Digte (2015) i Cindys Vugge (2016). Z Wojtkiem Wilczykiem (fotografie) wydał artbook Blue Pueblo (2015), z Bobim Peru – płytę Projekt1 (2005). Obrazy/instalacje/obiekty prezentował na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Danii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz