środa, 13 listopada 2013

Transmisja Gali wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

W najbliższą sobotę 16 listopada 2013 roku o godzinie 20.00, na antenie TVN 24 będzie można obejrzeć transmisję Gali wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, która w tzw. „realu” ma charakter imprezy zamkniętej i odbywa się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki funkcjonującym w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Imprezie towarzyszy koncert Agi Zaryan, która wykona utwory ze swojej najnowszej płyty Remembering Nina & Abbey. Będzie to rzadki przypadek, kiedy poezja znajdzie swoje miejsce w programie informacyjnym (sylwetki nominowanych TVN 24 prezentuje w swoim paśmie w trakcie tygodnia poprzedzającego Galę).
 Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest za tom poetycki wydany po polsku (napisany oryginalnie albo przetłumaczony z języka obcego), w 2013 roku odbędzie się jej pierwsza edycja. Wysokość nagrody to 200 tysięcy złotych. Nagroda została przyznana przez kapitułę w składzie: Anders Bodegard (Szwecja), Clare Cavanagh (USA), Maria Delaperriere (Francja), Luigi Marinelli (Włochy), Abel Murcia Soriano (Hiszpania), Adam Pomorski (Polska), Renate Schmidgall (Niemcy), Marian Stala (Polska). Sekretarzem Nagrody jest Paulina Małochleb.

Nominowani do I edycji Nagrody:
Justyna Bargielska za tom Bach for my baby
Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła
Łukasz Jarosz za tom Pełna krew
Krzysztof Karasek za tom Dziennik rozbitka
Jan Polkowski za tom Głosy

Celem nagrody jest popularyzowanie poezji. Chcemy nie tylko przyciągnąć do niej uwagę czytelników, ale też również wydawców, ; zachęcić ich do drukowania polskich autorów oraz publikowania tłumaczeń poezji obcej, wciąż nie dość obecnej na polskim rynku księgarskim. Sprzeciwiając się pośpiechowi, powierzchownemu uczestnictwu w kulturze, dominacji literatury masowej, pragniemy dowartościować poezję jako rodzaj sztuki trudnej, lecz ważnej. Nagradzamy twórców, którzy potrafią zachować niezależność, kreują swój własny, niepodatny na zewnętrzne koniunktury świat, operują mistrzowsko słowem. Justynę Bargielską uznać można za poetkę prywatnego, intymnego głosu. Krystyna Dąbrowska skupia się na życiu przedmiotów i poprzez nie opowiada o tajnikach egzystencji.  Łukasz Jarosz wprowadza wątki nostalgiczne, sięga do świata przeżyć dziecięcych. Krzysztof Karasek zapisuje chaos – własny, wewnętrzny, ale i ten ponadjednostkowy, zewnętrzny. Jan Polkowski, to poeta walki i oporu, wspólnotowego ducha. Wybrane przez kapitułę tomy poetyckie reprezentują odmienne dykcje poetyckie, tworzą zróżnicowane światy; łączy je jednak indywidualizm i siła poetyckiego wyrazu – mówi Paulina Małochleb, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Źródło: www.szymborska.org.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz