sobota, 16 listopada 2013

Rae Armantrout, laureatka Pulitzera, w Łodzi

Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17 zaprasza 17 listopada (niedziela), godz. 17.00 na spotkanie z Rae Armantrout z wirtualnym udziałem Petera Gizziego.

Prowadzenie: Justyna Fruzińska
Przekłady: Kacper BartczakRae Armantrout – poetka amerykańska, autorka wielu tomów poezji, jedna z najciekawszych osobowości współczesnej amerykańskiej sceny poetyckiej. Współzałożycielka ruchu artystycznego Language, który pojawił się w regionie San Francisco w latach siedemdziesiątych. W swojej poezji kontynuuje i przetwarza impuls założycielski awangardy Language, w sposób, który czyni ją być może najciekawszą przedstawicielką całego ruchu. Jej poezja łączy w sobie spuściznę Emily Dickinson i W.C. Williamsa. Jej wypowiedź poetycka jest precyzyjna, wyczulona na materialność języka, politycznie aktywna, a jednocześnie dojmująco osobista.


W 2010 r. otrzymała Nagrodę Pulitzera za tom Versed (Wesleyan, 2009), za który wcześniej otrzymała też inną prestiżową nagrodę: National Book Critics Circle Award.

Od początków swojej działalności twórczej związana z Kalifornią. Mieszka w San Diego i uczy literatury na tamtejszej filii University of California.


Peter Gizzi – poeta, robotnik, redaktor, krytyk, nauczyciel akademicki. Urodzony w 1959 r.  w mieście Alma, w stanie Michigan, dorastał  w Pittsfield, w stanie Massachusetts. Studiował literaturę na Uniwersytecie Nowojorskim, uniwersytecie Browna i Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo. Uczy literatury, poezji, pisania na Uniwersytecie Massachusetts, w Amherst. Redagował niszowe pismo poetyckie „oblék”. Był też redaktorem działu poezji w „The Nation”. Autor kilku tomików poezji, ostatnio The Outernationale (2007)  i Threshold Songs (2011).


Laureat wielu nagród poetyckich i prestiżowych stypendiów dla twórców, m.in. stypendium Guggenheim Foundation. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz