sobota, 2 listopada 2013

Mława słowami innych


Relacja ze spotkania autorskiego w Mławie, które odbyło się 24 października. Tekst został opublikowany na portalu Poeci po godzinach.

24 października 2013 roku  w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. B. Prusa w Mławie odbyło się spotkanie z tomaszowskim poetą Piotrem Gajdą. Spotkanie zorganizowane zostało przez Jarosława Trześniewskiego-Kwietnia, Prezesa Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej, w ramach mikro-wsparcia udzielonego przez Miejski Dom Kultury w Mławie. Piotr  czytał wiersze z najnowszego tomiku „Demoludy” wydanego w tym roku  przez Instytut Mikołowski i kilka z tomiku „Zwłoka”. Autor bardzo ciekawie mówił o swoim pisaniu i poetyce, wywiązała się interesująca dyskusja z publicznością o tzw. łódzkiej szkole poetów, niuansach życia literackiego w Polsce.

Poetyka Gajdy - jak trafnie zauważył prowadzący spotkanie Jarosław Trześniewski-Kwiecień - jest odrębna, autentyczna i własna, mocno nasycona kodami, poczynając od tytułów tomików czy poszczególnych wierszy. Trzecia w poetyckim dorobku książka poety została przyjęta z życzliwością, żywym odzewem cieszyły się wiersze nawiązujące do rzeczywistości – szczególnie te z ironicznym podtekstem.  Spotkanie z gościem wzbogacone zostało występem muzycznym Jacka Mianowskiego, który zagrał trzy utwory poezji śpiewanej.

Odbył się także turniej jednego wiersza. Zwyciężył wiersz autora o godle : „bomba atomowa” okazał się nim - niżej podpisany…

Artur Dębski”. 

Wartość dodana to długa nocna rozmowa o poezji, którą odbyłem z Jarosławem Trzesniewskim-Kwietniem w jego mławskim mieszkaniu zapełnionym książkami, czasopismami literackimi i tomikami poezji. Serdeczna opiekuńczość, którą w Mławie otrzymałem od niego w darze oraz miłość do tego miasta, której nie obawiał się mi pokazać. 


Miejska Biblioteka Publiczna im. B. Prusa w Mławie, 24.10.2013 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz