sobota, 23 kwietnia 2016

Trzy Książki, trzy nominacje

Aż trzy spośród wydanych w ubiegłym roku nakładem Domu Literatury w Łodzi książek otrzymały nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”.

Piotr Przybyła, APOKALIPSA. AFTER PARTY (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Dom Literatury w Łodzi 2015) – nominowany w kategorii DEBIUT ROKU. – „Dawno nie czytałem tak olśniewającego debiutu jak tom Piotra Przybyły – uważa Karol Maliszewski, juror Silesiusa. – Został wykonany jakiś ważny krok w młodej poezji, którego jeszcze nie potrafię nazwać. Pojawił się duży talent i nazywa się Przybyła”*.

Kacper Bartczak, Wiersze organiczne (Dom Literatury w Łodzi) – nominowany w kategorii KSIĄŻKA ROKU – Pasewicz i Bartczak eksplorują wątek relacji między słowem a istnieniem biologicznym – tłumaczy Grzegorz Jankowicz, jeden z jurorów Silesiusa. – Zastanawiają się gdzie bije źródło mowy poetyckiej”*.


Paweł Marcinkiewicz, Majtki w górę, majtki w dół (Dom Literatury w Łodzi,
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi) – nominowany w kategorii KSIĄŻKA ROKU
– „Karol Maliszewski: – I na koniec tom Pawła Marcinkiewicza. To bardzo ładny i zabawny tomik. Widać w nim, że po latach powracają niektóre metody poetyckie, jak wykorzystywanie cytatów z gazet, czy telewizji, ale jest to zrobione w nowy i pełen humoru sposób”*.

Dodając do tej trójki tom łódzkiego poety i krytyka Jerzego Jarniewicza „Woda na Marsie” wydany nakładem Biura Literackiego i także nominowany w kategorii KSIĄŻKA ROKU można powiedzieć, że Łódź (z naciskiem na konkret, którym jest Dom Literatury) znalazła się w należnej jej wadze.

* źródło cytatów: silesius.wroclaw.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz