piątek, 8 kwietnia 2016

Podsumowania, podsumowania!


W numerze 3/2016 Internetowej Gazety Kulturalnej SALON LITERACKI znaleźć można artykuł Sławomira Płatka zatytułowany „Bestsellery poetyckie i rozszczelnianie spawów”, który został przez autora poświęcony dorocznym podsumowaniom na najlepsze tomiki poetyckie danego roku. W nim kilka słów o materiałach, jakie ukazały się na niniejszym blogu w ubiegłym roku (z którymi nadal można się zapoznać, klikając na zakładkę „Podsumowanie”). Poniżej fragment wspomnianego tekstu (całość tutaj).
„ (…) Pod koniec 2014 roku ukazało się podsumowanie tomików wydanych w owym roku, dokonane przez Annę Kałużę. Przez lud zgromadzony na placu jakby prąd przeszedł. Z jednej strony miło, że ktoś się wypowiedział i ułożył taki ranking. Z drugiej – pani Kałuża posiada już spory autorytet, w zestawieniu pojawiły się książki, które i tak były ostro promowane innymi kanałami, a żadnych konkurencyjnych podsumowań nie było. Rozeszła się wieść przenoszona półgłosem, ale na wielką skalę – że to zestawienie deformuje obraz. Nie dlatego, że jest – bo dobrze że jest – a dlatego, że jest jedyne, że nie padł żaden inny głos.
Zareagował Piotr Gajda. Zaprosił kilkanaście osób do podjęcia dialogu i stworzenia własnych komentarzy do wydanych świeżo książek. Ja też dostałem takie zaproszenie i wysłałem dość obszerny materiał, celowo koncentrując się na mniej znanych autorach i wydawnictwach. Okazało się jednak, że z tych kilkunastu osób odpisały... jedynie trzy. Artykuły te ukazały się na blogu Piotra i podobno biły rekordy odsłon. Tylko jakoś mało kto chciał się w tej sprawie odezwać. Może właśnie z tego poczucia bezsilności wobec arbitralnych wyroków specjalistów potrafiących budować statki kosmiczne (…) ”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz