piątek, 10 lipca 2015

Nowy, jubileuszowy numer „Arterii” (20)

12 lipca o godzinie 16.00 w Domu Literatury w Łodzi rozpocznie się promocja jubileuszowego, „Historycznego” numeru Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie” [lipiec nr 1 (20)/2015]. Od grudnia 2007 roku, kiedy to towarzysząc XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina ukazały się „Arterie” 1 (jeszcze pod nazwą „Nieregularnika Młodzi Literackiej przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi”) minęło prawie osiem lat, a łódzkie pismo w tym czasie na trwale wpisało się w lokalny pejzaż literacki, a także z powodzeniem funkcjonuje na rynku wydawniczym czasopism literackich w Polsce. Oto, co Redakcja „Arterii” pisze o jego dwudziestej odsłonie:

„(…) Aż trudno uwierzyć, że przetrwaliśmy i możemy sobie pozwolić na ten miły jubileusz. Zaczynaliśmy od fatalnie zredagowanego zina w 2007 roku, w 2014 sięgnęliśmy po nowy format i layout. Chciałoby się wymienić z imienia i nazwiska wszystkich autorów i rozmówców, którzy gościli na łamach naszego kwartalnika lub opublikowali książkę w serii „Biblioteka Arterii”. Ale wstępniak ma swoje prawa. Mimo wielu problemów i kłopotów finansowych pismo przetrwało i służy przede wszystkim młodej literaturze, pisarkom i pisarzom, artystkom i artystom. Kilkorgu z nich pomogliśmy sięgnąć po cenne nagrody, zdobyć stypendia lub dotacje. Spojrzenie wstecz domaga się opowieści. W niniejszym numerze rozpisaliśmy ją na wiele głosów, skupionych wokół coraz silniejszych relacji między literaturą a historią, jednak bardziej niż ta wielka historia interesują nas mikrohistorie, dzieje niewielkich wspólnot i osobistej pamięci. Tę wielką historię niektórzy przekuwają na strofy płonące jak pochodnie. My z tego popiołu po racach i żagwiach wygrzebujemy to, czego nie udało się strawić płomieniom. Zaglądamy też pod dywan, wyciągając opowieści zaniedbane przez decydentów. Podajemy w wątpliwość służebność literatury wobec chochołów i mitomanii, ale i czystego rozumu, ponieważ tu i teraz, w Łodzi i na prowincji, cenniejsze wydają się nam osobiste historie osiedli i kwartałów, a także porzucona na wiele lat przez tak zwaną politykę historyczną naszego miasta i państwa opowieść o rewolucji 1905 roku. To z niej może czerpać siłę demokratyczne społeczeństwo, wyczulone na nierówności społeczne. To w niej chwytają się za gardła endek i socjalista, których dzisiaj zastępują narodowiec i postępowiec, konserwatysta i lewak. Ten, kto się między nich wpycha, też rozdaje ciosy, bo demokracja to przecież kontrolowany konflikt. Pisarz międli w ustach własną opowieść, brodzi pod prąd historii i łowi ryby, o których wielu historykom i politykom nigdy się nie śniło. I przyrządza tę rybę tak, żeby nieraz język kłuł jak ość. W „Arteriach” wierzymy, że literatura i sztuka nie są neutralne politycznie, ale zadają pytania, które nawet jeśli wiodą w przeszłość, prowadzą ku wolności i czynią to na swój jedyny i niepowtarzalny sposób. W nieustannej drodze do źródła lepiej nie dźwigać na plecach trumien, słuchając złowieszczych nakazów przodków, ale wysłuchać ich pogmatwanych historii i zagrać im do tańca absolutnie żywą muzę – póki my żyjemy. Autorom i czytelnikom, radzie programowej, wydawcy i współpracownikom, redaktorom, absolutnie wszystkim, którzy przez tyle lat wspierali „Arterie”, współtworzyli je, dotowali, sponsorowali, czytali, krytykowali i chwalili, ale też ganili i rugali – z całego serca dziękujemy. Staramy się wyciągać wnioski z historii”.

Redakcja „Arterii”

Poza tym w numerze:

Poezja: Dariusz Pado, Marcin Zegadło, Bogumiła Jęcek, Tomasz Pietrzak, Radosław Wiśniewski, Pan Tharei, Peter Riley (przekład: Justyna Fruzińska), Magdalena Cybulska, Maciej Bieszczad, Klara Nowakowska, Jakub Schönhof-Wilkans, Wojciech Brzoska, Karolina Kułakowska.

Proza: Piotr Lenarczyk, Żora Jarcev, Robert Miniak.

Rozmowy: „Drażnię ludzi trochę mi obcych” – z Tadeuszem Konwickim rozmawia Mateusz Sidor; „Historia pewnej herezji” – z Olgą Tokarczuk o Księgach Jakubowych rozmawia Kinga Dunin”; „W poszukiwaniu straconej nuty” – z Przemysławem Bogusławskim z kapeli Gęsty Kożuch Kurzu rozmawiają Przemysław Owczarek i Rafał Gawin.

Esej: Ewelina Karpowiak „Pamiętać, żeby nie zapomnieć” – o doświadczaniu historii w poszatkowanej ideologicznie Polsce; Marta Zdanowska „Szczepionka przeciw nudzie” – czyli jak przepisać polską historię; Kacper Bartczak „Kanon ściętych głów: krytyka smoleńska Przemysława Dakowicza” (cz. I i II)”; Paweł K. Rutkiewicz „Meduza zabija katharsis – nekrofilia i nekromancja w „Mieście 44”; Marta Madejska „Polifonia łódzkich wspomnień”; Bogna Bohdanowicz „Filmowe archiwum historii opowiedzianej. Historia historii”; Martyna Dominiak, Kamil, Piskała „Od Łodzi fabrykanckiej do miasta rewolucji”.

Wspomnienia: Ewelina Kurkowska „Człowiek w swoim świecie, czyli Katy pana Pliszki”.

Felieton: Marcin Kwintkiewicz, Edyta Sancewicz „Strefa biznesu i kultury”; Piotr Gajda „Prowincja Oświecona – od teorii do ewaluacji”; Gabriela Górska „Karsznice. Charakter dzielnicy – dzielnica z charakterem”.

Reportaż: Przemysław Owczarek „Była sobie inscenizacja”.

Dramat: Lech Brywczyński „Brzemię królów. Dramat w jednym akcie” (fragment).

Galeria: Karolina Zaborska.

Rysunek, grafika: Krzysztof „Chris” Marciniak, Kosma Woźniarski, Agnieszka Kowalska-Owczarek, Marta Horodniczy.

Bajka: Robert Miniak.

Stałe rubryki: UMRZEĆ Z NACZYTANIA (nowość!): Magdalena Nowicka „Fantomowe ciało Ślązaka” (o twórczości Szczepana Twardocha); MASECZKI: Paulina Ilska „Kim jest współczesny artysta?” – relacja z XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi; NÓŻ W PŁYCIE: Piotr Gajda „Historia kołem się toczy” (o płycie Fonetyki „Bursa”); JESZCZE ZDARZAJĄ SIĘ WIERSZE: Robert Rutkowski „Szpagat nad urwiskiem” – „Falochron” Michała Murowanieckiego; CO DO JOTY: Jarniewicz do Jaskuły, Jaskuła do Jarniewicza „Nie ma historii poza językiem”; ŁOWIENIE SPOD KORKA: Sławomir Płatek „Kod nieśmiertelności”; PIÓREM W OKO: Magdalena Szkoda „Noce i dnie, czyli o alkoholowej hucpie, królu kebabów i lasce Jacka Dehnela”; SŁÓW GORĄCZKA PANA STRĄCZKA: Andrzej Strąk „Krótka historia świata”.

Recenzje: Anna Spólna „Niewidzialne, widzialne” (Naród zatracenia, tekst: Maciej Świerkocki, rysunki: Mariusz Sołtysik, Biblioteka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Łódź 2014); Anna Zatora „Proza dysonansu” (Magdalena Tulli, Szum, Znak, Kraków 2014); Jakub Sajkowski, „Niemodna życzliwość i zamieszanie” (Teresa Radziewicz, Rzeczy pospolite, Stowarzyszenie „Salon Literacki”, Warszawa 2014); Krzysztof Sztafa „Przygodność, ironia, słonidarność” (Szczepan Kopyt, [yass], Fundacja Anima, Łódź 2005); Krzysztof Sztafa. Marcin Bałczewski „Myszy i ich straż” (David Petersen, Mysia Straż: Jesień 1152, część 1 i 2, Bum Projekt, Warszawa 2014); Radosław Wiśniewski „Wielogłos” (Wschód–Zachód. Wiersze z  Ukrainy i  dla Ukrainy, red.  Aneta Kamińska, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014).

Wraz z numerem książka Jakuba Sajkowskiego „Google Translator”.

Szczegóły, pytania, wątpliwości, zamówienia: 

                                                                                                rafal.k.gawin@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz