niedziela, 11 marca 2018

Finał XXVII Baczyńskiego

Protokół z posiedzenia Jury
XXVII Konkursu Poetyckiego
O Nagrodę im. K. K. Baczyńskiego

Dnia 16 lutego 2018 roku odbyło się posiedzenie Jurt XXVII Konkursu Poetyckiego o Nagrodę im. K. K. Baczyńskiego w składzie:

przewodnicząca:   Justyna Fruzińska (Łódź)
członkowie:          Karol Maliszewski (Nowa Ruda)
                          Magdalena Rabizo-Birek (Rzeszów)
                          Robert Rutkowski (Łódź)
                          Marcin Zegadło (Częstochowa)
Sekretarz:            Milena Rosiak

Na konkurs nadesłano 101 zestawów.

I Nagrodę, w wysokości 1200 złotych, przyznano Marzenie Orczyk-Wilczkowskiej z Dąbrowy Górniczej za zestaw „BIAŁE PORZECZKI”;

II Nagrodę, w wysokości 700 złotych, przyznano Rafałowi Baronowi z Gdańska za zestaw „Zmysły, mieszajcie”;

III Nagrodę, w wysokości 500 złotych, przyznano Czesławowi Markiewiczowi z Zielonej Góry za zestaw „Ślina śpiącego śledzia”;

Nagrodę TETIS, w wysokości 750 złotych, przyznano Sławomirowi Hornikowi z Wrocławia za zestaw „mawer”;

Trzy równorzędne Wyróżnienia, w wysokości 250 złotych każde, przyznano Mariuszowi Czajce z Chorzowa za zestaw „sfedrowani ludzie”, Stanisławowi Pawełkowi z Żyrardowa za zestaw „JEDENAŚCIE”,
oraz Piotrowi Piątkowi z Kołobrzegu za zestaw „NOWY FOLK KASZUB”.

Monika Kocot i Przemysław Owczarek zaprezentowali laureatów. Marzena Orczyk-Wilkowska: „(…) Kopernik porusza ziemię, galileusz pada martwy / ktoś zaraz odetnie mu palce i zatopi w słoju / słój zawieruszy się po roku 1905, czyli całkiem niedługo / grypa będzie jak dżuma (…)
Rafała Baron;: „(…) Oto ja, ciało twoje, terytorium, które nie ma / wątpliwości, mówi ciało, ale jeśli chcesz, możemy zbadać / mapę, jej opis, jego nieścisłości, źle oznaczone drogi, / spróbować ponownie opowiedzieć jej podupadającą / legendę (…)

Czesław Markiewicz: „(…) pod naszymi kobietami / nie <<zadrżała żadna z ziem>>. ma wszystko i jest / wszędzie. mógłby przeżyć więcej niż cały dwudziesty / wiek. i <<komu zabiłby dzwon>> gdyby wybrał się / z czystym notesem do aleppo. a jednak - / umiera z <<niedojedzonym marlinem>> / między wierszami (…)”

Sławomir Hornik: „Kiedy przyjdzie po nie, po nich, / po mnie: nie złorzeczyć, nie miłować, / nie nienawidzić: kiedy przyjdzie: nie”

Mateusz Czajka: „(…) śmieją się że <<psy dzielą się tu na szybkie i smaczne / i nie ma kogo ułaskawiać bo to Barabasze / a jak wszyscy w błocie / to nikogo nie trzeba myć (…)”

Stanisław Pawełek: „Mam na końcu języka / szybki oddech ze zdążenia / na autobus / i pożegnanie z tobą / A tu wszędzie żółte rurki / do trzymania pamięci / z ciepłym kaszlem / na ręce / i kasowniki”.


Piotr Piątek: „(…) <<Pamiętasz jak rozchwiało się nasze lustro i było trochę / niedobrze, bo niebo stawało dęba. Mieliśmy usta sklejone śliną / i falowała dwugłowa hydra. / Rozgrzeszysz mnie potem, prawda? Rozgrzeszysz, gdy / nasze ciała skroplą się w toczące po dywanie kulki rtęci? Gdy przedłużymy / swoją obecność w kącie pokoju, przy nodze szafy? Gdy wyparujemy / do obcych ust?>>”.
Minuta dla fotoreporterów
Republika publiki
Gawin na straży sprzedaży książek wydanych w DL i nie tylko
Finałowi towarzyszył wernisaż wystawy malarstwa, rysunku i eksperymentalnych form minimalistycznych Magdaleny Skrzypczak
Pictures at an Exhibition 1

Pictures at an Ehxibition 2
BAR był wywoływany tego dnia wielokrotnie („na dalszą dyskusję zapraszamy potem do baru; na resztę pytań laureaci odpowiedzą w barowych kuluarach”; Czesław Markiewicz; „co to jest ten bar, bo wspominacie o nim często, a ja nie rozumiem”), bo ów BAR widział i słyszał już niejedno

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz