poniedziałek, 13 czerwca 2016

XII Festiwal „Złoty Środek Poezji” – dzień ostatni

Kutnowski Festiwal „Złoty Środek Poezji” w Kutnie dzieli się niewątpliwie na dwa okresy: „z Arturem” i „bez Artura”. Kiedy organizatorem był wspomniany Artur Fryz cztery edycje, w których miałem przyjemność uczestniczyć (2008, 2010, 2012 i 2013) zaliczam do jednych z najbardziej inspirujących środowiskowo imprez poetyckich. Co zostało z tamtych lat? Ogólnopolski Konkurs Literacki, który co niezwykle ważne, dla uszanowania pamięci twórcy Festiwalu przyjął Jego imię. Tym większe ma to znaczenie, że z moich rozmów przeprowadzonych z kilkoma tegorocznymi uczestnikami wynikało, że nigdy nie mieli okazji poznać autora „czytania z księgi świętego kłapouchego”, tak więc nie znają tamtego rozbuchanego a przy tym mocno zakręconego festiwalowego oblicza, firmowanego przez poetę i pasjonata, przyjaciela poetów. Ostatni dzień tegorocznej edycji to przede wszystkim prezentacja laureatów XII OKL im. Artura Fryza i X Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca. Przeprowadzone niezwykle sprawnie, zgodnie z ustalonym harmonogramem, zawodowo… 

Z Dominikiem P. Żyburtowiczem, laureatem I nagrody XII OKL im. A. Fryza za tom „Żaglowce” – WBPiCAK, Poznań 2015)
Dominik P. Żyburtowicz i Robert Feszak (wyróżnienie za tom „Wnętrza gór” – Miasto Radomsko, Radomsko 2015)
Ewa Olejarz (II nagroda za tom „Milczenie Placu Zabaw” – Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot 2015) i Rafał Rutkowski (wyróżnienie za tom „Chodzę spać do rzeki” – Zeszyty Poetyckie, Gniezno 2015)
Bronka Nowicka (III nagroda za tom „Nakarmić kamień” – Biuro Literackie, Wrocław 2015) i Jolanta Nawrot (wyróżnienie za tom „Płonące główki, stygnące stópki” – WBPiCAK, Poznań 2015)
Jury ogłasza werdykt X OOKJW im. Pawła Bartłomieja Greca
Zwycięzcy TJW (ex aequo)  – Anna Maria Wierzchucka za wiersz „brzeg rozcięty rzeką” i Dawid Koteja za wiersz „Len”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz