niedziela, 20 lipca 2014

Łódź do wynajęcia

Nowe książki takich poetów, jak: Marcin Badura, Marcin Jurzysta, Samantha Kitsch, Urszula Kulbacka, Agata Ludwikowska, Tomasz Mielcarek, Marcin Orliński, Piotr Sobolczyk i Marcin Zegadło oraz antologia laureatów konkursu im. Jacka Bierezina - to plan wydawniczy Domu Literatury w Łodzi i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi na 2014 rok. Większość zapowiadanych do opublikowania w bieżącym roku autorów ma już na swoim koncie książki wydane w środowisku łódzkim. Marcin Badura, Samantha Kitsch, Urszula Kulbacka. Marcin Orliński i Marcin Zegadło w przeszłości wydawali już książki w Łodzi (w ramach biblioteki „Arterii”, bądź też w Wydawnictwie Kwadratura). W tym ostatnim w roku 2014 książkę „Wszystko jest kleptomania. Autoremix” wydała Samantha Kitsch, w roku 2011 „Dospowiadane” Marcin Badura, a w 2010 Marcin Zegadło „Światło powrotne”. Z kolei w Bibliotece „Arterii” książkę wydał Marcin Orliński („Parada drezyn” z roku 2010) oraz Urszula Kulbacka („Rdzenni mieszkańcy” z roku 2012 – nominowaną do NL Nike).

Zapowiedziane nowe pozycje powyższych autorów to „Niemcy” Marcina Badury (książka ukaże się jako kolejna pozycja „Arterii”), „Abrakadabra” Marcina Jurzysty (również w Bibliotece „Arterii”), „Kolaże kolarzy” Samanthy Kitsh (w serii DL „białe kruki, czarne owce”), „Sezon w tobie” Agaty Ludwikowskiej (jeszcze nie wiadomo, w ramach której serii), „Obecność” Tomasza Mielcarka (jako pozycja laureatów OKP im. J. Bierezina firmowana przez DL – wydanie dwujęzyczne, w tł. Davida Malcolma), „Tętno” Marcina Orlińskiego (seria Forum Młodej Literatury), „Obstrukcja insługi” Piotra Sobolczyka (Dom Literaury), „Cały w słońcu” Marcina Zegadły (Biblioteka „Arterii”) oraz tomik Urszuli Kulbackiej (którego tytuł i przeznaczona mu seria nie są jeszcze znane).

Niezwykle cenną i ciekawą inicjatywą jest zapowiedź wydania przez Dom Literatury i SPP o/ w Łodzi antologii laureatów konkursu im. Jacka Bierezina, a więc zebranych w jednej książce wierszy takich poetów jak Krzysztof Siwczyk, Marta Podgórnik,  Janusz Wałek, Klara Nowakowska, Piotr Smolak, Andrzej Rathai, Edward Pasewicz, Paweł Piotrowicz, Bartosz Konstrat, Piotr Kuśmirek, Szczepan Kopyt, Ryszard Będkowski, Przemysław Owczarek, Joanna Lech, Magdalena Gałkowska, Przemysław Witkowski, Justyna Krawiec, Urszula Kulbacka, Paweł Tomanek i Tomasz Mielcarek. Planowane wydawnictwo towarzyszyć będzie, jubileuszowej XX edycji tego zasłużonego dla polskiej poezji konkursu.

Z jednej strony może cieszyć spory potencjał wydawniczy Łodzi; dziesięć książek, które zostanie wydanych jeszcze w tym roku to grubo ponad ogólnokrajową średnią. Łyżką dziegciu w tej beczce miodu niech będzie konstatacja, iż wśród zapowiadanych pozycji nie ma póki co tomiku autora na co dzień związanego z tym miastem.

1 komentarz:

  1. jak uzupełnia mailowo Rafał Gawin, Piotr Sobolczyk wcześniej wydał też książkę w Łodzi - nakładem "Tygla Kultury" / Fundacji Anima - "Dywan Pierrota".

    OdpowiedzUsuń