środa, 14 marca 2018

Poetycki triumwirat: Jakymczuk, Trojak, Kamińska w DL


Dom Literatury w Łodzi, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i WBPiCAK w Poznaniu zapraszają na spotkanie z trzema autorami tomów poetyckich, które oryginalnie nawiązują do ludowych wzorców poezji. Ukraina, Czechy i Polska tworzą niezwykłą mozaikę oryginalnych poetyckich języków. Prowadzenie: Maciej Robert.

16.03.2018 r., godz. 19.00

Lubow Jakymczuk, autorka „Moreli Donbasu” (Ukraina) (tłum. Aneta Kamińska);
Bogdan Trojak, autor „Stryj Kaich się żeni” (Czechy) (tłum. Michał Tabaczyński) ;
Aneta Kamińska, autorka „autoportretu z martwą naturą” (Polska).

Lubow Jakymczuk jest młodą poetką ukraińską, która opisuje w tomie „Morele Donbasu” zarówno wojnę, jak ucieczkę do dużego miasta – swoisty wariant wygnania, ale też opuszczony kraj dzieciństwa, i to w podwójnym sensie: przez dorastanie i wojnę.

Aneta Kamińska w tomie autoportret z martwą naturą dokonuje mediumicznego wyczynu: zapisuje wiersze zmarłego przedwcześnie poety ukraińskiego – Nazara Honczara, których ten nie zdążył napisać przed śmiercią.

Bogdan Trojak, jeden z najbardziej cenionych współczesnych poetów czeskich, opisuje w tomie „Stryj Kaich się żeni” człowieka w perspektywie przyrody z niespotykaną intensywnością. Każdy z autorów twórczo – i każdy inaczej – nawiązuje do ludowych wzorów poezji.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Wydawnictwem WBPiCAK w Poznaniu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz