wtorek, 9 maja 2017

Współczesna literatura anglojęzyczna w Polsce – spotkania w DL


Dom Literatury w Łodzi – Kawiarnia Literacka zaprasza w dniu 12.05.2017 r. (piątek) godz.18.00 na spotkanie z tłumaczami: Maciejem Świerkockim, Piotrem Sommerem, Barbarą Kopeć-Umiastowską, Jerzym Jarniewiczem i Krzysztofem Majerem. O godzinie 19.15 odbędzie się także promocja antologii pod redakcją Piotra Sommera O nich tutaj (Wyd. Instytut Książki, Literatura na Świecie, 2016).

O książce:

Antologia O nich tutaj, złożona z najżywszych szkiców o przekładzie i języku drukowanych w „Literatury na Świecie", przynosi dobrą nowinę – że są przekłady lepsze i gorsze. I trochę wieści o tym, dlaczego jeden przekład jest lepszy albo bardziej nośny od drugiego. I jakimi to sposobami można owej różnicy doświadczyć, czy wręcz dociec – i co z niej wynika. Mówi też o ekscytacji literaturą. Może się przysłużyć jako swego rodzaju podręcznik słuchu literackiego, wrażliwości językowej, a nawet pisania o tej szczególnej postaci emocjonalnego przeniesienia, które wiąże się z przekładem dzieł literackich. Wybór uwzględnia zróżnicowane intonacyjnie świadectwa myślenia o transferze językowym oraz zarysowuje swego rodzaju filozofię-i-praktykę przekładową, jaka od lat formowała się w zespole „Literatury na Świecie“. Ta swoista encyklopedia przygód języka zawiera 40 szkiców pióra 25 autorek i autorów. Najdawniejszy tekst ukazał się w piśmie w 1984 roku, szkic ostatni w roku 2015. Aha, zapomniałbym, takiej książki po polsku jeszcze nie było”.

Piotr Sommer
Dzień później, 13.05.2017 r., od godz. 11.00  w łódzkim Domu Literatury odbędą się panele i dyskusje poświęcone tłumaczeniom, które zwieńczy spotkanie z poetami opowiadającymi o wpływach poezji anglojęzycznej na ich twórczość. Całość zakończy koncert, który rozpocznie się o godz. 15.00.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz