środa, 19 kwietnia 2017

Bob Dylan „Duszny kraj”. Spotkanie z Filipem Łobodzińskim i Jerzym Jarniewiczem!

 

Kto dostał ostatnio Literacką Nagrodę Nobla? Bob Dylan, oczywiście!  Dom Literatury w Łodzi idąc za ciosem zaprasza  w niedzielę, 23 kwietnia o godzinie 17.30 do Kawiarni Literackiej na spotkanie z Filipem Łobodzińskim, autorem tłumaczeń wierszy i piosenek Boba Dylana, które ukazały się w antologii „Duszny kraj” (Biuro Literackie). W spotkaniu weźmie udział prof. Jerzy Jarniewicz, poeta i tłumacz, znawca kontrkultury i autor książki „All you need is love. Sceny z życia kontrkultury”. Spotkanie poprowadzi Maciej Trojanowski (dziennikarz Radia Łódź).

„Duszny kraj” to wydana przez Biuro Literackie,  oczekiwana od wielu lat antologia zbierająca piosenki i wiersze Boba Dylana oraz pierwsza taka publikacja na polskim rynku. Przekładem oraz doborem tekstów Boba Dylana zajął się Filip Łobodziński – dylanolog, dziennikarz muzyczny, muzyk, prowadzący program Xiegarnia.pl. W liczącej ponad 350 stron antologii znalazły się 132 utwory Dylana. Towarzyszą im komentarze tłumacza, ułatwiające zrozumienie kontekstu prezentowanych tekstów oraz posłowie.
Filip Łobodziński jest również współautorem płyty dylan.pl  „Niepotrzebna pogodynka, żeby znać kierunek wiatru", na której usłyszymy 29 polskich wersji piosenek Boba Dylana wykonanych przez zespół (Jacek Wąsowski, Marek Wojtczak, Krzysztof Poliński, Tomasz Hernik, Paweł Szymiczek, Filip Łobodziński) z towarzyszeniem takich muzyków jak Tomasz Organek, Pablopavo, Muniek Staszczyk, Marysia Sadowska, Tadeusz Woźniak i Martyna Jakubowicz.

Jak Bob Dylan wpłynął na historię rocka? Czy można go uznać za jednego z twórców kontrkultury? Czy jego teksty znalazły w Polsce szeroki odbiór i czy wciąż pozostaje aktualny? A może dla młodego pokolenia to ktoś reprezentujący inny czas? Przyjdźcie do Domu Literatury! Wstęp wolny!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz