piątek, 23 września 2016

Marek K. E. Baczewski w Domu Literatury


29.09.2016 (cz.) godz.18.00 KAWIARNIA LITERACKA - Ja, artysta z problemami:  Spotkanie z M.K.E. Baczewskim i promocja książki poetyckiej Projekt „Orfeusz” (Mikołów 2016). Prowadzenie: Rafał Gawin.
Pokaz filmu Handlarz cudów (Polska 2009)
Projekt „Orfeusz” to najnowsza książka poetycka Marka Baczewskiego. Jest pełna nawiązań intertekstualnych. Sięga do tradycji awangardowych, ma swoich patronów (Wirpsza, Karpowicz, Borges) i ewidentnie ustawia się w kontrze wobec– tak modnej ostatnio – poetyckiej publicystyki, dając możliwość otchłannego wejrzenia we współczesne mitologie.
Marek Krystian Emanuel Baczewski, ur. 1964. Poeta, prozaik i eseista. Współpracownik „Opcji”. Wydał m.in. zbiór wierszy Morze i inne morza (2006, nominacja do Nagrody Literackiej GDYNIA), zbiór opowiadań Bajki Baczewskiego (2012) i zbiór felietonów Złote myśli samobójcze (2014). Mieszka w Zawierciu.
Film Handlarz cudów opowiada o nielegalnej podróży przez Europę Polaka i dwójki dagestańskich dzieci-uchodźców. Bohaterów dzieli wszystko: wiek, doświadczenie, religia, kultura, krąg cywilizacyjny – a jednak dla każdej z tych postaci wzajemne spotkanie okazuje się kluczowe. Przynosi im doświadczenia, które zadecydują o ich dalszym życiu – droga do samego siebie wiedzie przez drugiego człowieka. To opowieść     o podróży, która odmienia bohaterów. Co wyniknie ze spotkania tej trójki? Czego każde z nich nauczy się o sobie i o świecie? Udajmy się w tę filmową podróż przez pół Europy. Może i nas odmieni.
Filmweb.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz