poniedziałek, 14 marca 2016

Nowa książka Tomasza Bąka

Po pięciu latach od wydania swojego debiutu, Tomasz Bąk proponuje czytelnikom kolejną książkę. [beep] Generation to wydana nakładem WBPiCAK w Poznaniu następczyni Kanady, która ukazuje się jako 114 tom w serii Biblioteki Poezji Współczesnej pod redakcją Mariusza Grzebalskiego. Na łamach Przerzutni w ramach cyklu zatytułowanego Kanon Nowej Poezji Zaangażowanej o wierszu GY!BE, który znalazł się w książce Marta Koronkiewicz napisała m.in.:

„(…) to jeden z wielu wierszy Bąka, w których tak ważną rolę pełni soundtrack. Bohater Kanady oraz nowych wierszy często myśli „muzycznie”, jego utwory są organizowane przez flow i beat, jego spojrzenie na miasto (a to wybitnie miejski poeta) – zależne jest od muzycznego podkładu, wchodzi z owym podkładem z interakcje, interferuje z nim (wiersze Kakofonia czy how, how, how, how). W czasie lektury można trochę pośledzić jego muzyczny gust, trafiając na hasła nu jazz, noise czy shoegaze. GY!BE to zespół, który często stawia na wyraźny polityczny przekaz, jego członkowie byli nawet przesłuchiwani przez FBI na okoliczność rzekomej działalności terrorystycznej (z tylko sobie znanych przyczyn podejrzewał ich o takową pracownik amerykańskiej stacji benzynowej, na której tankowali, i zawiadomił o tym służby). Równocześnie jednak ich utwory – zazwyczaj instrumentalne, trwające ponad dwadzieścia minut, w czasie których melodia wyłania się z chaosu i hałasu, by na powrót się w nie zapaść, w których dźwięki narastają, ale nie kulminują, niby pozostając w niekończącej się fazie plateau – mają często raczej łagodny charakter, bywają tęskne, sentymentalne nawet: jak np. w końcówce płyty Lift your skinny fists like antennas to heaven.
„W moim rozumieniu tego pojęcia, polityczność poezji oznacza przede wszystkim konsekwentne stawanie po stronie słabszych”  mówi Tomek Bąk w rozmowie na łamach artPapier-u”. Owo stawanie po stronie słabszych dokonuje się w wierszu też formalnie – wiersz przechodzi z napędzanego irytacją flow w słabość, liryzm, czułość. I dokładnie w tym samym miejscu podaje przepis na rewolucję. Orkan”.
Tomasz Bąk (ur. 1991 w Tomaszowie Mazowieckim) – poeta, autor książki poetyckiej Kanada (2011). Laureat Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2012 w kategorii debiut. Mieszka w Łodzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz