niedziela, 14 lutego 2016

Spotkanie z prozą Jacka Podsiadły w Domu Literatury

Dom Literatury w Łodzi zaprasza w dniu 18.02.2016 r. (czwartek) godz. 19.00 do Kawiarni Literackiej na spotkanie z Jackiem Podsiadłą związane z promocją książki prozatorskiej pt. Życie zawłaszcza śmierć w Wieprzowie Ordynackim (Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2016). Prowadzenie: Maciej Robert.
O książce:

„Życie zawłaszcza śmierć w Wieprzowie Ordynackim” to kolejny tom prozy Jacka Podsiadły. Nawiązanie do poprzedniego, „Życie, a zwłaszcza śmierć Angeliki de Sancé”, znajdujemy nie tylko w tytule, ale i treści. Podsiadło przeplata fantastyczne i przepojone surrealizmem narracje o starości Angeliki, własną wersją legendy o pełnej przeszkód miłości Tristana i Izoldy oraz opowiadaniami o podróżach, przywoływaniu pamięci czy odkrywanych miejscach. To także fantastyczna wyprawa w głąb literatury, kodów kulturowych i języka. „Za to z językiem i jego elektrycznością rzecz jest bardziej skomplikowana. On iskrzy, bo łączy i dzieli jednocześnie. Taka jego języcza natura. Język to dwugłowy smok, który jednocześnie piastuje i pożera”.

Ewa Glubińska (www.szuflada.net)


To ja napisałem tę książkę, tak samo, jak poprzednią. Ta jest dalszym ciągiem tamtej. Tamta jest starszą siostrą tej, jej kuratorką, jej dojną krową. Zdaniem Tomasza Dalasińskiego tamta to powieść awanturniczo-erotyczna. Ta jest taka sama, ale inna. Magda nazwała ten rodzaj prozą wywrotową.  Pisałem tę książkę, jak Bóg dał: w rowie przydrożnym, w zajazdach, na zjazdach, w kokosowym lesie, w klasie szkolnej przerobionej na noclegownię, z niedźwiedziem w ramionach, z duszą na ramieniu i z bronią pod pledem, na wozie i pod podwoziem, czasem co dzień na bieżąco, czasem spoglądając wstecz na przejechany szmat Drogi. Nie będę na tych kartach nużył czytelnika czczą gadaniną o sztukach pięknych, położeniu i oso¬bliwościach światowych stolic. Nie będę też zabawiać go intryżkami i swawolnymi przygoda¬mi, jakie się zdarzają na przyjęciach, gdzie pani domu częstuje gościa wódką i całusem. Godniejsze jego uwagi zdają mi się przedmioty bardziej szlachetne, tyczące się koni i psów, których byłem zawsze najszczerszym przyjacielem, a także opowiem co nieco o lisach, wilkach i niedźwiedziach. Wszelkie podobieństwo zwierząt i zdarzeń opisywanych w tej książce do zwierząt i zdarzeń nie występujących w książce poprzedniej, należy złożyć na karb naiwności autora”.

Jacek Podsiadło

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/
źródło okładki: http://www.proszynski.pl/  

Jacek Podsiadło  – (1964) poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista. W 1992 r. został laureatem Grand Prix w konkursie na brulion poetycki im. M.M. Morawskiej. Laureat licznych nagród literackich, m.in. nagrody im. Georga Trakla (1994), Nagrody Kościelskich (1998), nagrody Czesława Miłosza (2000), czterokrotnie nominowany do nagrody Nike. Od 1993 do 2008 roku prowadził audycję „Studnia” w Radiu Opole. Od 2009 roku prowadzi własne Domowe Radio „Studnia” w internecie. W latach 2000 – 2007 był stałym felietonistą Tygodnika Powszechnego. W 2015 roku otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” za całokształt twórczości oraz Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej za tom Przez sen (ex-aequo z Romanem Honetem).


DOM LITERATURY

ul. Roosevelta 17
90-056 Łódź
tel. 42 636 68 38
tel./fax 42 636 06 19
e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz