piątek, 22 stycznia 2016

„Puls Literatury” z nominacją

Tegoroczny Festiwal „Puls Literatury” został nominowany do III edycji łódzkiego plebiscytu „Armatka Kultury”, inicjatywy która w swoich założeniach ma promować łódzkich artystów, ich projekty oraz warte odnotowania przedsięwzięcia. „Armatka Kultury” została pomyślana jako alternatywa dla nagrody „Energia Kultury” - plebiscytu „Gazety Wyborczej” i TV „Toya”. Wymyślił ją Piotr Grobliński na widok „kołyski Newtona”, którą honoruje się laureata „Energii” – rzędu stalowych kulek, które wykonują wahania we wspólnej płaszczyźnie. Piotr jakoby oświadczył wówczas, że gdyby tak wspomnianymi kulkami naładować jakąś armatę i z niej wystrzelić, być może wreszcie coś ciekawego dla łódzkiej kultury z tej salwy mogłoby wyniknąć…

Fundatorem nagrody jest Łódzki Dom Kultury, zaś kapitułę, która przyznaje nominacje stworzyli dziennikarze kilku łódzkich redakcji. Jedną z nominacji „na najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze” w roku 2015 otrzymał Festiwal „Puls Literatury” (obok 11 innych wydarzeń kulturalnych). Towarzyszy jej następujące uzasadnienie: „Program tej edycji w pełni zrealizował ideę festiwalu – chwytać puls literatury w całej jej różnorodności: najnowsze książki poetyckie i prozatorskie, tłumy oczekujące na spotkania z autorami i godzinami rozdawane autografy, najczęściej komentowani pisarze obok najmodniejszych i niezły zestaw (łódzkich) prowadzących spotkania. Do  tego ogólnopolskiego konkursy, przedstawienia, koncerty i werdykt III. Nagrody im. Tuwima, który ma szansę wywołać ferment i poważną dyskusję o literaturze”.

Warto przypomnieć program „Pulsu”, który zdobył uznanie kapituły nagrody (tutaj) oraz listę gości tworzących jego klimat (tutaj), jak i wspomnieć o tym, że obok „Pulsu Literatury” nominację, tym razem do nagrody „Energia Kultury”, otrzymało wznowienie tomu „Maszyna do pisania” Zdzisława Jaskuły (wydanego pierwotnie w 1984 roku) – pomysłodawcy i współtwórcy wyróżnionego Festiwalu.  
Na poszczególne nominacje w plebiscycie „Armatka Kultury” głosować można do 2 lutego:
· poprzez dodanie komentarza pod artykułem na: 
· na kartkach pocztowych nadsyłanych na adres: ŁDK, ul. Traugutta 18, 
90-113 Łódź z dopiskiem „Armatka Kultury”.
Gala wręczenia nagrody odbędzie się 11 lutego 2016 roku o godz. 18.00 w ŁDK.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz