wtorek, 12 stycznia 2016

Mała Literacka: Zdzisławowi Jaskule – PoecieW dniu 28 stycznia 2016 roku o godzinie 19.15 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (Mała Sala, ul. Zachodnia 93) odbędzie się spotkanie, podczas którego o poetyckiej działalności Zdzisława Jaskuły, m.in. o tomie Maszyna do pisania oraz felietonach Widziane ze Wschodniej opowiadać będą: Lucyna Skompska, Jerzy Jarniewicz i Krzysztof Siwczyk. Spotkanie zostało zaplanowane w ramach „Nowych Jaskulanów” (nazwa nawiązuje do tzw. „zastępczych Juwenaliów”, które Zdzisław Jaskuła organizował w latach 70-tych, kiedy juwenalia zostały zabronione. Była to zabawa, niekiedy bardzo huczna, w czasie której nie mogło zabraknąć poezji. „Jaskulana” przeszły do miejskiej legendy literackiej, a sam Jaskuła ironizował, że dokładniejsze sprawozdania z tych imprez można przeczytać w aktach bezpieki). Pełny program „Nowych Jaskulanów” znajduje się tutaj.

***
Zdzisław Jaskuła – Urodzony 27 grudnia 1951 r. w Łasku, zmarł 14 października 2015 r. w Łodzi. Poeta, autor adaptacji i piosenek teatralnych, reżyser, krytyk literacki, tłumacz, edytor, animator życia kulturalnego, społecznik, w różnych latach wykładowca na wydziale reżyserii i scenariuszopisarstwie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Mąż Sławy Lisieckiej, tłumaczki literatury niemieckiej. Jako poeta debiutował na łamach miesięcznika „Poezja” w 1969 roku, a książkowo tomem Zbieg okoliczności w 1973 (zaliczany do Nowej Fali). W dobie PRL-u związany z opozycją demokratyczną i środowiskiem KOR-u. Ukończył polonistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie trafił relegowany z Uniwersytetu Łódzkiego za sygnowanie protestu przeciw zmianom w konstytucji PRL. W latach dziewięćdziesiątych dyrektor łódzkich teatrów: Studyjnego i Nowego. Laureat Złotych Masek i Srebrnych Łódek (za spektakle: Varietes – TuwimPrzedstawienie pożegnalneNie-Boska Komedia) oraz Pomorskiej Nagrody Teatralnej (za reżyserię spektaklu Pippi Langstrump). Uprawiał też krytykę, publicystyką kulturalną i felietonistykę na łamach prasy codziennej i czasopism takich jak m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Literatura na Świecie”, „Res Publica Nowa”, „Arterie”, „Kalejdoskop”, „Tygiel Kultury”, gdzie jest także redaktorem. Wiceprezes Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Współorganizuje wiele imprez literackich, m.in. Festiwal Puls Literatury. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis. W 2010 roku wygrał konkurs na dyrektora Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Teksty Zdzisława Jaskuły Maszyna do pisania i Widziane ze Wschodniej w 2015 r. wznowiło Wydawnictwo OD DO.

***
Lucyna Skompska – poetka,  krytyk literacki, krytyk sztuki, edytor. Ukończyła filologię polską na UŁ w 1974. W tym samym roku debiutowała arkuszem poetyckim Miłość śmierć totalizator sportowy w „Nowym Wyrazie”. Jest autorką 10zbiorów wierszy, dwu przygodowych książek dla dzieci oraz zbioru felietonów Od róż do liter. Jest autorką kilkudziesięciu recenzji literackich i tekstów krytycznych, a także licznych wstępów do katalogów wystaw artystycznych. Zredagowała i opracowała wiele wydawnictw m.in.: Dialog z pamięcią. Wiersze z Łodzi  w tłum. na niem. Karla Dedeciusa, Nową poezję hebrajską w wyborze Miriam Akavii, Nieszczęsny Cagliostro. Nieznane teksty Juliana Tuwima. Należy do zespołu redakcyjnego miesięcznika „Tygiel Kultury”, w którym od kilkunastu lat publikuje stały felieton Od róż do liter. Jest autorką scenariuszy i realizatorką stałych wystaw w Muzeum Miasta Łodzi,  poświęconych Julianowi Tuwimowi,  Karlowi Dedeciusowi i Jerzemu Kosińskiemu. 

***
Krzysztof Siwczyk – ur.1977 r. Poeta, recenzent literacki, okazjonalnie aktor. Autor tomów wierszy: Dzikie dzieci (Świadectwo, Bydgoszcz 1995), Emil i my (Czarne, Gładyszów 1999), Wiersze dla palących (Instytut Mikołowski, Mikołów 2001), Dane dni (Port Legnica, Legnica 2001), Zdania z treścią (Biuro Literackie Port Legnica, Legnica 2003), W państwie środka (Biuro Literackie, Wrocław 2005), List otwarty (1995-2005) ( Biuro Literackie, Wrocław 2006, wiersze zebrane), Centrum likwidacji szkód (Biuro Literackie, Wrocław 2008), Koncentrat (WBPiCAK, Poznań 2010), Gdzie indziej jest teraz (WBPiCAK, Poznań 2011r., wybór wierszy), Gody (WBPiCAK, Poznań 2012), Dokąd bądź (Wydawnictwo a5, Kraków 2014) oraz  książek krytyczno-literackich: Ulotne obiekty ataku ( Instytut Mikołowski, Mikołów, 2010), Kinkiety w piekle (Instytut Mikołowski, Mikołów 2012).

(Źródło: nowy.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz