środa, 1 kwietnia 2015

Seryjni poeci w Domu Literatury w Łodzi

Dom Literatury w Łodzi zaprasza w dniu 09.04.2015 r. o godzinie 19.00 na spotkanie z cyklu „Seryjni poeci”, w którym udział wezmą: Bianka Rolando „Łęgi” oraz Jakobe Mansztajn „Studium przypadku”. Seryjni Poeci to cykl spotkań promujący książki ukazujące się w ramach Wielkopolskiej Biblioteki Poezji oraz Biblioteki Poezji Współczesnej. Prowadzenie: Rafał Gawin.

Jakobe Mansztajn (ur. 1982 r.) – poeta, bloger (jakobe.art.pl). Autor tomików Wiedeński high life (2009), za który otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2010 w kategorii debiut roku i nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezji, oraz Studium przypadku (2014). Jest laureatem plebiscytu „Gazety Wyborczej” Sztorm Roku 2010 w dziedzinie literatury, a także nagrody im. Andrzeja Walentynowicza (za projekt K3 Sopot Slam). Był również nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2010). Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „FA-arcie”, „Lampie”, „Ricie Baum” oraz w kilku antologiach. Tłumaczony na wiele języków, m.in. na francuski, białoruski, hebrajski, angielski, norweski. Mieszka w Gdańsku.

Za pierwszą książkę poetycką Jakobe Mansztajn (pseudonim) otrzymał Nagrodę Poetycką Silesius. Teraz ukazała się druga, bardzo wyrazista, która w ironiczno-absurdalnej tonacji opowiada o śmierci (i innych sprawach). Pojawiają się znani samobójcy artyści, mnóstwo „trucheł” i „umrzyków”, od których jednak nie dowiemy się, jak to jest po tamtej stronie.

Justyna Sobolewska („Polityka”)


Bianka Rolando (ur. 1979 w Warszawie) – polska pisarka i artystka sztuk wizualnych. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych. Mieszka w Poznaniu. Opublikowała zbiór opowiadań Rozmówki włoskie (2007), nagrodzony Medalem Młodej Sztuki w dziedzinie literatury (2009), poemat Biała książka (2009), za który otrzymała nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku, oraz tom wierszy Modrzewiowe korony (2011). Stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie literatura. W 2012 r. opublikowała zbiór próz poetyckich Podpłomyki, a w 2013 r. Małą książkę o rysunku.

Łęgi to zbiór wierszy, których scenografią jest las łęgowy, czasem Łęgi Dębińskie w Poznaniu. Właśnie tam stała od średniowiecza szubienica, spławiano kobiety oskarżone o czary, a na tutejszym stadionie w czasie drugiej wojny światowej było miejsce straceń. Ślady po miejskich legendach zacierają się na podmokłym terenie, którego przecież nie określa żadna granica brzegu.

(z zapowiedzi Wydawcy)

DOM LITERATURY


ul. Roosevelta 17
90-056 Łódź
tel. 42 636 68 38
tel./fax 42 636 06 19
e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz