piątek, 10 kwietnia 2015

Marek Bieńczyk w Łodzi

Dom Literatury w Łodzi zaprasza w dniu 16.04.2015 r. o godzinie 19.00 na spotkanie z Markiem Bieńczykiem związane z promocją jego najnowszej książki Jabłko Olgi, stopy Dawida”. Prowadzenie: Przemysław Owczarek.

Marek Bieńczyk (ur. 1956) – prozaik, eseista, tłumacz z języka francuskiego m.in. książek Milana Kundery, Rolanda Barthesa i Emila Ciorana. Absolwent romanistyki UW, współpracownik francuskiego kwartalnika „L’atelier du roman” i „Tygodnika Powszechnego”. Opublikował powieści „Terminal” (1994) i wielokrotnie nagradzane „Tworki” (1999), a także zbiory esejów, m.in. „Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty” (1998), „Oczy Dürera. O melancholii romantycznej” (2002), „Przezroczystość” (2007) i nagrodzoną NIKE „Książkę twarzy” (2011). Bieńczyk jest także autorem książek dla dzieci, m.in. „Księcia w cukierni”. Jego utwory tłumaczono na angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i bułgarski.

Znakomity zbiór opowiadań i esejów laureata literackiej nagrody NIKE. Bieńczyk w charakterystyczny dla siebie, refleksyjny sposób, opisuje życie od strony zachwytu, trochę niewinnego, dziecięcego, ale także z perspektywy doświadczeń dorosłego człowieka po przejściach. Obie optyki się mieszają, przenikają i uzupełniają. Wszystko zostało przepuszczone przez filtry kulturowe, ale bez zbędnego zadęcia - jest o gestach, które zachwycają, o aktorce, w której kochał się autor, trochę o Hopperze, trochę o Proustcie, który ciągle wraca; o ulubionej książce dzieciństwa, o futbolu, o słowach, których się już nie używa, o malarstwie i o grubych w literaturze.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/

„Jabłko Olgi” wyrasta, mam wrażenie, ponad „Książkę twarzy”, już choćby dlatego, że znajdziemy tu też gesty (wspaniały esej o geście Kozakiewicza i Zidane’a, i o młodych gestach starych ludzi), kroki i dźwięki, ucieczki, pewną słoneczną ścianę, melancholię, lektury młodzieżowe i Marilyn Monroe. Można by w nieskończoność wymieniać wszystkie wątki eseistycznej książki Marka Bieńczyka. Jednak przy swoim bogactwie zupełnie nie przytłacza ona erudycją. Okazuje się, że esej jest nam dziś wręcz niezbędny, bo w czasach nadmiaru informacji i bezużytecznej wiedzy to właśnie on może połączyć te wszystkie krążące wokół nas cytaty z literatury, filozofii, z piosenek i filmów z naszym życiem. 

Justyna Sobolewska „Polityka”

DOM LITERATURY

ul. Roosevelta 17
90-056 Łódź
tel. 42 636 68 38
tel./fax 42 636 06 19
e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz