poniedziałek, 26 stycznia 2015

Nowy numer „Arterii” (18)

W numerze 18 („hipsterskim”) Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie”:

sfera hipstera

jest afera! duch hipstera przybył do nas z komputera,
się wymodził, jak to młodzi, wodzi rej i nie zamiera.
fest kariera, grzywka, ksywka i szaliczek wymuskany,
a na nogach raz sandały, a raz skrzypią żółte glany.
i się jarzy, kiedy inni jak barany idą stadem,
on inaczej, w wąskim gronie, nigdy nie chce iść w ogonie,
ale beczy, że się zna na rzadkiej rzeczy: gggonię mmmodę.
i tak goni, aż przegoni, nie rozstając się z bon motem.
Ginsberg, Kerouac, O’Hara?,
ależ to historia stara.
hipster czuje, idzie z węchem.
został super konsumentem.

A poważnie, jak to jest? Czyżby rzecz się miała z pyszna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz, otwierając przestrzeń doznań ekskluzywnych i czasem bliskich szmirze. Zaglądając w Off Piotrkowską i do wierszy Michaela Davidsona, które są znakomicie przełożone na wers polski. Idąc za cieniem Jerzego Kosińskiego przez aleje Nowego Jorku, niedowierzając receptom na miejską kreatywność. Bo czym jest offmłodzenie Łodzi lub całkiem postrealna wyprawa do outletu lub klubokawiarni? Rzeczywistość może wydać się komiksowa, w czym nas upewnia twórczość Mikołaja Tkacza z grupy Maszin i jego Jumping out of the Car. WTFSHT. Zatem dojdzie do sprzężeń zwrotnych, z których wyłoni się zajefajne hipsterstwo. Od prozy, poezji po stałe rubryki, zgłębiając Co do joty, nie wyłączając innych form lansu. W numerze nawet Paryż jest na wyciągnięcie języka i słit foci. Dorzucamy trzy książki poetyckie o zdefiniowanej płci i ekstra ordynarnych tytułach: Sezon w sobie Agaty Ludwikowskiej, Tętno Marcina Orlińskiego i Abrakadabra Marcina Jurzysty. Niecierpliwie czekamy na skryty hit, na który zagłosuje niejedna elita i facebookowa „bohema”. Niech wstępniak razi, albowiem się podszył. Deczko uwiódł go ten cały faceboom na kuriozum z lajkami.

Niech czyt będzie off, Kochani!
Redakcja „Arterii”

(Uwaga: nowy layout!):

Proza: Marta Chyła, Maria Magdalena Beszterda, Maciej Bartosz Kruk, Marcin Pluskota, Marta Jankowska, Paulina Niedzielska, Joanna Żabnicka, Marta Pycior.

Poezja: Samantha Kitsch, Agata Ludwikowska, Joanna Lech, Rafał Krause, Robert Miniak, Michał Murowaniecki, Mariusz Partyka, Maciej Melecki, Maciej Froński, Dawid Majer, Michael Davidson (przekład Monika Kocot, Kacper Bartczak), Natalia Nej Tryba.

Felieton: Barbara Wierzbicka „Czy kotlet mielony może być sexy?”, Magdalena Skrzypczak „Le Karfur”.

Esej: Ewelina Karpowiak „Estetyczna bylejakość”, Katarzyna Knapik-Gawin „Dyskretny urok dmuchanego krokodyla. Nowa „Fronda”. Notatki z lektury”, Natalia Królikowska „Hipster Kosiński”, Marcin Kieruzel „Kreatywność nas wyzwoli?”, Marcin Tomasiewicz „Hipsterzy katohipster”.

Wywiad: „Dom. Off Spółdzielczy” (Kuba Wandachowicz i Robert Tuta), „Obtłukuję ornamenty” (Darek Foks). „W odpowiedzi przeczytam wiersz” (Szymon Słomczyński).

Prezentacja: Rafał Krause.

Reportaż: Rafał Gawin – „W Kutnie było okrutnie, czyli Gonzo w poszukiwaniu Złotego Środka”; „Nowa jakość wyścigów - Parszywa Wrak Race, parszywy rajd ludu w Łasku w stylu gonzo”.

Ilustracja: Krzysztof Szwarc, Kosma Woźniarski.

Zdjęcia: Przemysław Owczarek.

Stałe rubryki: MASECZKI: Paulina Ilska „Mistrzostwa hipsterów. Relacja z XX Międzynarodowego Festiwalu  Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych pod hasłem „Mistrzowie”; NÓŻ W PŁYCIE: Piotr Gajda „Jętki jednodniówki” (Mister D. „Społeczeństwo jest niemiłe”); JESZCZE ZDARZAJĄ SIĘ WIERSZE: Robert Rutkowski (M. Grzebalski „przegląd prasy”); CO DO JOTY: Jerzy Jarniewicz, Zdzisław Jaskuła „Gesty hipsterskie i gesty lanserskie”, ŁOWIENIE SPOD KORKA: Sławomir Płatek „Etykieta z napisem Kongo”, SŁÓW GORĄCZKA PANA STRĄCZKA: Andrzej Strąk „Hipster, hipster, pokaż nogi, dam ci bucik, modny, drogi”. OKO ZA OKO/DUPA ZA KSIĄŻKĘ: Magdalena Szkoda „Anal nie wchodzi w grę czyli o długach, awansach i przygodzie w Koluszkach”.

Recenzje: Anna Spólna (Patrick Deville, Dżuma & Cholera, przeł. Jan Maria Kłoczowski, Noir sur Blanc, Warszawa 2014), Ewa Mikuła (Marta Syrwid, Bogactwo, Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2013), Tomasz Baudysz (Andrzej Turczyński, Bruliony starej ziemi, Wydaw­nictwo Forma, seria „Kwadrat”, Bezrzecze 2013), Dagmara Pawlik (Piotr Brysacz, Patrząc na Wschód. Przestrzeń, czło­wiek, mistycyzm, Fundacja Sąsiedzi, Białystok 2013), Piotr Gajda (Artur Nowaczewski, Dwa lata w Phenianie, Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2013), Magdalena Nowicka (Norman Lewis, Neopol’44. Oficer wywiadu we wło­skim labiryncie, przeł. Janusz Ruszkowski, Wydaw­nictwo Czarne, Wołowiec 2014).

Do numeru dołączono nowe książki Urszuli Kulbackiej, Marcina Orlińskiego i Marcina Jurzysty.

Szczegóły, pytania, wątpliwości: arterie.spp@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz