piątek, 19 września 2014

Radosław Wiśniewski i One Man Riot Rangzen Band w Łodzi

25 września 2014 roku o godzinie 19.30 w Domu Literatury w Łodzi odbędzie się spotkanie z Radosławem Wiśniewskim, autorem książki poetyckiej „Abdykacja - wiersze zaangażowane i nie” oraz występ poety pod szyldem One Man Riot Rangzen Band. Wstęp wolny!

O książce:

„Abdykacja - wiersze zaangażowane i nie” Radosława Wiśniewskiego to druga książka wydana przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w cyklu „bibuła literacka”. Składają się na nią wiersze pisane przez autora w latach 2009-2013.

Jerzy Sosnowski:

Pisać w naszej beztroskiej epoce wiersze, w których pobrzmiewają wszystkie wojny świata? Ale granica – między Tybetem, Pearl Harbour, Westerplatte, Somalią a tobą dzisiejszym – jest gorzej strzeżona, niż ci się zdaje. Radosław Wiśniewski uprawia na niej kontrabandę, przenosi skrawki rzeczywistości z jednej strony na drugą. Mówi o ludziach z daleka i o nas – bez różnicy. Bez obojętności.

Andrzej Franaszek:

Autor <<Abdykacji>> zapisuje wiersze gęstym, organicznym ściegiem, nieco tak, jak w swych wczesnych, broczących ludzką krwią wierszach postępowali Stanisław Barańczak czy Ryszard Krynicki. Obrazy, myśli, słowa są ciasno splecione, łączą się żyły dłoni i siatka rzek, łańcuch nukleotydów i pasmo libańskich gór, lotniskowiec krąży wśród wód podziemnych, tętnice wypełniają się śrutem i żwirem.

O projekcie One Man Riot Rangzen Band:

One Man Riot Rangzen Band, czyli w wolnym tłumaczeniu Jednoosobowy Zespół Zamieszek na Rzecz Wolności to połączenie wierszy autora - Radka Wiśniewskiego i wybranych przez niego wierszy tybetańskich poetów - Topdena Ceringa i Tendzina Tsundue, dźwięku gitary, często zmultiplikowanego przy pomocy loopera, oraz projekcji zdjęć i obrazów. 

Ani moje wiersze, ani wiersze Tendzina i Topdena nie nadają się do śpiewania, przynajmniej tak mi się zdaje, ale być może czytanie ich z towarzyszeniem osobistych impresji dźwiękowych, muzycznych, coś im dodaje, ujmuje z niedostępności” - mówi Wiśniewski. – „Po wydaniu mojej poprzedniej książki „NeoNoe” udało mi się do takiej realizacji zmontować pełny zespół, ale okazało się, że operacyjnie to bardzo trudne zamienić spotkanie autorskie w quasirockowy koncert, poza tym wożenie np. perkusji wymaga osobnego samochodu i bardzo podraża koszty. Przy kolejnym wydawnictwie uznałem, że w zasadzie sporą część tej pracy mogę wykonać sam, dzięki zdobyczom współczesnej techniki, na żywo, przy publiczności. Staram się nie zamęczać publiczności, program trwa - w zależności od reakcji publiczności i wyczucia - od 30 do 50 minut. Potem oczywiście rozmowa i jak ktoś chce, to trochę więcej tekstów. Bo w ramach One Man Riot Rangzen Band staram się dać na równi głos Tybetańczykom”.

* Radosław Wiśniewski urodził się w 1974 roku w Warszawie, mieszka w Brzegu nad Odrą. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pisze wiersze, szkice krytyczne i literackie, prozę, recenzje. Współzałożyciel Stowarzyszenia Żywych Poetów" w Brzegu i współtwórca licznych inicjatyw z pogranicza literatury i animacji kulturalnej związanych z tą grupą. Był jednym z głównych twórców wydawanego w latach 1998 -2004 artzinu „BregArt” (reaktywowanego w 2014 roku), w latach 2002-2003 był stałym współpracownikiem pisma „Undergrunt”, w latach 2000-2001 naczelny i jedyny redaktor „Informatora Kulturalnego Opolszczyzny”. Redaktor naczelny czasopisma literackiego „RED”. W 2007 był współinicjatorem internetowego projektu Pekin 2008 - druga strona medalu. W roku 2009 wspólnie z Patrykiem Dolińskim przeformułowali serwis na Poeci dla Tybetu. Tłumaczony na język angielski, niemiecki, hiszpański, czeski, węgierski. Wydał tomiki poetyckie:

Nikt z przydomkiem, Undergrunt, Toruń 2003, RAJ/JAR (wraz z Dariuszem Pado), Mamiko, Nowa Ruda 2005, Albedo, Zielona Sowa, Kraków 2006,Korzenie drzewa (wraz z Dariuszem Pado), Stowarzyszenie Żywych Poetów, Brzeg 2008, NeoNoe, Fundacja Pogranicze, Sejny 2009, Abdykacja - wiersze zaangażowane i nie, Muzeum Witolda Gombrowicza, Wsola, 2014.


DOM LITERATURY
ul. Roosevelta 17
90-056 Łódź
tel. 42 636 68 38
tel./fax 42 636 06 19
e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz