niedziela, 21 września 2014

Krzysztof Siwczyk laureatem Nagrody Kościelskich

Nagroda Kościelskich jest najstarszą niezależną polską nagrodą literacką. Od 38 lat przyznaje ją  Fundacja im. Kościelskich założona w 1959 roku w Genewie. Powstała zgodnie z wolą zmarłej w lipcu 1959 Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Jury, złożone z wybitnych amatorów i krytyków literackich z Polski i zagranicy, wybiera co roku do tej nagrody obiecujących pisarzy, którzy nie ukończyli 40 roku życia. 
Od lat 60. wśród laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znaleźli się między innymi: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Tadeusz Konwicki, Gustaw Herling-Grudziński, Jarosław Marek Rymkiewicz, Stanisław Barańczak, Edward Stachura, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Paweł Huelle, Jerzy Pilch, Wisława Szymborska, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Jacek Podsiadło, Adama Wiedemann, Jacek Dehnel i Andrzej Franaszek.

Krzysztof Siwczyk urodził się w 1977 roku w Knurowie. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Debiutował w 1995 roku tomem poezji „Dzikie dzieci”. Obecnie jego dorobek obejmuje ponad dziesięć książek poetyckich (w tym roku w wydawnictwie a5 wydał poemat „Dokąd bądź”), a także liczne felietony, szkice i eseje. Poeta jest współtwórcą grupy Na Dziko oraz pracownikiem Instytutu Mikołowskiego. Jako recenzent i publicysta współpracuje między innymi z tygodnikiem „Polityka” oraz z TVP Kultura. Jest laureatem wielu wyróżnień,  m.in. nagrody Czasu Kultury (1995), nagrody im. Jacka Bierezina (1995) oraz nagrody Fundacji Kultury (1999).

(źródło: http://www.polskieradio.pl/)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz