poniedziałek, 26 maja 2014

Złoty Środek Poezji jest i będzie!

W lutym na niniejszym blogu umieściłem informację o tym, że pomimo tragicznej śmierci Artura Fryza, który przez 9 ostatnich edycji organizował w Kutnie Festiwal Złoty Środek Poezji, jubileuszowa X jego edycja odbędzie się także i w bieżącym roku 2014. W pełni tamtą informację potwierdza komunikat ogłoszony w ostatnich dniach przez organizatorów na stronie internetowej Festiwalu: X Festiwal Złoty Środek Poezji, osierocony przez jego twórcę i koordynatora Artura Fryza, odbędzie się w tym roku w bardzo okrojonym kształcie w dniach 27 – 28 czerwca 2014 roku w Kutnowskim Domu Kultury (…).Mamy nadzieję, że tak istotne dla Festiwalu wydarzenia jak Turniej Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca, akcja Wybierz Wiersz czy spotkania poetyckie nie znikną całkowicie, że ten rok jest tylko chwilowym przystankiem, koniecznym, by się otrząsnąć i nabrać oddechu. Animatorzy kultury Kutna potrzebują czasu i dystansu, by zmierzyć się z wyzwaniem, które pozostawił Artur Fryz. Mamy nadzieję, że spotkanie w Kutnie w dniach 27-28 czerwca będzie pretekstem do rozmowy – co dalej z festiwalem Złoty Środek Poezji. Zapraszamy do tej rozmowy wszystkich, którym bliska jest poezja, postać Artura, a jednocześnie idea złotego środka.

Komunikatowi towarzyszy szczegółowy program, z którym można zapoznać się pod linkiem.

Tegoroczny Festiwal Złoty Środek Poezji w Kutnie odbywać się będzie pod patronatem: Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Dwumiesięcznika Literackiego TOPOS i Miesięcznika ODRA.

Organizator: Kutnowski Dom Kultury

Mecenat: Prezydent Miasta Kutno.

4 komentarze:

 1. Zezłościłem się. Zobaczyłem program imprezki, w której Toposowcy sobie pogadają, Renata Przemyk zaśpiewa za 4 dychy. Nawet Turnieju Jednego Wiersza nie ma. To wg mnie porażka. Gdy żył Artur - przynajmniej próbował integrować różne środowiska. M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artura nie można zastąpić. To niepowetowana strata w kontekście Festiwalu. Co do integracji różnych środowisk, nie mam od dawna żadnych złudzeń. Rzeczywiście, dziwi brak TJW. Dajmy jednak organizatorom szansę. W końcu działają pod presją nagłej nieobecności spiritus movens tego przedsięwzięcia.

   Usuń
 2. Złoty Topos Poezji?

  OdpowiedzUsuń
 3. na ten momenty wygląda to przerażająco. ludzie z Toposu nie wyciągają żadnych wniosków (zresztą - niby z czego, wszyscy psioczą, a i tak wszyscy stoją w kolejce po Orfeusza).
  ogólnopolski festiwal robiony z dyskretnym wskazaniem na Topos zamieniono w wakacyjną konferencję wewnętrzną Toposu.

  Sławek

  OdpowiedzUsuń