poniedziałek, 30 września 2013

Koncert Karoliny Cichej i Barta Pałygi



W dniu 10 października 2013 r. o godzinie 18.00 w sali widowiskowej SCh „Tomy” odbędzie się  koncert Karoliny Cichej – wokalistki, kompozytorki i aktorki, której droga  twórcza rozpoczęła się od koncertowania solowego. Z tego czasu pochodzi płyta „KAROLINA CICHA/KONCERT”. W 2009 roku założyła zespół i zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: m.in. na płcie „GAJCY!” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Od tego debiutu wydała trzy płyty: „DO LUDOŻERCÓW” (z tekstami Tadeusza Różewicza) i „WAWA2010.PL”, gdzie zaśpiewała u boku czołowych twórców polskiej muzyki alternatywnej, m.in. Tomasza Budzyńskiego, Tymona Tymańskiego, Jorgosa Skoliasa, Mamadu, Olafa Derglasoffa, „Titusa” z Acid Drinkers, Czesława Mozila. W 2012 roku ukazała się płyta „MIĘKKIE MASZYNY", do której oprócz autorskiej muzyki napisała także teksty. Wokalistce towarzyszyć będzie Bart Pałyga – multiinstrumentalista i improwizator znany ze współpracy m.in. z Marią Pomianowską czy Kapelą ze Wsi Warszawa.  

Koncert zatytułowany „Wieloma językami” do efekt zamiłowania artystycznego duetu do folkloru, eksperymentu oraz poszukiwanie tożsamości i własnych korzeni, co zaowocowało powstaniem tego wyjątkowego projektu. W czasie koncertu tomaszowska publiczność będzie miała okazję usłyszeć piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto. Projekt ten czerpie równocześnie z bogactwa muzyki tradycyjnej regionu podlaskiego, przemawiając jednocześnie ekspresyjnym, nowoczesnym językiem muzycznym. „Wieloma językami” to nie tylko uczta dla uszu, ale i dla oczu - obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią niezwykłe, etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola. Pojawi się też archaiczny śpiew alikwotowy.  Program „Wieloma językami” jest w założeniu nie tylko multi-kulturowy, ale też multi-instrumentalny: każdy z artystów gra tu na kilku instrumentach. Aranżacje zmierzają do połączenia nowoczesnych technik samplingu czy loopu z brzmieniami instrumentów etnicznych. Celem jest uzyskanie spójnego brzmienia całego koncertu, pomimo wielości języków, kultur i skal muzycznych. Współorganizatorami koncertu Karoliny Cichej i Barta Pałygi są: Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, Ceramika „Paradyż” i Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych "Trzcina".

IX OKP „CZARNO NA BIAŁYM”

Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie, Dom Literatury w Łodzi
i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi zapraszają do udziału
w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego
CZARNO NA BIAŁYM”

REGULAMIN

1.      Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim brać udział wszyscy twórcy, piszący w języku polskim, którzy ukończyli 16 lat, mieszkający zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

2.      Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie 3 wierszy o dowolnej tematyce. Rozpatrywane będą utwory nigdzie dotychczas niepublikowane (także w Internecie) i nienagradzane w innych konkursach.

3.      Powołane przez organizatorów Jury konkursu dokona oceny wszystkich nadesłanych prac, przyznając nagrody i wyróżnienia. Nagrody mogą być przyznane za cały zestaw lub za jeden utwór.

4.      Dla laureatów przewidziano nagrody pieniężne i rzeczowe.

5.      Każdy z utworów winien być przesłany w 4 egzemplarzach wydruku komputerowego.

6.      Do każdego zestawu opatrzonego słownym godłem (prace jednego autora występujące pod kilkoma godłami nie będą rozpatrywane) należy dołączyć zaklejoną kopertę, również opatrzoną godłem, zawierającą imię, nazwisko, dokładny adres, nr telefonu autora oraz adres e-mail.

7.      Termin nadsyłania prac upływa 31 października 2013 roku. Prace należy przesyłać na adres:

Forum Inicjatyw Twórczych
ul. Ozorkowska 3
95–045 Parzęczew
z dopiskiem KONKURS POETYCKI „CZARNO NA BIAŁYM”

8.      Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 28 listopada 2013 r. w siedzibie Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie w ramach VII Festiwalu Puls Literatury.

9.      Organizatorzy nie zwracają przesłanych prac oraz nie wysyłają do autorów (z wyjątkiem laureatów) werdyktu Jury. Laureaci zostaną powiadomieni o wynikach drogą mailową bądź telefoniczną. Informacje o wynikach konkursu znajdą się na stronie internetowej http://www.foruminicjatyw.pl. Ponadto organizatorzy zastrzegają sobie prawo nieodpłatnego publikowania nagrodzonych i wyróżnionych utworów.

10.  Szczegółowe informacje: Forum Inicjatyw Twórczych, tel.: 42 299 79 23; 500 108 816. Adres do korespondencji mailowej: kultura@foruminicjatyw.pl.

czwartek, 26 września 2013

Zaproszenie do współpracy - 16 numer „Arterii”



„Arterie” nr 2(16)/2013 - zaproszenie do współpracy - do 20.10.2013

Zapraszamy do współtworzenia kolejnego numeru Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „ARTERIE” 2 (16)/2013 pod hasłem „Karnawał Tuwima”.


Jazz - zamiecią, dym - kurzawą,
Sześć tysięcy w jedno ciało
Zrosło się i oszalało!
Hucznie, tłusto, płciowo, krwawo,
Brawo! brawo! brawo! brawo!
Płciowo, hucznie, tłusto, biało,
Mało! mało! mało! mało!


Julian Tuwim Bal w operze


Gdzie się podział karnawał - w czasach nadmiaru? Co nas symbolicznie chroni przed rutyną konsumpcji i miałkością tego, co publiczne? Z kim karnawał ma wojować, skoro post „zaginął w akcji”? I czy Tuwim, gdyby żył dzisiaj, też kazałby się całować w...


Czekamy na dobrą poezję, prozę, przekłady tychże, eseje, reportaże, recenzje nowej literatury oraz grafiki i fotografie. Prosimy o teksty (proza, eseje, reportaże) o objętości do 20 tys. znaków, recenzje - do 5 tys. znaków i o zestawy 5-7 utworów poetyckich.


Termin przyjmowania materiałów upływa 20 października 2013 r.

Z propozycjami i pytaniami prosimy zwracać się pod adresy: arterie.spp@gmail.com lub m.a.nowicka@tlen.pl (eseje, recenzje).

Pozdrawiamy,
Redakcja ARTERII
http://www.spplodz.eu/arterie2


* Dwa tygodnie po upłynięciu terminu przyjmowania materiałów autorzy zostaną poinformowani o przyjęciu tekstu do druku.

środa, 25 września 2013

Bezpłatny numer „Arterii” w dystrybucji!


 
Kwartalnik Artystyczno-Literacki „Arterie” nr 1(15)/2013 Rozkosz i obrzydzenie już dostępny!

Czy kiedy to, co odrażające kusi, budzą się demony?

Bogdan Banasiak: Masochista z sadystą zawsze mogą się dogadać
Andrea Grill: Jeśli twój syn jest jak jabłko, zerwij go i zjedz
Izabela Kawczyńska: Ktoś, kogo kocham, ma tyle lat, co Jezus
Jan Jakub Kolski: Mój organizm nie chce już produkować Jańciolandu
Rafał Krause: Tnij włosy i paznokcie jak Hutu Tutsi
Krzysztof Matuszewski: Bataille nie prowadzi do śmierci prostą drogą
Jerzy Nasierowski: Pierwszy raz w życiu miał uległego kolegę pod kołdrą
Grażyna Plebanek: „Pięćdziesiąt twarzy Greya” to może być oświecająca powieść
Robert Rybicki: Wsuwaj i wysuwaj wersy jak szuflady pełne much i maku
Piotr Sobolczyk: Zagranica? To jakiś wymysł tych pedałów

W galerii: bestiariusz Krzysztofa Szwarca i esej Olgi Filanowskiej o pracach artysty.

Oraz: młoda poezja, proza i dramat, a także piosenka rozkoszna jak samba.

Do pisma dołączony jest debiutancki tom wierszy Szymona Domagały-Jakucia pt. Hotel Jahwe.

Uwaga, ten numer „Arterii” można otrzymać bezpłatnie, korzystając z jednej z trzech opcji:
– osobiście, w redakcji pisma w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17, I piętro);
– w formie przesyłki – wtedy konieczne jest opłacenie jej kosztów (przelew 7 zł na konto Domu Literatury w Łodzi)
– w jednym z łódzkich pubów i lokali w centrum miasta (ale w tym wypadku pismo można zdobyć bez książki) – pytajcie, szukajcie, a znajdziecie!

Szczegółowe informacje:
# drogą mailową:
– arterie.spp@gmail.com 
– kontakt@dom-literatury.pl
# pod numerami telefonów:
– 42 636 68 38 i 42 636 06 19 (wydawca, Dom Literatury w Łodzi)
– 609 946 987 (redakcja, Rafał Gawin)

poniedziałek, 23 września 2013

Rambo Jet i Tuwim



W dniu 4 października 2013 r. o godzinie 19.00 w OK. „Tkacz” w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się kolejny  koncert w związku z ogłoszeniem roku 2013 – „Rokiem Juliana Tuwima”. Tym razem jego bohaterem jest zespół Rambo Jet i muzyka towarzysząca twórczości poety. Jak tłumaczy ideę projektu „Tuwim” lider grupy Sławomir Macias, jego pomysł  narodził się w związku z setną rocznicą debiutu autora „Balu w Operze”. Efektem końcowym jest płyta zatytułowana po prostu „Tuwim” nagrana z udziałem licznych gości, takich jak m.in. Piotr Rogucki z Comy, Łukasz Lach z L.Stadt i Piotr Pachulski z Normalsów. Jej producentem jest Sławomir Macias, obecnie współpracownik  TVP i Polskiego Radia w Łodzi, muzyk zespołu Rambo Jet. Wybór utworów Tuwima na album nastręczył muzykom wielu trudności. W rezultacie znalazły się na niej przede wszystkim teksty społeczne. Krążek pod hasłem: Rambo Jet ,,Tuwim’’ w założeniu ma być wizytówką  poety oraz przypomnieniem mocnych w wymowie i nadal aktualnych wierszy Tuwima. Na płycie znalazła się muzyka inspirowana Lou Reedem, The Clash, Bobem Marleyem, Nirvaną, bluesem i rockabilly.

niedziela, 22 września 2013

Krystyna Dąbrowska z Nagrodą Kościelskich!



Decyzją obradującego w Lozannie Jury Fundacji, laureatką Nagrody Kościelskich 2013 została Krystyna Dąbrowska, nagrodzona za książkę poetycką „Białe krzesła”. W uzasadnieniu Jury stwierdziło, iż nagrodziło „poezję wrażliwą na ulotne tematy naszej codzienności, intensywnie przeżywane emocje i uczucia, precyzyjnie dostrzegającą w naszej egzystencji to wszystko, co jest niedomówieniem, milczeniem, trudnym do wyrażenia szukaniem jej ukrytych znaczeń”. „Białe krzesła” ukazały się nakładem Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Książka Krystyny Dąbrowskiej jest również nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. 

Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom. Wręczenie nagrody odbędzie się 12 października 2013 roku w Miłosławiu - dawnym majątku rodziny Kościelskich.

Krystyna Dąbrowska (ur. 1979) jest poetką, tłumaczką, recenzentką. Absolwentka wydziału grafiki warszawskiej ASP. Debiutowała tomem wierszy „Biuro podróży” (2006). Publikowała m.in. w „Twórczości”, „Odrze”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Nowych Książkach”. Jej przekłady wierszy W.C. Williamsa, W.B. Yeatsa, T. Hardy'ego i T. Gunna były drukowane   w „Literaturze na Świecie”. Mieszka w Warszawie.

Źródło: „Rzeczpospolita”

wtorek, 17 września 2013

Wiersze w „Arteriach”



W najnowszym numerze Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie” nr 15 (1/2013) opublikowano dwa moje nowe wiersze. „Abdykacje” i „Na Zachodzie bez zmian” to teksty pochodzące z projektu kolejnej książki poetyckiej, którą aktualnie piszę. Poniżej prezentuję jeden z nich. Zainteresowanych zapraszam do lektury.






poniedziałek, 16 września 2013

Finaliści Nagrody Literackiej Nike 2013



W ostatnich dniach poznaliśmy siódemkę finalistów Nagrody Literackiej Nike 2013. Laureata tegorocznej edycji Nagrody poznamy w pierwszą niedzielę października. Wśród finałowej „siódemki”, znalazły się cztery powieści, reportaż, tomik poetycki oraz komiks. Wynika z tego, że tegoroczną edycję niemal całkowicie zdominowała proza. Poniżej lista nominowanych do finału autorów oraz ich dzieł.

  1. Joanna Bator, „Ciemno, prawie noc”, W.A.B., Warszawa
Świat jest pełen piwnic Josefa Fritzla, a większość pozostanie zamknięta" - twierdzi bohaterka "Ciemno, prawie noc". Groza powieściowa jako odpowiedź na grozę, którą mamy na wyciągnięcie ręki?”.

  1. Katarzyna Surmiak-Domańska, „Mokradełko”, Czarne, Wołowiec
To reportaż nie tylko o skutkach seksualnej przemocy. Nie piętnując bohaterów ani nie ich usprawiedliwiając, pokazuje społeczeństwo, w którym lepiej być katem niż ofiarą”.

  1. Justyna Bargielska, „Bach for my baby”, Biuro Literackie, Wrocław
Kradzież czasu teraźniejszego przez przeszły i przyszły, niedostępność, nieobecność, rozdwojenie, stupor, zwątpienie i głód. Justyna Bargielska ma o miłości do powiedzenia coś, co leży poza słowami”.

  1. Kaja Malanowska, „Patrz na mnie, Klaro!”, Krytyka Polityczna, Warszawa
Koniec świata. Koniec życia. Koniec powieści. Ale nie psychologicznej. Przed tą otwierają się zupełnie nowe możliwości”.

  1. Igor Ostachowicz, „Noc żywych Żydów”, W.A.B., Warszawa
W tej powieści nic nie jest tak, jak być powinno. Począwszy od tytułu”.

  1. Szczepan Twardoch, „Morfina”, Wydawnictwo Literackie, Kraków
Twardoch włożył kij w mrowisko. O <<Morfinę>> spierała się i prawica, i lewica, a to dlatego, że napisał powieść o pułapkach tożsamości”.

  1. Maciej Sieńczyk, „Przygody na bezludnej wyspie”, Lampa i Iskra Boża, Warszawa
Ani to album, ani powieść, ani nawet klasyczny komiks. A jednak chce się to czytać. Cokolwiek to jest, jest bardzo dobre”.

Źródło: wyborcza.pl