sobota, 16 listopada 2013

Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej!

Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz (ex aequo) to laureaci pierwszej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, którą otrzymali odpowiednio za tomy „Białe krzesła” (WBP i CAK  w Poznaniu) oraz „Pełna krew” (Wydawnictwo Znak w Krakowie). 

Werdykt ogłosił Przewodniczący Jury, Adam Pomorski. „Mamy poczucie, że spośród pięciu znakomitych tomów wybraliśmy dwa, które łączy najosobistszy i bardziej indywidualny ton liryczny, najodleglejszy od dyskursu publicznego w jakimkolwiek jego wymiarze" - uzasadniał wybór Kapituły jej Przewodniczący.

Dziś wieczorem, po raz pierwszy przyznano poetycką Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej dla najlepszej książki poetyckiej wydanej w roku ubiegłym w języku polskim. To na chwilę obecną najwyższa pod względem finansowym nagroda poetycka w Polsce, wynosząca 200 tys. złotych (jeśli laureatem jest autor obcojęzyczny, nagrodę w wysokości 50 tys. złotych otrzymuje również tłumacz zwycięskiego tomu). Według słów długoletniego sekretarza Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka, poetka w 1996 roku po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla postanowiła po swojej śmierci ufundować nagrodę poetycką, której ogólne założenia określiła w testamencie. Pomysł jest taki żeby to była promocja czytania poezji w ogóle. (…) Ale oczywiście w głównej mierze chodzi o to, żeby przypominać, że istnieje coś takiego jak poezja, która jest naszym towarem eksportowym” – powiedział Michał Rusinek. W pierwszym etapie Kapituła wskazuje 5 nominacji, które ogłaszane są w maju. W drugim etapie Kapituła Nagrody wyłania zwycięską książkę laureata spośród 5 nominowanych. Obok gratyfikacji finansowej, laureaci otrzymali statuetki, które są przestrzennym przedstawieniem wyklejanki Wisławy Szymborskiej. Praca pierwotnie została umieszczona na okładce „Wierszy wybranych” poetki opublikowanych przez Wydawnictwo A5 w 2000 r.


Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz będą gośćmi programu „Xięgarnia”, który zostanie wyemitowany w TVN 24 w dniu jutrzejszym, o godzinie 16.30.

5 komentarzy:

 1. Gratulacje dla Jarosza!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, gratulacje dla Krystyny Dąbrowskiej i Łukasza Jarosza! Ciekawy, z pewnych względów zaskakujący werdykt.

   Usuń
 2. Dąbrowskiej nie ma czego gratulować, moim zdaniem, oprócz tak zwanych gratulacji sytuacyjnych. Natomiast werdykt istotnie, zgadzam się, zaskakujący.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jarosz! Bardzo dobrze! W końcu salomonowy werdykt!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wystarczy tylko odsunąć Śliwińskiego od jurorowania i spojrzenie na poezję polską zmienia się!
  Brawo laureaci!

  OdpowiedzUsuń