piątek, 12 kwietnia 2013

Wokół Brunona SchulzaMuzeum im. Antoniego hr Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim organizuje dwie wystawy związane z postacią Brunona Schulza, których pomysłodawcą jest Zbigniew Milczarek znany w Polsce bibliofil i pasjonat twórczości Schulza i Tuwima. Pierwszą z nich zatytułowaną „Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz” można obejrzeć w Muzeum od 12.04. do 12.05.2013 r., drugą pt. „Furtka do miasta jedynego na świecie” w dniach 16.04. do 12.05.2013 r. Wystawy z okazji 80. rocznicy debiutu literackiego Brunona Schulza zawierać będą archiwalia schulzowskie i drohobyckie oraz fotografie Drohobycza ze zbiorów Zbigniewa Milczarka. Wernisaż wystaw zaplanowano w piątek 19 kwietnia 2013 r. o godzinie 19.00 w tomaszowskim muzeum (ul. P.O.W.  11/15).


Tu na warszawskim bruku, w te dni zgiełkliwe, płomienne i oszałamiające, przenoszę się myślą do dalekiego miasta mych marzeń, wzbijam się wzrokiem ponad ten kraj niski, rozległy i fałdzisty, jak płaszcz Boga zrzucony kolorową płachtą u progów nieba. Bo kraj ten cały podkłada się niebu, trzyma je na sobie, kolorowo sklepione, wielokrotne, pełne krużganków, triforiów, różyc i okien na wieczność. Kraj ten wrasta rok za rokiem w niebo, wstępuje w zorze, przeaniela się cały w refleksach wielkiej atmosfery.


Tam gdzie mapa kraju staje się już bardzo południowa, płowa od słońca, pociemniała i spalona od pogód lata, jak gruszka dojrzała – tam leży ona, jak kot w słońcu – ta wybrana kraina, ta prowincja osobliwa, to miasto jedyne na świecie.”


B. Schulz, „Republika marzeń”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz