niedziela, 10 marca 2013

Wojciech Kass i TJW w Tomaszowie MazowieckimGdybym miał jednym zdaniem podsumować wczorajszy wieczór autorski Wojciecha Kassa  w Miejskiej Bibliotece Publicznej, napisałbym, że było to jedno z najbardziej udanych spotkań poetyckich spośród tych, w których „maczałem palce” od strony organizacyjnej – z rewelacyjną frekwencją, pomimo gwałtownego powrotu zimy oraz tradycyjnego marcowego święta (rozbuchanego niemożebnie od strony restauracyjno-rozrywkowej).  Było to spotkanie z poetą, który na ponad godzinę niemal całkowicie zawładnął, zatrzymał  i „zmusił” do obcowania ze swoją liryką zarówno tych przybyłych na Turniej Jednego Wiersza jak i tych, którzy zjawili się w MBP specjalnie na okoliczność Wojciecha Kassa. Nigdy przedtem nie widziałem, żeby książki zaproszonego do Tomaszowa Mazowieckiego poety rozchodziły się jak świeże bułeczki aż do ostatniej sztuki, co też wiele mówi o odbiorze tej poezji. Także i ja po raz pierwszy (mimo, że znam się z Wojtkiem mniej więcej od 2008 roku) miałem przyjemność słuchać tego o czym mówił, i jak mówił o pisaniu wierszy, o duszy, o życiu i śmierci, o pozornie naiwnych pytaniach towarzyszących poetom, które (za słowami Szymborskiej) w ostatecznym rozliczeniu okazują się być tymi najważniejszymi. W ten oto sposób Wojciech Kass, twórca przechadzający się  po własnych, odrębnych ścieżkach lirycznych z dala od świateł wielkich miast, okazał się idealnym ambasadorem poezji w historii tomaszowskich spotkań z ludźmi parającymi się uprawianiem tej niszowej sztuki.

Cieszę się, że mój pomysł, aby Turniej Jednego Wiersza „Kobieta” był rzeczywistym TJW, a nie wyłącznie z nazwy jak dotychczas gdy nabór tekstów turniejowych odbywał się na zasadach OKP; autorzy przysyłali opatrzony godłem zestaw trzech (sic!) wierszy, a laureaci  pojawiali się na końcowym ogłoszeniu wyników. Dzisiaj sami muszą wiersz zaprezentować, tak jak nakazuje to turniejowy obyczaj. Wraz z organizatorami turnieju odnotowujemy znaczący progres w tym względzie – w szranki stanęło 23 autorów (i autorek), co względem ubiegłorocznej frekwencji stanowi prawie trzykrotną różnicę na korzyść tegorocznej edycji. Każdemu TJW kolorytu nadaje fakt, iż obok siebie prezentują się poeci znajdujący się dopiero na początku  poetyckiej drogi, jak i autorzy nagradzani, mający na swoim koncie opublikowane książki. To zwykle utrudnia powołanemu jury ogłoszenie werdyktu, ale zarazem zmusza do znalezienia przysłowiowego „złotego środka”, który w tym konkretnym przypadku polegał na odpowiedniej równowadze opartej na postanowieniu, że „profesjonalistom” podnosi się poprzeczkę…

Protokół z posiedzenia Jury XXX Turnieju Jednego Wiersza „Kobieta” (08.03.2013 r.)

Jury w składzie:

1.      Wojciech Kass (poeta) – przewodniczący

2.      Krzysztof Stefaniak (nauczyciel-polonista w ZSP nr 3) – sekretarz

3.      Piotr Gajda (poeta) – członek

Po  dokładnym wysłuchaniu zaprezentowanych na turnieju 22 wierszy, ich wnikliwej analizie i dyskusji postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia:

I nagrodaKrzysztof Kleszcz za wiersz pt. „Erotyk Adama”

II nagrodaPaweł Reising za wiersz pt. „obrazki z Atlantydy”

III nagroda Aleksandra Fidziańska za wiersz pt, „*** (opętała)”

Wyróżnienia:


Edward Przebieracz – za wiersz pt. „Erotyk”

Witold Stawski za wiersz pt. „*** (podniosłem łzy zawieszone…)"

Krzysztof Kleszcz

EROTYK ADAMA
Posiał dzięcielinę dla rumieńca. Za cały strój

miała makijaż. Ciągle mówiła, a on

kochał się w jej języku.


Liniował papier, używał dziurkacza, przystawiał

pieczątki. I znowu: malinki

na szyi żyrafy.


Jedli sól z paluszków, kładli na serwetkach

piętki z makową posypką. Powiedziała a

nową czcionką.


Aż gdy radio zapiało pobudkę, zawiązał

kokardkę ze sznurówek i poszedł w poniedziałek,

w grykę jak śnieg.


Cały we śnie, w którym słowo jak ciało

i ciało jak słowo. Cały w pieśni, z tytułem

do ostatniej księgi.


Postrzelony strzałą patrzy – trzynastozgłoskowo.

Pisze trafiony, chce powiedzieć b.

W każdym b jest jej brzuszek.

Spotkanie autorskie Wojciecha Kassa i TJW „Kobieta”. Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim, 08.03.2013 r.

2 komentarze: