wtorek, 12 lutego 2013

Literatura trafiła pod strzechę


Od 30 stycznia 2013 Łódź posiada już oficjalnie Dom Literatury, który działa przy ul. Roosevelta 17, czyli tam gdzie dawniej mieściło się Śródmiejskie Forum Kultury. Nie jest to tylko zmiana kosmetyczna, bo chociaż w 2010 roku ŚFK przekształciło się w instytucję nakierowaną na popularyzację literatury i czytelnictwa to zdecydowanie potrzebne było postawienie przysłowiowej kropki nad „i”, odkąd instytucja ta stała się współwydawcą Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie”, przygarnęła „Tygiel Kultury” oraz została głównym organizatorem Festiwalu Puls Literatury (edycji centralnej, jaki i regionalnej). Idealnym rozwiązaniem byłoby dołączenie do w ten sposób powstającego „łódzkiego koncernu wydawniczego” także i „Kwadratury” – wydawnictwa, którego dalsza przyszłość w ŁDK-u stanęła ostatnio pod znakiem zapytania. 

Dla poezji takie miejsce wydaje się być idealne – co tydzień jest tu organizowana Kawiarnia Literacka gdzie mają możliwość zaprezentowania się pisarze zarówno z Łodzi, regionu, Polski i zagranicy. Przy obecnym Domu literatury działa Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi oraz Stowarzyszenie Literackie im. K. K. Baczyńskiego. Prowadzone są bezpłatne warsztaty poetyckie i literackie, konkursy literackie, slamy i Turnieje Jednego Wiersza. W 2013 roku do Domu Literatury wraz ze Stowarzyszeniem „Contur”, czyli organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Komiks i Gier, zawitał komiks. To DL stoi w dużej mierze za projektem i sukcesem przyznania przez Sejm RP Roku Tuwima, otrzymując jednocześnie rolę koordynatora związanych z tym wydarzeniem działań na terenie Łodzi.

Dom Literatury to także ambitne plany na przyszłość; m.in. poszerzenie współpracy międzynarodowej na niwie literatury, organizacja kolejnych festiwali i wydarzeń na skalę ogólnopolską, programy stypendialne dla pisarzy z Polski i zagranicy, zaciśnięcie współpracy z Uniwersytetem Łódzkim i innymi uczelniami wyższymi, współpraca z instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami o podobnym profilu, kontynuacja serii wydawniczej, a także powstanie biblioteki i księgarni.

Warto dodać, że zmiana statutu i nazwy instytucji nie niesie za sobą całkowitego odcięcia się od przeszłości. Wciąż aktualna będzie zarówno działalność wystawiennicza jak prezentacje teatralne (w tym Letnia Scena Forum) i muzyczne. Wspomniane przedsięwzięcia będą jednak bardziej nakierowane na zderzenia literatury z innymi sztukami. Wkrótce obok Domu Literatury powstanie stowarzyszenie pod roboczą nazwą Forum Kultury. Planowana jest także nowa, większa siedziba, w której m.in. działałyby wspomniane powyżej biblioteka i księgarnia.

Powstanie Domu Literatury to dobra wiadomość nie tylko dla całego środowiska, ale przede wszystkim dla literatury. Związany z tym przedsięwzięciem nie tylko jako autor i współpracownik „Arterii”, ale także jako współorganizator edycji regionalnej „Pulsu”, a co najważniejsze – jako osoba związana więzami przyjaźni z zatrudnionymi tam ludźmi, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć tej inicjatywie stuprocentowego powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz