wtorek, 29 stycznia 2013

14 numer „Arterii”


Już niebawem, pod hasłem „Starość” ukaże się datowany jeszcze na grudzień ub. r. Nr 3 (14) 2012 Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie”. Pisze we wstępie do numeru redakcja „Arterii”:

Starość

Modlę się więc – bo dość mam słów
Modnych i wolę znów modły –
Bym się na starość wydawać mógł
Namiętny i niemądry.

William Butler Yeats (przeł. S. Barańczak)

Rok 2012 zestarzał się i pewnie umrze, zanim dotrze do Was ten numer. A my wierząc, że świat jeszcze tak nie stetryczał, by miał go wykończyć kalendarz Majów, czynimy zadość starości, bo całkiem głośno doprasza się o prawo do życia. Otwieramy temat, który i tak ostatecznie wszystkich nas dosięgnie. Chociaż współcześnie i poza rymem uczyniono wiele, by ten temat znikł, widzimy go w całej pełni. W moherowym berecie i na długim riffie, gdy gra krzepko The Rolling Stones, a małolatów wbija w podłogę młodzieńcze brzmienie. Nie dziwią nas energetyczne, siwe zjawiska w zachwyt wprawiają przygarbione, jurne gesty szczeniacki gwizd szpakowatych znaczeń – poezji Pounda, ale i Siwczyka. Oto niejednego smarkacza starość wodzi za nos, z dala od przytułku, w którym chciano ją zamknąć, pod kluczem o nazwie „zbędne”.

I tak, solidnie pouczeni, zapraszamy do stałych rubryk. Kto szuka muzyki, niech ucho nadzieje na nóż w płycie. Specjalne maseczki proponujemy dla tych, którzy nie boją się zmarszczek. Drążąc odwieczne tematy, odkryjecie, że jeszcze zdarzają się wiersze. Oczywiście znów napsocą dwaj nieco posrebrzeni panowie w Co do joty, a statecznie i drapieżnie sekundować im będą recenzje. Jak ma w zwyczaju, wesoło pogrozi laską (A) tak na marginesie, więc tym bardziej w każdej zatęchłej żyle zagotuje się krew, gdy ciało wypełni słów gorączka pana Strączka. To nie koniec. Na krańcach sędziwego pola czekają dwa poetyckie kraje dla wszystkich ludzi. Książki: Tomasza Jamrozińskiego – Mężczyźni są z Warsa i debiutanta Grzegorza Jędrka – Badland.

Redakcja „Arterii”


Ponadto w numerze m.in. wywiady Przemysława Owczarka z Krzysztofem Siwczykiem oraz Leszkiem Engelkingiem, relacja Michała Rzepki z Różewicz Open Festiwal w Radomsku, eseje Macieja Meleckiego, Beaty Śniecikowskiej, Joli Jaśkiewicz, Anny Borowskiej  i Wojciecha Borkowskiego, esej graficzny Romana Bromboszcza, proza Marleny Prażmowskiej, Izabeli Kawczyńskiej, Sławomira Majewskiego, Magdaleny Skrzypczak, poezja Krzysztofa Siwczyka, Marcina Badury, Dariusza Dziurzyńskiego, Mateusza Andały, Izabeli Kawczyńskiej, Daniela Markiewicza, Hanny Dikty, Tomasza Pietrzaka, Barbary Baron, Barbary Wierzbickiej, Elżbiety Boryniec, Elżbiety Skałbani, Jolanty Jarmołowskiej oraz poetów nominowanych w XVIII OKP im. J. Bierezina i VI OKP im. T. Sułkowskiego. Przekłady Silvia Tomova (proza), Daniel Puia-Dumitrescu (poezja), esej krytyczny Tomasza Sawczuka, reportaż o Łowiczu autorstwa Dominika Antoniaka, rysunki Krzysztofa Schodowskiego, dramat Lecha Brywczyńskiego, a także blok recenzji.

Oprócz tego stałe rubryki: „Maseczki” Pauliny Ilskiej, „(A) tak na marginesie” Krzysztofa Kleszcza, „Co do joty” Jerzego Jarniewicza i Zdzisława Jaskuły, „Jeszcze zdarzają się wiersze” Roberta Rutkowskiego (wiersz Piotra Groblińskiego), „Nóż w płycie” Piotra Gajdy (a w nim recenzje płyt Bob Dylan „Tempest” i Kutabuk „Kutabuk”).

Do numeru dołączono także wspomniane dwa tomy poetyckie: Tomasza Jamrozińskiego – Mężczyźni są z Warsa i debiutanta Grzegorza Jędrka – Badland.

Zgodnie z dotychczasową tradycją, numer za jakiś czas będzie dostępny w wybranych salonach sieci „EMPIK” lub pod adresem mailowym arterie.spp@gmail.com.

2 komentarze:

  1. "Dramat Lecha Brywczyńskiego" a nie Brykczyńskiego, jak tu napisano :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam! Niestety, wzrok już nie ten...

      Usuń