środa, 5 grudnia 2012

Nowy, 13 numer „Arterii”

W dniu 13 grudnia 2012 r. o godzinie 18.00 na terenie OFF Piotrkowska przy ul. Piotrkowskiej 138/140 w Łodzi, w ramach łódzkiego Festiwalu „Puls Literatury” odbędzie się promocja kolejnego numeru Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie” Nr 13 (2/2012) – „Orient”, do którego została dołączona nowa książka poetycka Justyny Fruzińskiej.

Haiku po łódzku

świt. cięciwa arterii wypuszcza autobus.
kaligrafia na liściach. szeleści w spisie treści.

Szanując prostotę, twarzą w twarz, słowem w słowo, zapraszamy do Orient Expressu o delirycznym numerze 13. Po długiej medytacji w kwiecie wrzosu czujemy, że w obecnym kryzysie kieszeni i umysłów głód trzeba ponownie zorientować na wschód. Stąd długie rozmowy z Joanną Bator i z Markiem Dziekanem, wiersze made in China i cała ferajna poetyckich nazwisk, słodko-kwaśna i wykwintna proza i druga porcja dramatu „Aktoreczki” – choć wszystko jest pustką, nie opustoszeją Wasze pałeczki, jeśli chodzi o umysł i sushi, bo od wschodu wiemy, że rzeczywistość nas zwodzi. A Łódź konkretnie wodują antypody hossy i bessy, jakby trwał jakiś ramadan, gdy na dalekiej oświeconej prowincji jutrzenka choruje na koklusz. Niech zatem frazy skaczą z katany na ostrze tureckiej szabli lub na szpic jatagana i tańczą taniec brzucha albo węża. Oddajemy pokłon, jak nakazuje busido, i zapraszamy do stałych rubryk. Kto szuka mistyki i muzyki, niech zobaczy, jak wiruje derwisz o imieniu Nóż w płycie. Komu nie idzie bhuto w marszu, temu zadamy okcydentalne maseczki. Być może w kimonie poety wędrowiec odkryje, że jeszcze zdarzają się wiersze, a rodzą się tam, gdzie z kwitnącej wiśni spadają świerszcze. Tradycyjnie w ping-ponga grają dwaj mistrzowie co do joty, a refleksyjny łuk piłeczki napina recenzje. Nieco z boku się zasadza w czambuł niebity (a) tak na marginesie. Więc mogłoby się wydawać, że dla wiary z pary będzie słów gorączka pana Strączka, rozpisana o wschodzie świata. Lecz to nie ona zamknie numer, uczyni to poetycka książka Justyny Fruzińskiej, co jak otchłań Jest czarna. A w nią zapadają mędrcy Wschodu i Zachodu, kiedy zabija się Buddę albo zmartwychwstaje Jahwe. Gdy odmawia się żałobne orgiami języka.

Redakcja „Arterii”

W najnowszym numerze m.in.: wywiad Marcina Sochy i Marcina Bałczewskiego z Joanną Bator oraz Marcina Michalskiego z Markiem M. Dziekanem, przekłady wierszy: Luo Yibe, Bian Zhilin, grafika i rysunek Piotra Pasiewicza, felieton Piotra Bielskiego („Ex centro z centrum”), wiersze Samanthy Kitsch, Eli Galoch, Wojciecha Dunin-Kozickiego, Tomasza Dalasińskiego, Waldemara Jochera, Kacpra Bartczaka, Martyny Łogin, Marcina Zegadło, Elżbiety Lipińskiej i Juliusza Gabryela, prozę Piotra Mirskiego, Magdaleny Skrzypczak, Daniela Markiewicza, Aliny Mendrali i Marcina Badury. Eseje Magdaleny Nowickiej („Postorientalizm, czyli niedole sarmaty”), Przemysława Owczarka („Esplanda  do miasta Ł.”) i Marty Motyl („Nowy alfabet”), a także fragment dramatu „Aktor (ecz) ka” Piotra Bulaka.

Ponadto w ramach „Prowincji oświeconej” felieton Piotra Gajdy „Środek poezji. Poezja bez środków zastępczych” – o tegorocznym „Złotym Środku Poezji” w Kutnie oraz „Siedem grzechów głównych” – wywiad z Arturem Fryzem, organizatorem kutnowskiego festiwalu. Stałe rubryki: „Maseczki” Pauliny Ilskiej, „Nóż w płycie” Piotra Gajdy, „(A) tak na marginesie” Krzysztofa Kleszcza, „Słów gorączka p. Strączka” Andrzeja Strąka, „Co do joty” Jerzego Jarniewicza i Zdzisława Jaskuły, „Jeszcze zdarzają się wiersze” Roberta Rutkowskiego (wiersz Radosława Kobierskiego). Recenzje książek i tomików poetyckich autorstwa Moniki Kocot, Bartosza Suwińskiego, Anny Czubrowskiej, Karoliny Van Laere i  Katarzyny Knapik-Gawin.

Tradycyjnie, najnowszy numer „Arterii” wkrótce do nabycia w wybranych „empikach” bądź za pośrednictwem adresu mailowego redakcji: arterie.spp@gmail.com

1 komentarz: