wtorek, 6 listopada 2012

VI Festiwal „Puls Literatury" w Tomaszowie Mazowieckim

Miło mi poinformować, że znany jest już program regionalnej edycji VI Festiwalu „Puls Literatury” w Tomaszowie Mazowieckim. Dzięki ostatecznym ustaleniom z przyjaciółmi ze  Śródmiejskiego Forum Kultury – Dom Literatury w Łodzi, mogę podać uszczegółowioną informację na temat wspólnie zaplanowanych wydarzeń, które zrealizujemy w dniu 16.11.2012 r. Oto szczegóły:

16 listopada 2012 r. o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci i Młodzieży Plac Kościuszki 18 już po raz trzeci odbędzie się w Tomaszowie Mazowieckim regionalna edycja VI Festiwalu „Puls Literatury”. Organizatorami tomaszowskiej edycji Festiwalu są: Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim, Gimnazjum nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi i Śródmiejskie Forum Kultury – Dom Literatury w Łodzi. 

W programie edycji tomaszowskiej odbędą się następujące spotkania literackie:

Puls Literatury dla Dzieci:

godz. 10.00 – Spotkanie z Agnieszką Frączek, germanistką i leksykografem, autorką wierszy i opowiadań dla najmłodszych,
godz. 11.00 – Spotkanie z Marcinem Brykczyńskim, pisarzem i tłumaczem, autorem wierszy i opowiadań dla dzieci,

Puls Literatury dla Dorosłych:

godz. 18.00 – Spotkanie z Tomaszem Bąkiem, laureatem Wrocławskiej Nagrody Literackiej „Silesius” za najlepszy debiut poetycki 2011 roku,
godz. 18.45 – Spotkanie z Markiem Bieńczykiem, pisarzem, eseistą, tłumaczem, historykiem literatury, laureatem Nagrody Literackiej „Nike” 2012 za książkę eseistyczną „Książka twarzy”,
godz. 20.00 - Koncert poezji śpiewanej i aktorskiej w wykonaniu Jakuba Pawlaka, zdobywcy Grand Prix, „Złotego Tukana” 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Działania towarzyszące:

godz. 14.30 - Konkurs ortograficzny „Puls Języka” w ramach kampanii Narodowego Centrum Kultury pod hasłem „Ojczysty – dodaj do ulubionych” – Gimnazjum Nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Antoniego 43/45,

Aleja Poezji – wiersze poetów w przestrzeni miasta (słupy ogłoszeniowe i autobusy MZK).

Festiwal Puls Literatury jest dorocznym wydarzeniem kulturalnym, mającym na celu upowszechnianie literatury oraz rozwijanie czytelnictwa. Nazwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi nieregularnego kwartalnika „Puls”, ważnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. 

W swoim założeniu festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką ze współczesnym „pulsem” literatury. Do udziału w nim zapraszani są wybitni pisarze, krytycy, tłumacze, literaturoznawcy, zaś na festiwalowe wydarzenia składają się spotkania autorskie, panele krytycznoliterackie, warsztaty, koncerty muzyczne, projekcje filmowe, działania multimedialne. Adresatami poszczególnych spotkań są: dzieci, młodzież i dorośli. Festiwal Puls Literatury 2012 odbywać się będzie pod hasłem „niebezpieczne związki”. Dotyczy ono związków zarówno artystycznych, jak i społecznych.

W tym roku edycja regionalna poszerzy się o kolejne miasto. Imprezy odbędą się w Skierniewicach, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Parzęczewie, Brzezinach, a także po raz pierwszy w Poddębicach.
                                      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz