wtorek, 11 września 2012

Rafał Wojaczek „wpadnie na jeden dzień do Tomaszowa….”


…a właściwie to jego i nie tylko jego poezja zagości w Tomaszowie Mazowieckim już 21 września! Będzie to pierwsze tak intensywne i emocjonujące spotkanie z legendą jednego z najważniejszych polskich poetów „przeklętych” (tzw. poétes maudits) oraz z poetami pochodzącymi ze Śląska.

W dniu 21 września o godzinie 17.00 w MBP Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy Placu Kościuszki 18, w ramach „Spo-tkania 8. Poetomanii” odbędzie się wieczór autorski poetów z Mikołowa, dzisiejszych „kustoszy” życia, twórczości i legendy Rafała Wojaczka. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Trzcina”. W sali widowiskowej MBP zagoszczą: Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk.

Maciej Melecki to poeta, scenarzysta filmowy, dyrektor Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka w Mikołowie zlokalizowanego w rodzinnym mieszkaniu Wojaczka, zajmującego się jego literacką spuścizną (nakładem Instytutu ukazał się m.in. tom niepublikowanych dotąd wierszy Rafała Wojaczka „Reszta krwi”, którego redaktorem jest właśnie Maciej Melecki). To także współautor scenariusza głośnego filmu w reżyserii Lecha Majewskiego „Wojaczek”. Obok Macieja Meleckiego w naszym mieście pojawi się Krzysztof Siwczyk, poeta, krytyk literacki, redaktor telewizji TVP Kultura, odtwórca głównej, tytułowej roli w filmie „Wojaczek”, autor niegdyś jednego z najgłośniejszych debiutów poetyckich, tomu „Dzikie dzieci”.

W trakcie spotkania poeci będą rozmawiali o roli Instytutu Mikołowskiego w zachowaniu literackiej spuścizny poety, filmie „Wojaczek” Lecha Majewskiego (z inicjatywy „Trzciny” obraz będzie wyświetlany i omawiany w ramach Tomaszowskiej Akademii Filmowej  w „Tkaczu” w dniu 29.09. o godzinie 9.00), a przede wszystkim prezentowali własne wiersze.

Dopełnieniem powyższego wydarzenia jest koncert zespołu Fonetyka zatytułowany „Requiem dla Rafała Wojaczka”, który odbędzie się tego samego dnia (21 września) o godzinie 19.30 w sali widowiskowej OK. „Tkacz” przy ul. Niebrowskiej 50. Organizatorem koncertu jest Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, a sam koncert zaplanowano dzięki skoordynowaniu działań Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Trzcina” i Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta.

Zespół Fonetyka to obok duetu Babu Król (którego rewelacyjny występ odbył się kilka miesięcy temu w OK. „Tkacz”) jeden  z najbardziej inspirujących zespołów popularyzujących współczesną poezję. Muzyka wykonywana do wierszy Wojaczka nie ma nic wspólnego z nieco już „zatęchłym” nurtem tzw. poezji śpiewanej. To na wskroś nowoczesne, niezwykle emocjonalne brzmienia, pełne nostalgicznych synth-popowych dźwięków, których główne „żądło” stanowią brudne, gitarowe riffy zatopione w dźwiękach syntezatora na tle których wybija się mocny, rockowy beat perkusji.

Na oba wydarzenia wstęp jest wolny. Spotkanie z Maciejem Meleckim i Krzysztofem Siwczykiem prowadzę wspólnie z Barbarą Przybysz. 

2 komentarze:

  1. Zapowiada się ciekawie... Czy autorzy będą reklamować swoje nowe książki? Norbert

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli tylko będą mieli taki zamiar, żadna przeszkoda nie stanie im na drodze:)

      Usuń