poniedziałek, 16 lipca 2012

„Arterie" po raz dwunasty

Kolejny, 12 (1/2012) numer Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie” pod hasłem przewodnim „Razem i osobno”, jak zwykle opóźniony (datowany na marzec br.), ale nadal dostępny i ukazujący się; ukaże się w czasowej cezurze najbliższych 2 tygodni oraz jak zwykle będzie osiągalny najpierw pod adresem mailowym arterie.spp@gmai.com, a potem także w wybranych empikach. Do numeru została dołączona debiutancka książka Urszuli Kulbackiej – laureatki ubiegłorocznego OKP im. Jacka Bierezina, która tradycyjnie już wychodzi w serii Biblioteki „Arterii”. Promocję numeru połączoną z promocją książki przewidziano na wrzesień. 

OSOBNO, ALE RAZEM

Tym razem bez udziwnień, więc nazwy działów wystąpią bez pseudonimów, a spis treści nie będzie zagmatwaną legendą tekstualnego terytorium ani typograficznym zagajnikiem, w którym tak przyjemnie gubiło nam się czytelników. Proza to proza, eseje to eseje, przekłady to… tłumaczenia od południa na północ. Ot, prościutko do celu, za hasłem numeru, który tworzyliśmy indywidualnie skoncentrowani na zespołowych zadaniach, by osiągnąć wspólny efekt interferencji pojedynczych tekstów i doprowadzić do harmonii, gdzie w grupie tematycznej każdy autor odnajdzie swoją pisarską odrębność. To jedno skrzydło, drugie stworzyły pióra fińskiej młodej literatury, które z przyjemnością wypuszczamy w polskie powietrze. Jak to zwykle bywa, są w tym stadzie oderwane dźwięki i wspólne echa.

Zapraszamy do stałych głosów w gromadnych sprawach. Kto chciałby nakłuć sobie uszy, odnajdzie Nóż w płycie, będzie to ostrze iście rzeźnickie. Kto siebie ma zadość, niech przymierzy Maseczki i rozejrzy się, czy w natłoku wersów Jeszcze zdarzają się wiersze. Osobni w dialogu, często zgodni w opiniach wypowiedzą się Co do joty dwaj myśliciele literatury. Niektórych wzięła na cel muszka Recenzji, lecz kto ucieka na peryferia szukać niespodzianki, tego dopadnie (A)tak na marginesie. Może mu wystarczy zwyczajna Piosenka, co wystawia noty na jedną nutę? Zamykamy numer wrotami z żelaznego mazurskiego lasu, w którym Rdzenni Mieszkańcy Urszuli Kulbackiej wiodą fantomowy żywot – oto debiut uhonorowany nagrodą im. Jacka Bierezina w roku poetyckim 2011. Zatem po fińsku życzymy: poczujta się jak u siebie i czytajta, jak chceta.
                                                                  Redakcja „Arterii”.
W 12 numerze „Arterii” między innymi:

Poezja – Ewa Włodarska-Lorek, Dominik Piotr Żyburtowicz, Weronika Aleksandra Kosmala, Kajetan Herdyński, Klaudia Raczek, Tadeusz Zawadowski, Hanna Dikta, Justyna Fruzińska, Przemysław Witkowski, Mariusz Partyka, Anna A. Tomaszewska, Grzegorz Jędrek, Ewa Olejarz, Urszula Kulbacka, Marek Pacukiewicz, Rafał Krause, Jarosław Moser, Damian Kowal, Katariina Vuorinen (przekład).

Proza – Marek K. E. Baczewski, Paweł Rutkiewicz, Łukasz Gamrot, Grzegorz Janusz, Jadwiga Grabarz, Laura Lindstedt, Mario Farneti, Aina Bergroth, Jarkko Tontti, Katja Kettu (przekłady).

Eseje, felietony – Łukasz Jan Berezowski, Przemysław Owczarek, Marta Zdanowska, Maciej Topolski.

Ponadto – rysunki Piotra Pasiewicza, grafiki komputerowe Daniela Zagórskiego, reportaże Tadeusza Zawadowskiego i Magdaleny Pawlak, wywiady Przemysława Owczarka z Markiem Bieńczykiem i Łukasza Jana Berezowskiego z Mario Farneti.

Stałe rubryki – Co do joty (Jerzy Jarniewicz i Zdzisław Jaskuła), Maseczki (Paulina Ilska), Nóż w płycie (Piotr Gajda), Jeszcze zdarzają się wiersze (Robert Rutkowski), (A) tak na marginesie (Krzysztof Kleszcz), Piosenka (Andrzej Strąk), Łódź Konkretna, Prowincja Oświecona.

Recenzje autorstwa – Katarzyny Knapik-Gawin, Anny Czubrowskiej, Karoliny Van Laere, Magdaleny Nowickiej, Pauliny Ilskiej, Macieja Gierszewskiego.

2 komentarze: