wtorek, 5 czerwca 2012

Budzy w Łodzi


Warto zauważyć to wydarzenie. Choćby ze względu na jego atrakcyjność – „naga” poezja w większości przypadków odnoszących się do masowej pamięci, „przegra” z muzyką i tekstem, lub z obrazem i tekstem. Poezja raczej nie przebije dobrej piosenki, klipu, czy filmu. Nawet doskonały wiersz w rodzaju „Poematu dla licealistek” Cezarego Domarusa, swoją artystyczną ekspresją nie zrówna się z takim „Black Eyed” Placebo, „Sing for Absolution” Muse i „Echoes” The Klaxons mimo, że posiada nieporównywalnie lepszy tekst. Stąd wzięły się m.in. pomysły na Andrzeja Sosnowskiego & Chain Smokers, repertuar Świetlików, Kutabuka  Nowaczewskiego, Nogi i Stromskiego, Babu Króla Bajzla i Budynia, płytę duetu Kopyt/Kowalski oraz akcje w rodzaju „nakręć wiersz”. I bardzo dobrze.

W to, co napisałem tytułem pobieżnego wstępu, świetnie wpisuje się spotkanie autorskie Tomasza Budzyńskiego (Armia, 2TM2,3, Budzy i Trupia Czaszka, ), które odbędzie się 14 czerwca 2012 roku o godzinie 18.00 w Śródmiejskim Forum Kultury – Dom Literatury w Łodzi, w ramach promocji jego książki pt. „Soul Side Story”, której z kolei towarzyszyć będzie promocja filmu „Podróż na Wschód”. Bilety w cenie 10 zł. do nabycia w ŚFK.

„Soul Side Story" to literacka i poetycka autobiografia Tomasza Budzyńskiego. Ponad 400 stron bogato ilustrowanych unikalnymi zdjęciami. Dołączony jest do niej pełnometrażowy film „Podróż na Wschód" w reżyserii Tomasza Budzyńskiego i Łukasza Jankowskiego. Główną rolę gra w filmie zespół Armia i muzyka, a scenariusz oparty jest o nowelę Stefana Grabińskiego „Maszynista Grot". Film miał swoją premierę podczas 11. Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz