poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Urzędowy big beat

Urząd i big beat, jazz, blues i rock? Okazuje się, że i taki mezalians jest możliwy. W ubiegły piątek w tomaszowskim Starostwie Powiatowym otwarto wystawę Marka Karewicza, artysty-fotografika współpracującego m.in. z Ewą Demarczyk, Stanem Borysem, Stanisławem Sojką, zespołami: Niebiesko Czarni, Czerwone Gitary i SBB. Marek Karewicz pracował także jako dziennikarz muzyczny, prezenter muzyki jazzowej. Sam grywał na trąbce i kontrabasie w zespołach jazzowych. Artystyczny dorobek  Karewicza to zdjęcia tak znanych gwiazd światowej muzyki jazzowej jak Miles Davis, czy Ray Charles oraz projekty 1500 okładek płytowych, wśród których było jedno z najważniejszych wydawnictw w historii polskiego rocka i bluesa; nagrany przez Tadeusza Nalepę i Breakout krążek zatytułowany „Blues”. Nie jest to pierwsza wystawa prac fotografika w Tomaszowie. Kilka lat temu mieliśmy możliwość oglądać fotografie przedstawiające największe gwiazdy światowego jazzu, tym razem w galerii znajdującej się w Urzędzie Miasta. 

Przy okazji otwarcia wystawy Marek Karewicz podkreślił, że wychowywał się od najmłodszych lat właśnie w Tomaszowie, dokąd trafił uciekając z rodzicami z Warszawy przed zbliżającą się Armią Radziecką. Z kolei ja pragnę z satysfakcją podkreślić, że wiele z zaprezentowanych na niej okładek płytowych posiadam w swojej kolekcji, a te z krążkami Breakoutu, SBB czy zaprojektowane w ramach kultowej serii „Polish Jazz”, uważam za skończenie doskonałe i magiczne.

2 komentarze:

  1. ...chyba nie Emila, tylko Marka Karewicza. Pan Emil to artysta malarz i aktor.

    OdpowiedzUsuń
  2. ach, mam straszne dni, stąd to wszystko... oczywiście, ze Marka Karewicza! serdeczne dzięki za zauważenie tego kuriozalnego błędu (zaraz to naprawię).

    OdpowiedzUsuń