czwartek, 9 lutego 2012

„Arterie” dla paparazzich

Czerwony dywan

Celebra febra. Media acedia. Studia i stadiony, wiecznie młodzi na wizji rozplenieni jak priony. Parlament bez amen, krzyżyk na drodze i lament. Kondukty i marsze, bażanty z farszem. Złamane rytmy i pieśni kotleta, od rana do wieczora nieustanna feta. Celebryci, celebransi, z kitu, waty, lansik. Parada wszechpolaków, Nike dla ziemniaków. Festiwale obłudy i fajerwerki nudy. To, co święte, przeklęte, a przeklęte – przekrętem. Błogosławiony, kto swoim sterem, żaglem, okrętem.

Bez rymu, dla racji tokujemy w KONFIRMACJI i sprawdzamy, czy pomada nie zaciera prawd w wywiadach. Poezja, proza i dramat, ściema i wyznanie, są wystawione na CELEBRANIE. Eseje, reportaże i felietony, czytaj i pytaj, nawet bij POKŁONY. W galerii sacrum, a więc MONSTRANCJA, w potocznych obrazach wyświęcona stancja. Skocz do CEREMONIAŁU i oddaj się ciału, zdjętemu z innego języka. Afryka nie dzika, co więc się przekłada?! I sprawdź, jak w recenzjach słów falangi i sznury układają się w krytyczne SZRANKI I KONKURY.

Zapraszamy do stałych snów o sławie. Ktokolwiek tu zabawi i odda swe życie, niech najpierw sprawdzi, jak tkwi NÓŻ W PŁYCIE. Z innej beczki można przymierzyć MASECZKI. A nawet sprawdzić między życiem a wersem, że chwilami JESZCZE ZDARZAJĄ SIĘ WIERSZE. Dalej niczym wytrawni paparazzi ogniskują swoje noty dwaj panowie CO DO JOTY. Na koniec, a jakże, pozytywnie rozniesie, lecz najpierw zakleszczy (A) TAK NA MARGINESIE. I wreszcie, by zamknąć ten numer z wista, z przepaską na oczach, z warkoczami wierszy, debiutuje CIUCIUBABKĄ Macin Jurzysta.

                                                                                                      Redakcja

Ponadto w numerze: Magda Nowicka rozmawia z Joanną Tokarską-Bakir, Piotr Bielski stawia pytanie, co łączy celebrytów z niedźwiedziami?, Michał Murowaniecki opowiada o dniu, w którym Małgosia uratowała żabkę, Marcin Bielowicz pisze o przeklętych i kochanych, Karol Graczyk opisuje osobowość bohatera, Przemysław Owczarek pyta Andrzeja Różyckiego o jego fotograficzne celebracje. 

Grażyna Baranowska zdaje relację z Festiwalu „Złoty Środek Poezji” w Kutnie, opowieści prozą snują m.in. Omir Socha, Arkadiusz Frania, Ghadda Abel Aal, Piotr Mirski, Juliusz Łyskawa i Sławomir Majewski. Z poezją mierzą się Karol Maliszewski,Czesław Markiewicz, Mateusz Andała, Robin Robertson, Jurij Szewczuk, Justyna Fruzińska, Monika Mosiewicz, Artur Fryz, Magdalena Gałkowska, Ninette Nerval, Jacek Uglik, Andrzej Strąk. W numerze recenzje tomików poezji, m.in.: Patrycjusza Dziczka „Polowania na malinowy śnieg” (Grzegorz Kociuba) oraz Roberta Rybickiego „Masakry, Kalaczakry” (Roman Bromboszcz).

W rubryce „Jeszcze zdarzają się wiersze” Robert Rutkowski rozmawia z Przemysławem Dakowiczem o pochodzącym z tomiku „Place zabaw ostatecznych” wierszu „Elegia przy huśtawkach”.    

W „Nożu w Płycie”, tym razem gości „nisza” z Wybrzeża; na łamach rubryki recenzuję płyty Kiev Office „Anton Globba” oraz Karol Schwarz All Stars „100 filmów”. 

Jedenasty, „celebrycki” numer Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie” (jeszcze z roku 2011, w którym to ukazały się dwa numery), z dużym prawdopodobieństwem (i tradycyjnym już „poślizgiem”) pojawi się wkrótce w sieci sklepów „EMPIK”. Do tego czasu można go nabyć (wraz z książką M. Jurzysty) mailując na adres redakcji: arterie.sppp@gmail.com.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz